Երեւան: Մեդիամաքս: Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը հրաժարականի դիմում է ներկիայացրել:
Ֆեյսբուքի իր էջում Մինասյանը հայտնել է, որ այդպիսով «միացել է իր պաշտոնավարման դեմ ստորագրահավաքին»:
«Վարչապետին ներկայացրեցի իմ հրաժարականի դիմումը:
Խորհրդարանական կառավարման համակարգում դժվար կլինի նախարարի պաշտոն զբաղեցնելը, եթե նույնիսկ մեկ պատգամավորի հետ դրական համագործակցություն չունենաս: Ես տեղեկացա, որ խնդիր ունեմ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության շուրջ երկու տասնյակ պատգամավորների հետ:
Արդարադատության ոլորտի բարեփոխման համար նրանց հետ եւ նրանց օգնությամբ շատ բան ենք արել նաեւ այս վերջին երկու տարիներին: Կառավարության ծրագիրը մեր մասով հաստատ գերակատարված է միջոցառումների քանակի եւ որակի առումով: Կառուցված ճանապարհն ու դպրոցը մարդիկ միանգամից են տեսնում եւ վայելում, բայց նոր արբիտրաժային համակարգի, հարկադիր կատարման վերափոխված ծառայության, թվայնացված քաղաքացիական դատավարության, կայացած պրոբացիայի ծառայության եւ բազմաթիվ այլ բարեփոխումների կամ հարյուրավոր օրենսդրական ու ռազմավարական փոփոխությունների արդյունքները բոլորս կվայելենք որոշ ժամանակ անց:
Մարդիկ արդարադատության նախարարներից միշտ սպասել են արդարության արագ եւ անմիջական վերականգնում: Դա նախարարի գործառույթ չէ: Դա վերապահված է իրավապահներին ու դատարաններին:
Մենք քաղաքականություն մշակողն ենք եւ ինստիտուցիոնալ համակարգը բարելավողը: Երկու ուղղությամբ էլ շատ բան է արվել արդեն: Պտուղները կլինեն շուտով, բայց արդեն հաջորդ նախարարների օրոք:
Իհարկե, կարելի էր ավելի համբերատար լինել, մնալ եւ պայքարել այս ամենի համար եւ շարունակել հանգիստ ներկայացնել կատարված հսկայածավալ աշխատանքը, բայց ես որոշեցի վերադառնալ ինձ ավելի հարազատ միջավայր: Արդարադատության ոլորտին կարելի է նպաստել նաեւ մասնավոր հատվածում»,- գրել է նա:
Ավելի վաղ մամուլը հայտնել էր, որ իշխանական «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորները ստորագրահավաք են սկսել Գրիգոր Մինասյանին պաշտոնանկ անելու համար:

Министр юстиции Армении подал прошение об отставке - Mediamax.am
На своей странице в Facebook Минасян сообщил, что таким образом «присоединился к сбору подписей об инициативе своего отстранения от должности».
«Я подал заявление об отставке премьер-министру. В парламентской системе правления сложно занимать должность министра, если у тебя нет позитивного сотрудничества хотя бы с одним депутатом. Мне сообщили, что у меня проблемы примерно с двумя десятками депутатов фракции «Гражданский договор».
Мы многое сделали вместе с ними и с их помощью для реформирования сектора юстиции за последние два года. С нашей стороны программа правительства однозначно перевыполнена по количеству и качеству мероприятий. Новую построенную дорогу и школу люди видят сразу и радуются им, а результаты изменений новой арбитражной системы, реформирования исполнительной службы, цифровизации гражданского суда, создания службы пробации и многих других реформ или сотен законодательных и стратегических изменений мы оценим через какое-то время.
Люди всегда ожидали от министров юстиции быстрого и немедленного восстановления справедливости. Однако это не функция министра. Это прерогатива правоохранительных органов и судов.
Мы являемся разработчиками политики и теми, кто совершенствует институциональную систему. Многое уже сделано в обоих направлениях. Плоды будут скоро, но уже при следующих министрах.
Конечно, можно было бы проявить больше терпения, остаться и бороться за все это и продолжать спокойно презентовать проделанную огромную работу, но я решил вернуться в более привычную для меня среду. В сферу правосудия можно внести вклад и в частном секторе», - написал он.
Ранее в прессе сообщалось, что депутаты правящей фракции «Гражданский договор» начали сбор подписей для отстранения Григора Минасяна от должности.