Փաշինյանը՝ TRIPP-ի, Իրանի մտահոգությունների եւ Ռուսաստանի որոշման մասին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Այսօր կառավարության նիստից հետո ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում անդրադարձել է TRIPP-ի շուրջ պայմանավորվածություններին, դրա վերաբերյալ Իրանի մտահոգություններին եւ այլ հարցերի։
Մեդիամաքսը ներկայացնում է հատվածներ ճեպազրույցից։
TRIPP-ի շուրջ պայմանավորվածությունները՝ անկյունաքար
ՀՀ եւ ԱՄՆ անունից տարածված TRIPP-ի իրագործման շրջանակի վերաբերյալ համատեղ հայտարարությունը խաղաղության գործընթացի հերթական անկյունաքարային փաստաթուղթն է։ Ձեռք բերված պայմանավորվածությունները պետք է հնարավորինս արագ ամրագրվեն դե-յուրե համաձայնագրերի տեսքով։ Այս կարեւոր քայլով խաղաղության գործընթացի առանցքային եւ սկզբունքային հարցերից մեկը՝ տարածաշրջանային հաղորդակցության ապաշրջափակումը, լուծում է ստանում շրջանակային մակարդակում՝ հասցեագրելով բոլոր հիմնարար հարցերը։
TRIPP անունով ընկերությունը պետք է ստեղծվի Հայաստանում։ Նաեւ պետք է սահմանենք երթուղիները, կառուցապատման իրավունքները, հողի օգտագործման եւ շինարարության թույլտվությունները։ Պետական կառույցները պետք է արդեն այսօրվանից պատրաստվեն առաջիկա գործընթացներին։
Իրանի մտահոգությունների մասին
TRIPP ծրագրի հետ կապված հարցերը մանրամասն քննարկվել են իրանցի գործընկերների հետ։ Հայաստանը պատրաստ է շարունակել մշտական երկխոսությունը։
2025 թվականի օգոստոսի 19-ին Իրանի նախագահի՝ Հայաստան կատարած այցի ժամանակ մենք շատ հանգամանալից, երկար եւ մանրամասն զրուցել ենք եւ կարծում եմ, որ բոլոր հարցերի պատասխանները տվել ենք։ Նշել ենք, որ հետագայում եւս պատրաստ ենք շարունակական կապի մեջ լինել եւ պատասխանել բոլոր հարցերին։
Հայաստանը բանակցային գործընթացներում հաշվի է առնում միջազգային գործընկերների կարծիքներն ու մտահոգությունները եւ բանակցությունների ժամանակ փորձում է հասնել հավասարակշռված լուծումների, ինչը, կարծում եմ, այս դեպքում հաջողվել է։
Ադրբեջանի եւ Նախիջեւանի միջեւ հաղորդակցությունը
Մենք վերահաստատում ենք մեր քաղաքական կամքը՝ համաձայնեցված շրջանակում ապահովելու Ադրբեջանի հիմնական մասի եւ Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության միջեւ անխոչընդոտ հաղորդակցությունը։ Մեր տրամադրությունն այն է, որ այստեղ եւս պետք է դուրս գանք հակամարտության տրամաբանությունից եւ անցնենք նորմալ, խաղաղությանը հարիր մթնոլորտի եւ մտածողության։
Գործընթացը թե Հայաստանում, թե Ադրբեջանում արագ չի լինելու, քանի որ հասարակություններում դեռ պահպանվում են երկար տարիների հակամարտությամբ ձեւավորված խոսույթներ։ Օրինակ՝ ադրբեջանական վառելիքի ներմուծման շուրջ երկու կողմում էլ հնչում են փոխադարձ մեղադրանքներ։
Պետք է տրամադրվենք ավելի գործնական մոտեցման, կենտրոնանանք աշխատանքի վրա, քանի որ խաղաղության գործնական օգուտները կարող են շատ ավելի արդյունավետ լինել, քան տարբեր թեզերի, կասկածների կամ մարտահրավերների շուրջ անվերջ բանավեճերը։
Երկաթուղու վերականգնման մասին
Հայաստանն ակնկալում է, որ Ռուսաստանի գործընկերները որոշում կկայացնեն Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ Հայաստանի երկաթուղային կապի որոշ հատվածների վերականգնման մասով:
Այդ հարցը քննարկվել է, Ռուսաստանի նախագահի առիթ եմ ունեցել խոսել:
Հայաստանի փոխվարչապետը եւս խոսել է Ռուսաստանի փոխվարչապետի հետ, սպասում ենք ՌԴ մեր գործընկերների արձագանքին: Հայկական կողմի ցանկությունն այն է, որ դա հիմա արվի։ Ռուսաստանի մեր գործընկերներին խնդրում ենք, որ այս հարցով որոշում կայացնեն։

Пашинян - о TRIPP, опасениях Ирана и ожиданиях от России - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Сегодня после заседания правительства премьер-министр Армении Никол Пашинян на брифинге с журналистами затронул темы TRIPP, опасений Ирана и ожиданий от России.
Медиамакс представляет отрывки из выступления Пашиняна..
Соглашения по TRIPP - краеугольный камень
Совместное заявление о рамках реализации TRIPP, является очередным краеугольным документом мирного процесса. Достигнутые договоренности должны быть как можно скорее зафиксированы в форме имеющих юридическую силу соглашений. Этим важным шагом на рамочном уровне решается один из ключевых и принципиальных вопросов мирного процесса - разблокировка региональных коммуникаций с учетом всех фундаментальных вопросов.
В Армении должна быть создана компания под названием TRIPP. Также необходимо определить маршруты, права на застройку, разрешения на землепользование и строительство. Государственные структуры должны начать подготовку к предстоящим процессам уже сегодня.
Об опасениях Ирана
Вопросы, связанные с программой TRIPP, подробно обсуждались с иранскими партнерами. Армения готова к продолжению диалога.
Во время визита президента Ирана в Армению 19 августа 2025 года у нас состоялась очень подробная, продолжительная и детальная беседа, и я думаю, мы ответили на все вопросы. Мы отметили, что готовы поддерживать постоянный контакт и отвечать на все вопросы в будущем. Армения учитывает мнения и опасения международных партнеров и стремится к достижению сбалансированных решений, что,думаю, в данном случае удалось.
Коммуникация между Азербайджаном и Нахичеваном
Мы подтверждаем нашу политическую волю к обеспечению беспрепятственной коммуникации между основной частью Азербайджана и Нахичеванской Автономной Республикой в согласованных рамках. Мы настроены и здесь выйти за рамки логики конфликта и перейти к нормальной, мирной атмосфере и образу мышления.
Этот процесс не будет быстрым ни в Армении, ни в Азербайджане, поскольку в обществах по-прежнему сохраняются дискурсы, сформированные затяжным конфликтом.
Мы должны настроиться на более практический подход, сосредоточиться на работе, поскольку практические выгоды от мира могут быть гораздо эффективнее, чем бесконечные дебаты вокруг различных тезисов, сомнений и вызовов.
О восстановлении железной дороги
Армения ожидает, что российские партнеры примут решение о восстановлении отдельных участков железной дороги Армении с Турцией и Азербайджаном.
Этот вопрос обсуждался, у меня была возможность поговорить с президентом России.
Заместитель премьер-министра Армении также провел переговоры с заместителем премьер-министра России, мы ожидаем ответа от наших российских партнеров. Мы просим наших российских партнеров принять решение по этому вопросу.