Նիկոլ Փաշինյան. Հակամարտության էջը փակ է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի «հակամարտության էջը փակ է»:
Կառավարությունից հայտնում են, որ այդ մասին նա ասել է Աբու Դաբիում «Զայեդ» մարդկային եղբայրության 2026 մրցանակաբաշխությանը հետեւած ելույթում:
«Այն, ինչ կատարվում է այստեղ, անհավատալի է։ Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդները միավորվել են՝ կիսելու Մարդկային եղբայրության «Զայեդ» պատվավոր մրցանակը՝ ի նշանավորումն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կնքված խաղաղության։
Վերջին գրեթե 40 տարիների ընթացքում երբեք չէիք տեսնի «խաղաղություն», «Հայաստան», «Ադրբեջան» բառերը միասին։ Եվ նույնիսկ եթե այս բառերը միասին օգտագործվեին, դա, ըստ էության, կնշանակեր ինչ-որ անհավանական բան։ Ահա թե ինչու, այն, ինչ տեղի է ունեցել 2025 թվականին և տեղի է ունենում հիմա, անհավանական է։
Սակայն այս արարողությունը միայն խաղաղության համաձայնագիրը տոնելու մասին չէ, այն նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից այն փաստի հաստատումն է, որ հակամարտության էջը փակ է, հակառակ դեպքում անիմաստ կլիներ Ադրբեջանի նախագահի կամ ինձ համար գալ այստեղ և արժանանալ այս պատվին»։
«Անհավատալի բաները տեղի են ունենում, երբ կա հավատ, նվիրվածություն, տեսլական և իմաստություն։ Կարծում եմ՝ խաղաղության համաձայնագիրը կնքվեց, քանի որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հասկացան, որ հակամարտությունը պետք է դադարեցվի հիմա, հակառակ պարագայում այն երբեք չի դադարեցվի՝ բերելով նորանոր տառապանքներ երկու երկրներին և ժողովուրդներին։
Սակայն, չնայած մրցանակը պաշտոնապես հանձնվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին, այն հիրավի մեր ժողովուրդների ձեռքբերումն է։ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները համարձակ քայլեր են ձեռնարկել, բայց մեր ժողովուրդների նոր ապագա ընտրելու պատրաստակամությունն է, որ իսկապես հնարավոր է դարձնում պատմական այս պահը։
Հետևաբար, այս մրցանակը նույնքան կարևոր է յուրաքանչյուր հայի և ադրբեջանցու համար, ովքեր համարձակություն են ունեցել ապավինել խաղաղությանը։ Եվ ես կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել մեր երկու ժողովուրդներին այն ընկալման համար, որ անցյալը փոփոխման ենթակա չէ և այն մեր հնարավորությունից դուրս է։
Հետևաբար, մենք չպետք է կենտրոնանանք այն բանի վրա, ինչը չենք կարող փոխել, մենք պետք է կենտրոնանանք մեր ազգերի համար խաղաղ և բարգավաճ ապագա կերտելու վրա: Սա հեշտ ճանապարհ չէ: Որովհետև կա մեծ անվստահություն, հոռետեսություն, զայրույթ և նույնիսկ ատելություն», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Никол Пашинян: страница конфликта перевернута - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Армения и Азерабайджан перевернули страницу конфликта.
Об этом он заявил в Абу-Даби, выступая после церемонии вручения премии Zayed Award for Human Fraternity.
«То, что сейчас здесь происходит, невероятно. Лидеры Азербайджана и Армении собрались вместе, чтобы разделить почетную премию за человеческое братство в знак признания мира между Арменией и Азербайджаном. За последние почти 40 лет вы никогда не видели слов «мир», «Армения», «Азербайджан» в одном контексте. И даже если бы эти слова сошлись вместе, это скорее означало бы нечто невероятное.
Поэтому то, что произошло в 2025 году и происходит сейчас, невероятно.
Однако эта церемония - не только празднование мирного соглашения. Это также подтверждение как со стороны Армении, так и со стороны Азербайджана того, что страница конфликта перевернута. В противном случае, и для президента Азербайджана, и для меня приезд сюда и принятие этой награды было бы бессмысленным», - заявил Пащинян.
«Невероятные вещи происходят тогда, когда есть вера, преданность, видение и мудрость. Я думаю, что мирное соглашение состоялось потому, что Армения и Азербайджан поняли, что конфликт нужно остановить сейчас. В противном случае он никогда не будет остановлен, принося новые и новые страдания обеим странам и народам.
Хотя премия «Zayed» за человеческое братство официально вручается лидерам Армении и Азербайджана, на самом деле это достижение принадлежит нашим народам. Лидеры Армении и Азербайджана предприняли смелые шаги, но именно готовность наших народов выбрать новое будущее делает этот исторический момент возможным.
Следовательно, эта награда в равной степени принадлежит каждому армянину и азербайджанцу, у которых была смелость надеяться на мир. И я хотел бы поблагодарить оба наших народа за понимание того, что прошлое неизменяемо и находится вне нашей досягаемости. Поэтому нам не нужно концентрироваться на том, что мы не можем изменить. Нам нужно сосредоточиться на создании мирного и процветающего будущего для наших народов.
Это нелегкий путь, потому что существует большое недоверие, пессимизм, гнев и даже ненависть.
Во время конфликта многие погибли. Многие скорбящие семьи сейчас следят за тем, что происходит здесь. Некоторые из них, возможно, сочтут это событие неуместным. Но продолжение страданий — это не облегчение и не уважение к тем, кто пострадал. Продолжение убийств не является ни облегчением, ни уважением к убитым и их родственникам.
Мир – единственное утешение для всех. Мир – величайшее уважение к жертвам», - сказал премьер-министр Армении.