Փաշինյանը՝ TRIPP-ի, Իրանի մտահոգությունների եւ Ռուսաստանի որոշման մասին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Այսօր կառավարության նիստից հետո ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում անդրադարձել է TRIPP-ի շուրջ պայմանավորվածություններին, դրա վերաբերյալ Իրանի մտահոգություններին եւ այլ հարցերի։
Մեդիամաքսը ներկայացնում է հատվածներ ճեպազրույցից։
TRIPP-ի շուրջ պայմանավորվածությունները՝ անկյունաքար
ՀՀ եւ ԱՄՆ անունից տարածված TRIPP-ի իրագործման շրջանակի վերաբերյալ համատեղ հայտարարությունը խաղաղության գործընթացի հերթական անկյունաքարային փաստաթուղթն է։ Ձեռք բերված պայմանավորվածությունները պետք է հնարավորինս արագ ամրագրվեն դե-յուրե համաձայնագրերի տեսքով։ Այս կարեւոր քայլով խաղաղության գործընթացի առանցքային եւ սկզբունքային հարցերից մեկը՝ տարածաշրջանային հաղորդակցության ապաշրջափակումը, լուծում է ստանում շրջանակային մակարդակում՝ հասցեագրելով բոլոր հիմնարար հարցերը։
TRIPP անունով ընկերությունը պետք է ստեղծվի Հայաստանում։ Նաեւ պետք է սահմանենք երթուղիները, կառուցապատման իրավունքները, հողի օգտագործման եւ շինարարության թույլտվությունները։ Պետական կառույցները պետք է արդեն այսօրվանից պատրաստվեն առաջիկա գործընթացներին։
Իրանի մտահոգությունների մասին
TRIPP ծրագրի հետ կապված հարցերը մանրամասն քննարկվել են իրանցի գործընկերների հետ։ Հայաստանը պատրաստ է շարունակել մշտական երկխոսությունը։
2025 թվականի օգոստոսի 19-ին Իրանի նախագահի՝ Հայաստան կատարած այցի ժամանակ մենք շատ հանգամանալից, երկար եւ մանրամասն զրուցել ենք եւ կարծում եմ, որ բոլոր հարցերի պատասխանները տվել ենք։ Նշել ենք, որ հետագայում եւս պատրաստ ենք շարունակական կապի մեջ լինել եւ պատասխանել բոլոր հարցերին։
Հայաստանը բանակցային գործընթացներում հաշվի է առնում միջազգային գործընկերների կարծիքներն ու մտահոգությունները եւ բանակցությունների ժամանակ փորձում է հասնել հավասարակշռված լուծումների, ինչը, կարծում եմ, այս դեպքում հաջողվել է։
Ադրբեջանի եւ Նախիջեւանի միջեւ հաղորդակցությունը
Մենք վերահաստատում ենք մեր քաղաքական կամքը՝ համաձայնեցված շրջանակում ապահովելու Ադրբեջանի հիմնական մասի եւ Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության միջեւ անխոչընդոտ հաղորդակցությունը։ Մեր տրամադրությունն այն է, որ այստեղ եւս պետք է դուրս գանք հակամարտության տրամաբանությունից եւ անցնենք նորմալ, խաղաղությանը հարիր մթնոլորտի եւ մտածողության։
Գործընթացը թե Հայաստանում, թե Ադրբեջանում արագ չի լինելու, քանի որ հասարակություններում դեռ պահպանվում են երկար տարիների հակամարտությամբ ձեւավորված խոսույթներ։ Օրինակ՝ ադրբեջանական վառելիքի ներմուծման շուրջ երկու կողմում էլ հնչում են փոխադարձ մեղադրանքներ։
Պետք է տրամադրվենք ավելի գործնական մոտեցման, կենտրոնանանք աշխատանքի վրա, քանի որ խաղաղության գործնական օգուտները կարող են շատ ավելի արդյունավետ լինել, քան տարբեր թեզերի, կասկածների կամ մարտահրավերների շուրջ անվերջ բանավեճերը։
Երկաթուղու վերականգնման մասին
Հայաստանն ակնկալում է, որ Ռուսաստանի գործընկերները որոշում կկայացնեն Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ Հայաստանի երկաթուղային կապի որոշ հատվածների վերականգնման մասով:
Այդ հարցը քննարկվել է, Ռուսաստանի նախագահի առիթ եմ ունեցել խոսել:
Հայաստանի փոխվարչապետը եւս խոսել է Ռուսաստանի փոխվարչապետի հետ, սպասում ենք ՌԴ մեր գործընկերների արձագանքին: Հայկական կողմի ցանկությունն այն է, որ դա հիմա արվի։ Ռուսաստանի մեր գործընկերներին խնդրում ենք, որ այս հարցով որոշում կայացնեն։

Yerevan /Mediamax/. Today, following the government session, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, in a briefing with reporters, touched upon the TRIPP agreements, Iran’s concerns, and other issues.
Mediamax presents excerpts from the briefing.
TRIPP agreements – a cornerstone
The joint statement on the TRIPP Framework Implementation, issued on behalf of the Republic of Armenia and the United States, is another cornerstone document in the peace process. The agreements reached must be consolidated as soon as possible in the form of de jure agreements. With this important step, one of the key and principle issues of the peace process – the unblocking of regional communications – is resolved at the framework level, addressing all fundamental issues.
A company named TRIPP should be established in Armenia. It is also necessary to define routes, development rights, land use, and construction permits. State institutions must begin preparing for these upcoming processes starting today.
About Iran’s concerns
Issues related to the TRIPP project were discussed in detail with our Iranian partners. Armenia is ready to continue permanent dialogue.
During the visit of the Iranian President to Armenia on August 19, 2025, we held an extensive and substantive discussion, during which we addressed all raised questions. We also emphasized our readiness to remain in continuous contact in the future and to respond to any further questions.
Armenia takes into account the views and concerns of international partners throughout negotiation processes and seeks to achieve balanced solutions. I believe this approach proved successful in this case.
Communication between Azerbaijan and Nakhichevan
We reaffirm our political will to ensure unhindered communication between the main part of Azerbaijan and the Nakhichevan Autonomous Republic within the agreed framework. Our position is that here, too, we must move beyond the logic of conflict and advance toward a normal, peaceful atmosphere and mindset.
The process will not be quick in either Armenia or Azerbaijan, as discourses shaped by years of conflict still persist within our societies. For example, mutual accusations continue on both sides regarding the import of Azerbaijani fuel.
We need to adopt a more practical approach and focus on concrete work, because the tangible benefits of peace can prove far more effective than endless debates over various theses, doubts, or challenges.
About the restoration of the railway
Armenia expects its Russian partners to make a decision regarding the restoration of certain sections of Armenia’s railway links with Turkey and Azerbaijan.
That issue has been discussed. I had the opportunity to speak with the President of Russia.
The Deputy Prime Minister of Armenia has also held talks with the Deputy Prime Minister of Russia. We are now awaiting a response from our Russian partners. The Armenian side wishes for this to be done now. We ask our Russian partners to make a decision on this matter.