Երեւան: Մեդիամաքս: Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը հրաժարականի դիմում է ներկիայացրել:
Ֆեյսբուքի իր էջում Մինասյանը հայտնել է, որ այդպիսով «միացել է իր պաշտոնավարման դեմ ստորագրահավաքին»:
«Վարչապետին ներկայացրեցի իմ հրաժարականի դիմումը:
Խորհրդարանական կառավարման համակարգում դժվար կլինի նախարարի պաշտոն զբաղեցնելը, եթե նույնիսկ մեկ պատգամավորի հետ դրական համագործակցություն չունենաս: Ես տեղեկացա, որ խնդիր ունեմ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության շուրջ երկու տասնյակ պատգամավորների հետ:
Արդարադատության ոլորտի բարեփոխման համար նրանց հետ եւ նրանց օգնությամբ շատ բան ենք արել նաեւ այս վերջին երկու տարիներին: Կառավարության ծրագիրը մեր մասով հաստատ գերակատարված է միջոցառումների քանակի եւ որակի առումով: Կառուցված ճանապարհն ու դպրոցը մարդիկ միանգամից են տեսնում եւ վայելում, բայց նոր արբիտրաժային համակարգի, հարկադիր կատարման վերափոխված ծառայության, թվայնացված քաղաքացիական դատավարության, կայացած պրոբացիայի ծառայության եւ բազմաթիվ այլ բարեփոխումների կամ հարյուրավոր օրենսդրական ու ռազմավարական փոփոխությունների արդյունքները բոլորս կվայելենք որոշ ժամանակ անց:
Մարդիկ արդարադատության նախարարներից միշտ սպասել են արդարության արագ եւ անմիջական վերականգնում: Դա նախարարի գործառույթ չէ: Դա վերապահված է իրավապահներին ու դատարաններին:
Մենք քաղաքականություն մշակողն ենք եւ ինստիտուցիոնալ համակարգը բարելավողը: Երկու ուղղությամբ էլ շատ բան է արվել արդեն: Պտուղները կլինեն շուտով, բայց արդեն հաջորդ նախարարների օրոք:
Իհարկե, կարելի էր ավելի համբերատար լինել, մնալ եւ պայքարել այս ամենի համար եւ շարունակել հանգիստ ներկայացնել կատարված հսկայածավալ աշխատանքը, բայց ես որոշեցի վերադառնալ ինձ ավելի հարազատ միջավայր: Արդարադատության ոլորտին կարելի է նպաստել նաեւ մասնավոր հատվածում»,- գրել է նա:
Ավելի վաղ մամուլը հայտնել էր, որ իշխանական «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորները ստորագրահավաք են սկսել Գրիգոր Մինասյանին պաշտոնանկ անելու համար:

Grigor Minasyan announces his resignation
On his Facebook page, Minasyan wrote that he “joined the collection of signatures against his tenure.”
“I submitted my resignation to the Prime Minister. In a parliamentary system, it is difficult to serve as a minister without positive cooperation with even one deputy. I was informed that I have problems with about two dozen deputies from the Civil Contract faction.
We have done a lot with them to reform the justice sector in the last two years. For our part, the government’s program is definitely overdone in terms of the number and quality of initiatives. While people immediately see and enjoy the built road and school, the results of our reforms - the new arbitration system, the reformed enforcement service, the digitized civil trial, the establishment of a probation service and many other reforms and hundreds of legislative and strategic changes – are seen over time.
People have always expected a quick and immediate restoration of justice from the ministers of justice. It is not a minister’s function. That is reserved for law enforcement and the courts.
We develop policy and improve the institutional system. Much has already been done in both directions. The results will be seen soon, but already under the tenure of next ministers.
Of course, one could be more patient, stay and fight for all this and continue to quietly present the huge work done. However, I decided to return to an environment that is more familiar to me. The justice sector can be contributed to through the private sector as well,” he wrote.
Earlier, the media outlets reported that the deputies of the ruling Civil Contract faction started collecting signatures to remove Grigor Minasyan from office.