Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ սահմանազատման գործընթացը համարում է մեծ հաջողություն:
«Մեր ինքնիշխանության եւ անկախության հետագա զարգացման ու ամրապնդման համար երեկ դրվել է մի շատ կարեւոր անկյունաքար:
Մեր հանրապետությունն անկախությունից ի վեր առաջին անգամ ունի պաշտոնապես դելիմիտացված սահման, որն էականորեն մեծացնելու է անվտանգության եւ կայունության մակարդակը ոչ միայն նշված գյուղերի հատվածում, այլեւ՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ողջ սահմանի երկայնքով:
Սահմանազատումը տեղի է ունեցել 1976 թվականի քարտեզներով, որոնք հերթապահության գործընթաց են անցել 1979 թվականին»,- կառավարության նիստում ասել է Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ «սկզբունքային էր՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ոչ թե նոր սահման է ստեղծվում, այլ Ալմա Աթայի հռչակագրով սահմաններն ենք վերարտադրում».
«Մենք որդեգրել ենք շատ կարեւոր սկզբունք՝ սահմանը անցնում է այնտեղով, որտեղով անցնում է։ Եթե մենք գնայինք տրամաբանությամբ, որ սկզբունքից շեղվելով՝ նոր սահմանագիծ պետք է ստեղծել, դա նշանակում է՝ ստեղծում ենք էսկալացիայի եւ ռազմական բախումների հարատեւ աղբյուր: Այս սկզբունքի ամրագրմամբ, եթե էսկալացիոն կոնտեքստը դուրս չենք բերել, ապա գոնե էականորեն նվազեցրել ենք»:
Նա նաեւ մանրամասներ է ներկայացրել սահմանազատման բուն գործընթացից՝ նշելով, որ Բերքաբերում խնդիր չկար.
«Բաղանիս-Ոսկեպար գյուղերի հատվածներում հնարավոր էին խնդիրներ, բայց գործնականում պարզվեց, որ խնդիրներ չկան, Ոսկեպարում Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու առումով խնդիրներ չունեցանք, որովհետեւ, եթե չեմ սխալվում, բավականին մեծ տարածություն կա եկեղեցու եւ սահմանագծի միջեւ:
Որոշակի խնդիրներ կարող են լինել Կիրանցի հատվածում, որովհետեւ որդեգրել ենք սկզբունք, որ սահմանը անցնում է այնտեղով, որտեղով անցնում է։ Այնտեղ, որտեղ կողմերը կհամարեն, որ կոմպրոմիսների խնդիր կա, երկրներն իրենց օրենսդրությունների համաձայն կքննարկեն»:

Пашинян: Вчера был заложен важный краеугольный камень укрепления нашего суверенитета - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что считает процесс делимитации большим успехом.
«Вчера был заложен очень важный краеугольный камень для дальнейшего развития и укрепления нашего суверенитета и независимости.
Впервые за годы независимости наша республика имеет официально делимитированную границу, что существенно повысит уровень безопасности и стабильности не только в районе упомянутых сел, но и вдоль всей границы Армении и Азербайджана.
Делимитация была проведена по картам 1976 года, которые прошли дежурную процедуру в 1979 году»,- сказал Пашинян на заседании правительства.
Он отметил, что «это принципиально: между Арменией и Азербайджаном не создается новая граница - мы воспроизводим границы, установленные Алма-Атинской декларацией».
«Мы приняли очень важный принцип: граница проходит там, где она проходит. Если следовать логике, что, отступая от принципа, следует создать новую линию границы, то это означает, что мы создаем постоянный источник эскалации и военных конфликтов. Исправив этот принцип, мы если и не устранили контекст эскалации, то, по крайней мере, существенно его сократили».
Он также представил подробности фактического процесса делимитации, отметив, что в Беркабере не возникло никаких проблем.
«В некоторых частях сел Баганис и Воскепар проблемы были возможны, однако на практике оказалось, что их нет. В Воскепаре у нас не возникло никаких проблем с церковью Святой Богоматери, поскольку, если я не ошибаюсь, между церковью и линией границы довольно большое расстояние.
Могут возникнуть определенные проблемы на участке Киранц, поскольку мы приняли принцип, что граница проходит там, где она проходит. Если стороны посчитают, что есть вопросы, требующие компромисса, то страны обсудят это в соответствии со своими законами».