Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «տասնամյակներ շարունակ Հայաստանի ատոմակայանը ծառայել է որպես մեր էներգետիկ համակարգի կարեւորագույն տարր՝ ապահովելով էներգիայի արտադրության կայունությունը»։
«Ներկայում մեր երկրի էլեկտրաէներգիայի մոտ 30%-ը ստացվում է միջուկային էներգիայից: Այդ կետին հասնելու մեր ճանապարհը փշոտ էր, որի գագաթնակետն էր ատոմակայանի փակման դրամատիկ շրջանը։ Այսօր մենք հպարտությամբ կարող ենք փաստել, որ ի թիվս այլ կարեւոր բաների, այն նաեւ խորհրդանշում եւ ամրապնդում է մեր ինքնիշխանությունը: Հայաստանը, որպես միջուկային էներգիայի արտադրությանն ապավինող պետություն, ամուր կանգնած է այն կոնսենսուսի հետեւում, որ միջուկային էներգիան անփոխարինելի է կլիմայի փոփոխության դեմ մեր պայքարում եւ ճանաչում է Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրի բոլոր մասնակից պետությունների անօտարելի իրավունքը՝ զարգացնել այն խաղաղ նպատակներով՝ առանց խտրականության եւ քաղաքական խոչընդոտների»,- Բրյուսելում տեղի ունեցած Միջուկային էներգիայի անդրանիկ գագաթնաժողովի իր ելույթում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նաեւ նշել է, որ միջուկային էներգիան Հայաստանի ռազմավարության անկյունաքարն է, որն ապահովում է ինչպես մեր երկրի էներգետիկ անվտանգությունը, այնպես էլ կլիմայի փոփոխության մեղմացումը:
«Հայաստանն ակտիվորեն համագործակցում է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության հետ՝ միջուկային անվտանգությունն ապահովելու գործում որդեգրելով ակտիվ դիրքորոշում, միաժամանակ կատարելով իր բոլոր պարտավորությունները։ Մենք պարբերաբար հյուրընկալում ենք փորձագիտական առաքելություններ, որոնց հաշվետվությունները հստակ ցույց են տալիս, որ Հայաստանն էլեկտրակայանը շահագործում է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության անվտանգության չափանիշներին համապատասխան: Մեր ատոմակայանի գործունեության ողջ պատմության ընթացքում միջուկային կամ ճառագայթային անվտանգության որեւէ միջադեպի բացակայությունը խոսում է այս գործին մեր անսասան նվիրվածության մասին: Այս ձեռքբերումը Հայաստանի քաղաքական կամքի եւ փորձագիտական հմտությունների վկայությունն է»,- նշել է Հայաստանի վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Հայաստանը որոշել է երկարացնել իր ատոմակայանի շահագործման ժամկետը 2026 թվականից մինչեւ 2036 թվականը եւ պարտավորվում է ժամանակին, համարժեք միջոցառումներ իրականացնել՝ կապված կառավարման եւ անվտանգության պատշաճ բարելավման հետ:
«Այս երկարաձգումն ամուր հիմք կդնի նոր էներգաբլոկի սահուն անցման համար ՀԱԷԿ-ի երկարացված շահագործման ժամկետի ավարտից հետո, ինչը մեր վերջնական նպատակն է։ Այս առումով Հայաստանը հանձնառու է ինչպես Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության, այնպես էլ գործընկեր երկրների հետ սերտ համագործակցության խթանմանը եւ փորձի կիրառմանը՝ ներկայիս էներգաբլոկի փոխարինման օպտիմալ լուծումը գտնելու համար: Ատոմային էներգիայի անվտանգ եւ խաղաղ օգտագործման մեր թափանցիկ ու բաց քաղաքականությունը կշարունակի առաջնորդել մեր ջանքերը, քանի որ մենք ուսումնասիրում ենք առաջադեմ միջուկային տեխնոլոգիաները` մեր միջուկային էներգետիկայի ոլորտում անվտանգության, արդյունավետության եւ բնապահպանական հավատարմագրման հետագա լավարկման նպատակով»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Pashinyan: The nuclear power plant strengthens our sovereignty - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated today that "for decades, the Armenian nuclear power plant has served as the most important element of our energy system, ensuring the stability of energy production.”
“Currently, about 30% of our country’s electricity comes from nuclear power. Our road to that point was thorny, culminating in the dramatic shutdown of the nuclear power plant. Today we can proudly state that, among other important things, it also symbolizes and strengthens our sovereignty. Armenia, as a nation relying on nuclear energy production, stands firmly behind the consensus that nuclear energy is indispensable in our fight against climate change and recognizes the inalienable right of all participant states to the Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons to develop it for peaceful purposes without discrimination or political obstacles,” Nikol Pashinyan said in his speech at the inaugural Nuclear Energy Summit held in Brussels.
He also noted that nuclear energy is the cornerstone of Armenia’s strategy, which ensures both Armenia’s energy security and mitigation of climate change.
“Armenia actively collaborates with the International Atomic Energy Agency, taking an active position in ensuring nuclear safety, while fulfilling all its obligations. We regularly host expert missions whose reports clearly show that Armenia is operating the power plant in accordance with International Atomic Energy Agency safety standards. The absence of any nuclear or radiation safety incidents throughout the entire history of our nuclear power plant’s operation speaks of our unwavering commitment to this cause. This achievement is a testimony of Armenia’s political will and expert skills,” Armenia’s Prime Minister said.
Nikol Pashinyan said that Armenia decided to extend the operation period of its nuclear power plant from 2026 to 2036 and is committed to timely, adequate measures related to the proper improvement of management and safety.
“This extension will lay a solid foundation for a smooth transition to the new power unit after the end of the extended operational life of the NPP, which is our ultimate goal. In this regard, Armenia is committed to promoting close cooperation with both the International Atomic Energy Agency and partner countries and using experience to find the optimal solution for replacing the current power unit. Our transparent and open policy for the safe and peaceful use of nuclear energy will continue to guide our efforts as we explore advanced nuclear technologies to further improve the safety, efficiency and environmental credentials of our nuclear power industry,” Nikol Pashinyan noted.