Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ սահմանազատման գործընթացը համարում է մեծ հաջողություն:
«Մեր ինքնիշխանության եւ անկախության հետագա զարգացման ու ամրապնդման համար երեկ դրվել է մի շատ կարեւոր անկյունաքար:
Մեր հանրապետությունն անկախությունից ի վեր առաջին անգամ ունի պաշտոնապես դելիմիտացված սահման, որն էականորեն մեծացնելու է անվտանգության եւ կայունության մակարդակը ոչ միայն նշված գյուղերի հատվածում, այլեւ՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ողջ սահմանի երկայնքով:
Սահմանազատումը տեղի է ունեցել 1976 թվականի քարտեզներով, որոնք հերթապահության գործընթաց են անցել 1979 թվականին»,- կառավարության նիստում ասել է Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ «սկզբունքային էր՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ոչ թե նոր սահման է ստեղծվում, այլ Ալմա Աթայի հռչակագրով սահմաններն ենք վերարտադրում».
«Մենք որդեգրել ենք շատ կարեւոր սկզբունք՝ սահմանը անցնում է այնտեղով, որտեղով անցնում է։ Եթե մենք գնայինք տրամաբանությամբ, որ սկզբունքից շեղվելով՝ նոր սահմանագիծ պետք է ստեղծել, դա նշանակում է՝ ստեղծում ենք էսկալացիայի եւ ռազմական բախումների հարատեւ աղբյուր: Այս սկզբունքի ամրագրմամբ, եթե էսկալացիոն կոնտեքստը դուրս չենք բերել, ապա գոնե էականորեն նվազեցրել ենք»:
Նա նաեւ մանրամասներ է ներկայացրել սահմանազատման բուն գործընթացից՝ նշելով, որ Բերքաբերում խնդիր չկար.
«Բաղանիս-Ոսկեպար գյուղերի հատվածներում հնարավոր էին խնդիրներ, բայց գործնականում պարզվեց, որ խնդիրներ չկան, Ոսկեպարում Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու առումով խնդիրներ չունեցանք, որովհետեւ, եթե չեմ սխալվում, բավականին մեծ տարածություն կա եկեղեցու եւ սահմանագծի միջեւ:
Որոշակի խնդիրներ կարող են լինել Կիրանցի հատվածում, որովհետեւ որդեգրել ենք սկզբունք, որ սահմանը անցնում է այնտեղով, որտեղով անցնում է։ Այնտեղ, որտեղ կողմերը կհամարեն, որ կոմպրոմիսների խնդիր կա, երկրներն իրենց օրենսդրությունների համաձայն կքննարկեն»:

Pashinyan: Important cornerstone laid for the strengthening of our sovereignty
“A very important cornerstone was laid yesterday for the further development and strengthening of our sovereignty and independence.
“For the first time since independence, our republic has an officially delimited border, which will significantly increase the level of security and stability not only in the area of the mentioned villages, but also along the entire border of Armenia and Azerbaijan.
The demarcation took place based on the maps of 1976, which went through the duty process in 1979,” Pashinyan said at the cabinet meeting.
He noted that “it was fundamental that not a new border is being created between Armenia and Azerbaijan, but we are reproducing the borders based on Alma Ata Declaration.”
“We have adopted a very important principle: the border passes where it passes. If we were to follow the logic that, deviating from the principle, a new border line should be created, it means that we are creating a permanent source of escalation and military conflicts. By fixing this principle, if we have not removed the escalation context, at least we have significantly reduced it.”
He also presented details of the actual demarcation process, noting that there was no problem in Berkaber:
“Problems could have emerged in sections of Baghanis-Voskepar villages, but in practice it turned out that there were no problems. In Voskepar, we did not have any problems regarding Virgin Mary Church, because, if I am not mistaken, there is quite a large distance between the church and the border line.
There may be certain problems in the Kirants section, because we have adopted the principle that the border passes where it passes. In sections where the parties would consider the need of compromises, the countries will discuss according to their legislations.”