Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «տասնամյակներ շարունակ Հայաստանի ատոմակայանը ծառայել է որպես մեր էներգետիկ համակարգի կարեւորագույն տարր՝ ապահովելով էներգիայի արտադրության կայունությունը»։
«Ներկայում մեր երկրի էլեկտրաէներգիայի մոտ 30%-ը ստացվում է միջուկային էներգիայից: Այդ կետին հասնելու մեր ճանապարհը փշոտ էր, որի գագաթնակետն էր ատոմակայանի փակման դրամատիկ շրջանը։ Այսօր մենք հպարտությամբ կարող ենք փաստել, որ ի թիվս այլ կարեւոր բաների, այն նաեւ խորհրդանշում եւ ամրապնդում է մեր ինքնիշխանությունը: Հայաստանը, որպես միջուկային էներգիայի արտադրությանն ապավինող պետություն, ամուր կանգնած է այն կոնսենսուսի հետեւում, որ միջուկային էներգիան անփոխարինելի է կլիմայի փոփոխության դեմ մեր պայքարում եւ ճանաչում է Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրի բոլոր մասնակից պետությունների անօտարելի իրավունքը՝ զարգացնել այն խաղաղ նպատակներով՝ առանց խտրականության եւ քաղաքական խոչընդոտների»,- Բրյուսելում տեղի ունեցած Միջուկային էներգիայի անդրանիկ գագաթնաժողովի իր ելույթում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նաեւ նշել է, որ միջուկային էներգիան Հայաստանի ռազմավարության անկյունաքարն է, որն ապահովում է ինչպես մեր երկրի էներգետիկ անվտանգությունը, այնպես էլ կլիմայի փոփոխության մեղմացումը:
«Հայաստանն ակտիվորեն համագործակցում է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության հետ՝ միջուկային անվտանգությունն ապահովելու գործում որդեգրելով ակտիվ դիրքորոշում, միաժամանակ կատարելով իր բոլոր պարտավորությունները։ Մենք պարբերաբար հյուրընկալում ենք փորձագիտական առաքելություններ, որոնց հաշվետվությունները հստակ ցույց են տալիս, որ Հայաստանն էլեկտրակայանը շահագործում է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության անվտանգության չափանիշներին համապատասխան: Մեր ատոմակայանի գործունեության ողջ պատմության ընթացքում միջուկային կամ ճառագայթային անվտանգության որեւէ միջադեպի բացակայությունը խոսում է այս գործին մեր անսասան նվիրվածության մասին: Այս ձեռքբերումը Հայաստանի քաղաքական կամքի եւ փորձագիտական հմտությունների վկայությունն է»,- նշել է Հայաստանի վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Հայաստանը որոշել է երկարացնել իր ատոմակայանի շահագործման ժամկետը 2026 թվականից մինչեւ 2036 թվականը եւ պարտավորվում է ժամանակին, համարժեք միջոցառումներ իրականացնել՝ կապված կառավարման եւ անվտանգության պատշաճ բարելավման հետ:
«Այս երկարաձգումն ամուր հիմք կդնի նոր էներգաբլոկի սահուն անցման համար ՀԱԷԿ-ի երկարացված շահագործման ժամկետի ավարտից հետո, ինչը մեր վերջնական նպատակն է։ Այս առումով Հայաստանը հանձնառու է ինչպես Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության, այնպես էլ գործընկեր երկրների հետ սերտ համագործակցության խթանմանը եւ փորձի կիրառմանը՝ ներկայիս էներգաբլոկի փոխարինման օպտիմալ լուծումը գտնելու համար: Ատոմային էներգիայի անվտանգ եւ խաղաղ օգտագործման մեր թափանցիկ ու բաց քաղաքականությունը կշարունակի առաջնորդել մեր ջանքերը, քանի որ մենք ուսումնասիրում ենք առաջադեմ միջուկային տեխնոլոգիաները` մեր միջուկային էներգետիկայի ոլորտում անվտանգության, արդյունավետության եւ բնապահպանական հավատարմագրման հետագա լավարկման նպատակով»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян: АЭС укрепляет суверенитет Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Никол Пашинян заявил сегодня, что «на протяжении десятилетий Армянская АЭС служила важнейшим элементом нашей энергетической системы, обеспечивая стабильности производства энергии».
«В настоящее время около 30% электроэнергии нашей страны вырабатывается за счет атомной энергетики. Наш путь к этому был тернистым и его апогеем была драматическая остановка атомной электростанции. Сегодня мы можем с гордостью заявить, что, помимо прочего, она также символизирует и укрепляет наш суверенитет. Армения, как страна, полагающаяся на производство атомной энергии, твердо поддерживает консенсус о том, что она незаменима в нашей борьбе с изменением климата, и признает неотъемлемое право всех государств-участников договора о нераспространении ядерного оружия на ее развитие в мирных целях без дискриминации и политических препятствий»,- заявил Пашинян, выступая на первом Саммите по атомной энергетике в Брюсселе.
Он отметил, что атомная энергетика является краеугольным камнем стратегии Армении, которая обеспечивает как энергетическую безопасность страны, так и смягчение последствий изменения климата.
«Армения активно сотрудничает с Международным агентством по атомной энергии, занимая активную позицию в обеспечении ядерной безопасности, выполняя при этом все свои обязательства. У нас регулярно проводятся экспертные миссии, отчеты которых ясно показывают, что Армения эксплуатирует электростанцию в соответствии со стандартами безопасности МАГАТЭ. Отсутствие каких-либо происшествий в сфере ядерной или радиационной безопасности за всю историю работы нашей АЭС говорит о нашей непоколебимой приверженности этому делу. Это достижение является свидетельством политической воли и экспертного мастерства Армении», - сказал премьер-министр Армении.
Пашинян сообщил, что Армения приняла решение продлить период эксплуатации своей АЭС с 2026 по 2036 год и обязуется реализовывать своевременные и адекватные мероприятия, связанные с надлежащим улучшением управления и безопасности.
«Это продление заложит прочную основу для плавного перехода к новому энергоблоку после окончания продленного срока эксплуатации АЭС, что является нашей конечной целью. В связи с этим Армения намерена способствовать тесному сотрудничеству как с МАГАТЭ, так и странами-партнерами, и использовать опыт для поиска оптимального решения по замене действующего энергоблока. Наша прозрачная и открытая политика безопасного и мирного использования атомной энергии будет продолжать направлять наши усилия по мере изучения передовых ядерных технологий для дальнейшего увеличения безопасности, эффективности и экологичности нашей атомной энергетики»,- отметил Никол Пашинян.