Ռուբեն Վարդանյանի փաստաբանը ներկայացրել է, թե ինչ կարող է անել Փաշինյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքի միջազգային խորհրդատու Ջարեդ Գենսերը գրառում է կատարել, որտեղ թվարկել է այն քայլերը, որոնք կարող են կատարել Հայաստանի իշխանությունները՝ Բաքվում պահվող հայերին աջակցելու համար:
Ջարեդ Գենսերը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանին եւ ԱԳՆ-ին իր պաշտպանյալի եւ Ադրբեջանում պահվող մյուս հայ քրիստոնյա քաղաքական բանտարկյալների եւ գերիների ազատության համար հանդես գալու համար.
«Սա շատ կարեւոր էր։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարող է շատ ավելին անել՝ դա իրականացնելու համար։ Մենք աղոթում ենք եւ խնդրում նրա օգնությունն ու աջակցությունը»:
Ջարեդ Գենսերը գրել է.
«Շատերը հարցնում են, թե ինչպես կարող է Հայաստանն օգնել Ադրբեջանում կալանավորված հայ քրիստոնյաների ազատ արձակմանը՝ հաշվի առնելով այն, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ չկան դիվանագիտական հարաբերություններ:
Իրականում, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը կարող են շատ ավելին անել.
Հանրային հայտարարություններ եւ հանրային դիվանագիտություն
Վարչապետ Փաշինյանը կարող է արտգործնախարարի եւ ԱԳՆ հայտարարությունների վրա հիմնվելով՝  հրապարակային հայտարարություն տարածել, որում կասվի, որ Ադրբեջանի կողմից քաղբանտարկյալների եւ գերիների ազատ արձակումը առաջնահերթ նշանակության  խնդիր է, որ նրանց կալանավորումը քաղաքական դրդապատճառներ ունի, եւ նրանք պետք է անհապաղ եւ անվերապահորեն ազատ արձակվեն։ Վարչապետը կարող է մամուլի ասուլիս հրավիրել՝ քննարկելու այս բոլոր հարցերը, խոշորագույն լրատվամիջոցներից մեկում հոդված հրապարակել, հանդես գալ բոլոր այն դեպքերում, երբ կարեւոր զարգացումներ են լինում։
Աջակցություն ընտանիքներին
Ե՛վ վարչապետը, եւ՛ արտգործնախարարը կարող են հանդիպել քաղբանտարկյալների եւ գերիների ընտանիքների հետ՝ իրենց համերաշխությունը հայտնելու նրանց։ Նրանք կարող են նաեւ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեին եւ Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպությանը (ԵԱՀԿ) խնդրել՝ դիտորդներ ուղարկել Ռուբեն Վարդանյանի եւ մյուսների դատավարություններին: Նրանք կարող են նաեւ խնդրել իրենց բոլոր դաշնակիցներին, որոնք Բաքվում դեսպանություններ ունեն, դիտորդներ ուղարկել դատավարությանը: Նրանք կարող էին նույնիսկ խնդրել Ադրբեջանին, չնայած դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությանը, դատավարություններին Հայաստանի կառավարությունից դիտորդներ ուղարկել համար։
Փոխազդեցություն Ադրբեջանի հետ
Վարչապետ Փաշինյանը կարող է Բաքու ուղարկել անձնական բանագնաց, որը կփորձի որպես մարդասիրական խողովակ  հանդես գալ՝ քաղբանտարկյալների եւ գերիների ազատ արձակման շուրջ բանակցություններ վարելու համար։ Բացի այդ, նա կարող է գործակցել համախոհ կառավարության, օրինակ՝ Շվեյցարիայի հետ՝ Հայաստանի շահերն Ադրբեջանում ներկայացնելու համար։ Դա կարող է արվել Բաքվում այդ երկրի դեսպանատանը «Հայկական շահերի բաժին» ստեղծելու միջոցով: Եթե անգամ քաղբանտարկյալների եւ ռազմագերիների հարցը ներառված չլինի խաղաղության համաձայնագրի մեջ, ապա վարչապետը կարող է մասնավոր կերպով հասկացնել, որ նրանց ազատ արձակումը պետք է տեղի ունենա գործարքի ավարտից առաջ կամ ավարտին զուգահեռ:
Աջակցության խնդրանք՝ Միացյալ Նահանգներից, Ֆրանսիայից եւ Եվրոպական միությունից
Վարչապետ Փաշինյանը կարող է օգնություն խնդրել նախագահ Թրամփից եւ պետքարտուղար Ռուբիոյից, նախագահ Մակրոնից, ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալլասից՝ քաղբանտարկյալներին եւ ռազմագերիներին ազատ արձակելու հարցում։
Իրավական գործերի շարունակում եւ ընդլայնում
Կառավարությունը կարող է շարունակել Արդարադատության միջազգային դատարանում եւ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում իր դատական գործերին հետամուտ լինելը: Այն կարող է նաեւ դիմել Միջազգային քրեական դատարանի դատախազին՝ նախնական քննություն սկսել Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար քրիստոնյա հայերի բռնի տեղահանման փաստով:
Համաշխարհային կրոնական համայնքի ներգրավում
Կառավարությունը կարող է օգնության խնդրանքով դիմել՝ ներկայացնելով հայ քրիստոնյա համայնքի նկատմամբ բացահայտ հալածանքները՝ նախագահ Թրամփի գործողությունների կոչին համահունչ, ինչպես Լեռնային Ղարաբաղից բռնի կերպով տեղահանված 120 հազար մարդու, այնպես էլ Բաքվում ներկայումս պահվող հայ քաղբանտարկյալների համար, որոնք այնտեղ են իրենց էթնիկ եւ կրոնական պատկանելության պատճառով:
Բազմակողմ  ներգրավվում
-Վարչապետ Փաշինյանը կարող է հատուկ բանագնաց նշանակել՝ ամբողջ աշխարհում հալածվող քրիստոնյաներին ազատ արձակելու նպատակով՝ շեշտը դնելով քաղբանտարկյալների եւ գերիների ազատ արձակման ուղղության վրա։ Նա կարող է միանալ աշխարհի 80 երկրներին եւ ստորագրել Կանադայի գլխավորած «Միջպետական հարաբերություններում կամայական կալանքի կիրառման դեմ» հռչակագիրը:
