Նիկոլ Փաշինյան. Հակամարտության էջը փակ է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի «հակամարտության էջը փակ է»:
Կառավարությունից հայտնում են, որ այդ մասին նա ասել է Աբու Դաբիում «Զայեդ» մարդկային եղբայրության 2026 մրցանակաբաշխությանը հետեւած ելույթում:
«Այն, ինչ կատարվում է այստեղ, անհավատալի է։ Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդները միավորվել են՝ կիսելու Մարդկային եղբայրության «Զայեդ» պատվավոր մրցանակը՝ ի նշանավորումն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կնքված խաղաղության։
Վերջին գրեթե 40 տարիների ընթացքում երբեք չէիք տեսնի «խաղաղություն», «Հայաստան», «Ադրբեջան» բառերը միասին։ Եվ նույնիսկ եթե այս բառերը միասին օգտագործվեին, դա, ըստ էության, կնշանակեր ինչ-որ անհավանական բան։ Ահա թե ինչու, այն, ինչ տեղի է ունեցել 2025 թվականին և տեղի է ունենում հիմա, անհավանական է։
Սակայն այս արարողությունը միայն խաղաղության համաձայնագիրը տոնելու մասին չէ, այն նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից այն փաստի հաստատումն է, որ հակամարտության էջը փակ է, հակառակ դեպքում անիմաստ կլիներ Ադրբեջանի նախագահի կամ ինձ համար գալ այստեղ և արժանանալ այս պատվին»։
«Անհավատալի բաները տեղի են ունենում, երբ կա հավատ, նվիրվածություն, տեսլական և իմաստություն։ Կարծում եմ՝ խաղաղության համաձայնագիրը կնքվեց, քանի որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հասկացան, որ հակամարտությունը պետք է դադարեցվի հիմա, հակառակ պարագայում այն երբեք չի դադարեցվի՝ բերելով նորանոր տառապանքներ երկու երկրներին և ժողովուրդներին։
Սակայն, չնայած մրցանակը պաշտոնապես հանձնվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին, այն հիրավի մեր ժողովուրդների ձեռքբերումն է։ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները համարձակ քայլեր են ձեռնարկել, բայց մեր ժողովուրդների նոր ապագա ընտրելու պատրաստակամությունն է, որ իսկապես հնարավոր է դարձնում պատմական այս պահը։
Հետևաբար, այս մրցանակը նույնքան կարևոր է յուրաքանչյուր հայի և ադրբեջանցու համար, ովքեր համարձակություն են ունեցել ապավինել խաղաղությանը։ Եվ ես կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել մեր երկու ժողովուրդներին այն ընկալման համար, որ անցյալը փոփոխման ենթակա չէ և այն մեր հնարավորությունից դուրս է։
Հետևաբար, մենք չպետք է կենտրոնանանք այն բանի վրա, ինչը չենք կարող փոխել, մենք պետք է կենտրոնանանք մեր ազգերի համար խաղաղ և բարգավաճ ապագա կերտելու վրա: Սա հեշտ ճանապարհ չէ: Որովհետև կա մեծ անվստահություն, հոռետեսություն, զայրույթ և նույնիսկ ատելություն», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Pashinyan says “the page of the conflict between Armenia and Azerbaijan is turned” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said that “the page of the conflict between Armenia and Azerbaijan is turned.”
The government press office reports that he made this statement in a speech following the Zayed Award for Human Fraternity 2026 ceremony in Abu Dhabi.
“What’s going on here is unbelievable. Leaders of Azerbaijan and Armenia have come together to share the honorable Zayed Award for Human Fraternity in recognition of the peace between Armenia and Azerbaijan.
During the last almost 40 years you would never have seen the words peace, Armenia, Azerbaijan as a part of an ensemble. And even if these words would come together, it would rather mean something unbelievable. That’s why, what has happened in 2025 and is happening now is unbelievable.
But this ceremony is not only a celebration of the peace deal, it is also a confirmation by both Armenia and Azerbaijan that the page of the conflict is turned, otherwise it would be meaningless for the President of Azerbaijan or for me to come here and accept this honor.
This is also an act of support by the international community, because the decision was made by the Judging Committee with highly respectable member list from all around the world. And I would like to express my gratitude and appreciation to the Judging Committee. Your decision is definitely strengthening peace in our region and thank you for that.
Unbelievable things happen when there is belief, devotion, vision and wisdom. I think the peace deal happened, because Armenia and Azerbaijan understood, that the conflict needs to be stopped now, otherwise it will never be stopped, bringing new and new sufferings to both countries and peoples.
But while this Zayed Award for Human Fraternity is being formally presented to the leaders of Armenia and Azerbaijan, it is, in truth, an achievement that belongs to our peoples. The leaders of Armenia and Azerbaijan have taken bold steps but it is the willingness of our peoples to embrace a new future that truly makes the historic moment possible.
This award, therefore, is as much for every Armenian and Azerbaijani who dared to hope for peace. And I would like to thank both of our peoples for understanding, that the past isn’t changeable and is beyond of our reach.
So we don’t have to concentrate on what we can’t change, we need to focus on creating a peaceful and prosperous future for our nations. It isn’t an easy path. Because there is big mistrust, pessimism, anger and even hate,” Nikol Pashinyan said.