Երեւան: Մեդիամաքս: Բաքվի բանտում հարցաքննության ժամանակ Ռուբեն Վարդանյանին հարցեր են ուղղել Հայաստանի վարչապետի վերջին ասուլիսի ժամանակ Վարդանյանի հասցեին հնչեցված հայտարարության կապակցությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, ասել էր, որ Հայաստանի իշխանությունները ցանկանում են հասկանալ՝ ով եւ «ինչ նպատակով եւ ինչ երաշխիքներով» Ռուբեն Վարդանյանին գործուղեց Հայաստան եւ Լեռնային Ղարաբաղ:
Ռուբեն Վարդանյանի գրասենյակից հայտնում են, որ ընտանիքի հետ հեռախոսազանգի ժամանակ ստանալով հաստատում, որ նման հայտարարություն իսկապես հնչել է, Ռուբեն Վարդանյանը խնդրել է հանրության համար բաց ձեւաչափով փոխանցել իր հետեւյալ խոսքը.
«Առաջին հերթին՝ յուրաքանչյուր մարդ ուրիշի գործողությունների մասին դատում է՝ ելնելով իր կյանքի մոդելներից եւ սկզբունքներից:
Երկրորդը՝ եթե վարչապետն ինձ ինչ-ինչ հարցեր ուներ, նա հնարավորություն ուներ դրանք ինձ ուղղելու 2022 թվականի նոյեմբերին մեր վերջին հանդիպման ժամանակ, երբ ես նաեւ պետնախարարի պաշտոնն էի զբաղեցնում: Ամեն դեպքում, ես անգամ հիմա եմ պատրաստ, իմ ներկայիս հնարավորությունների իրավիճակում, պատասխանել նրա ցանկացած հարցի:
Երրորդը՝ ցանկանում եմ վարչապետին հիշեցնել, որ 2018թ. գարնանը, երբ մենք առաջին անգամ գործընկերներով, չորս հոգով հանդիպեցինք նրա հետ, ես անկեղծորեն նրան երեք կետ ներկայացրեցի, որոնք պահպանել եմ ու շարունակելու եմ պահպանել.
1. Մենք գործընկերներով չենք ցանկանում եւ չենք միջամտի Հայաստանի քաղաքականությանը:
2. Մենք զբաղվում ենք բարեգործությամբ՝ անկախ Հայաստանի իշխանությունների նկատմամբ վերաբերմունքից, քանի որ մենք դա անում ենք ժողովրդի համար: Ինձ համար մարդկանց օգնելը մնում է կարեւոր հարց եւ կարեւոր մարդասիրական առաքելություն:
3. Միակ բանը, որ կարող է փոխել իմ այդ մոտեցումը, Արցախի ճակատագիրն է:
2020 թվականի պատերազմն ու Արցախի նկատմամբ շարունակվող սպառնալիքը ինձ համար շրջադարձային եղան, ինչի մասին ես բազմիցս բաց ու հետեւողականորեն հայտարարել եմ: Այդ ժամանակից ի վեր իմ բոլոր գործողությունները թելադրված էին Արցախի եւ նրա ժողովրդի ճակատագրի նկատմամբ մտահոգությամբ:
Հիմա մեր ժողովուրդն ապրում է իր պատմության ամնենաբարդ ու ծանր շրջափուլերից մեկը, բայց ես շարունակում եմ հավատալ, որ չնայած դժվարություններին ու տարաձայնություններին, մենք կկարողանանք հաղթահարել այս փուլը եւս ու կառուցել խաղաղ ու լուսավոր ապագա»:

Ruben Vardanyan responds to Armenian PM from Baku jail - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. During the interrogation in Baku jail Ruben Vardanyan was asked questions regarding the recent statement made by the Armenian Prime Minister.
Nikol Pashinyan, in particular, stated that “the Armenian authorities want to understand who ‘sent’ Ruben Vardanyan to Armenia and Nagorno-Karabakh, ‘for what purpose and under what guarantees.’”
Ruben Vardanyan’s office reported that after receiving confirmation of information about the statement in a conversation with his family, Ruben Vardanyan requested to make a public comment:
“First, each person interprets the actions of others based on his or her own life models and principles.
Secondly, if the Prime Minister had any questions for me, he had the opportunity to ask them during our last meeting in November 2022, when I was still the State Minister of Artsakh. Nonetheless, I am ready to answer any of his questions even now, within my capabilities.
Thirdly, I want to remind the premier that in the spring of 2018, when my partners and I first met with them, I voiced three points that I have always adhered to and will continue to adhere to:
1.    My partners and I do not want to and will not interfere in Armenia’s politics.
2.    We do charity regardless of our relations with the Armenian authorities, because we did and do it for the people. For me, helping people remains a key task and humanitarian mission.
3.    The only thing that can change my approach is the fate of Artsakh.
The events of 2020 and the continuing threats against Artsakh were a turning point for me, something I have always stated openly and consistently. Since then, all my actions have been driven by concern for the fate of Artsakh and its people.
Now our people are going through one of the most difficult and hardest stages of their history. Despite all the difficulties and disagreements, I believe that we will be able to overcome this period and build a peaceful and bright future.”