- Վարչապետ Փաշինյանը կարող է օգնություն խնդրել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշից եւ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆոլկեր Թյուրքից՝ բանտարկյալներին եւ գերիներին մարդասիրական նկատառումներով ազատ արձակելու համար»։

Yerevan /Mediamax/. Ruben Vardanyan’s family’s international legal adviser, Jared Genser, wrote a post, enumerating the steps that the Armenian authorities can take to help Armenians held in Baku.
Jared Genser expressed gratitude to Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and the Ministry of Foreign Affairs for speaking out for the freedom of his client and the other Armenian Christian political prisoners and POWs held in Azerbaijan:
“This was big. There is also so much more Prime Minister Nikol Pashinyan can do to make this happen. We pray and ask for his help and support.”
Jared Genser wrote:
“Many people have asked how Armenia can help secure the release of these Armenian Christians detained in Azerbaijan given there are no diplomatic relations between Armenia and Azerbaijan.
In fact, there is much more that can be done by Prime Minister Nikol Pashinyan and Foreign Minister Ararat Mirzoyan:
Public Statements and Public Diplomacy
Prime Minister Pashinyan can build off the statements of the Foreign Minister and Foreign Ministry and issue a public statement that says that the release of the political prisoners and POWs by Azerbaijan is a top priority, that their detentions are politically-motivated, and they must be immediately and unconditionally released. And the Prime Minister could hold a press conference to discuss all these issues, publish an op-ed in a major paper, and speak out as major developments warrant.
Assist the Families
Both the Prime Minister and Foreign Minister could request to meet with the families of the political prisoners and POWs to show their solidarity with them. They could also ask the International Committee of the Red Cross and Organisation for Security and Co-Operation in Europe (OSCE) to send trial monitors to the trials of Ruben Vardanyan and the others. They could also ask all their allies with embassies in Baku to send trial monitors as well. They could even ask Azerbaijan, despite the lack of diplomatic relations, to send Armenian Government observers to the trials.
Engage with Azerbaijan
Prime Minister Pashinyan could send a private envoy to Baku to seek to open a humanitarian channel to negotiate the release of the political prisoners and POWs. In addition, he could work with a like-minded government, such as Switzerland, to set up an Armenian Interests Section at their Embassy in Baku to represent Armenia’s interests in Azerbaijan. Even if the issue of political prisoners and POWs will not be part of a peace agreement, the Prime Minister could make clear privately that their release must occur before or contemporaneous with the finalization of the deal.
Request Support of United States, France, and the European Union
Prime Minister Pashinyan could ask President Trump and Secretary Rubio for their help, President Macron for his help, and EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas for her help in freeing the political prisoners and POWs.
Continue and Expand Legal Cases
The Government can continue to pursue its legal cases before the International Court of Justice and European Court of Human Rights. It could also request the Prosecutor of the International Criminal Court to open a preliminary examination into the forced displacement into Armenia of the 120,000 Armenian Christian residents of Nagorno-Karabakh.
Engage Global Religious Community
The Government can appeal for help to address the clear persecution of the Armenian Christian community in line with President Trump’s call for action, both for the 120,000 that were summarily expelled from Nagorno-Karabakh and the current Armenian political prisoners being held in Baku as a result of their ethnicity and religion.
Engage Multilaterally
- Prime Minister Pashinyan could appoint a special envoy to free persecuted Christians worldwide with a focus on working to secure the release of the political prisoners and POWs. He could join with 80 countries in the world and sign on to the Canadian-led Declaration Against Arbitrary Detention in State-to-State Relations.
- Prime Minister Pashinyan could ask UN Secretary-General Antonio Guterres and UN High Commissioner for Human Rights Volker Turk for help in securing the release of the prisoners and POWs on humanitarian grounds.”