Փաշինյան. Տավուշի մարզի որեւէ գյուղ հանձնելու մասին խոսք լինել չի կարող - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «ոչ մի քննարկման ժամանակ խոսք չի եղել եւ չի կարող լինել Տավուշի մարզի որեւէ գյուղ հանձնելու մասին»:
«Ադրբեջանական մամուլում բարձրաձայնվում են գյուղերի անուններ, սակայն Հայաստանի Հանրապետության տարածքում երբեք այդպիսի գյուղեր չեն եղել, ընդ որում՝ ոչ միայն խորհրդային ժամանակներում, այլեւ դրանից հետո: Պետք է արձանագրել, թե որն է ՀՀ–ն, որ կարողանանք հստակ ձեւակերպել` որտեղ Ադրբեջանն ունի տարածքային պահանջներ մեր նկատմամբ, եւ որտեղ չունի։
Չեմ բացառում՝ դելիմիտացիայի գործընթացը կարող է սկսել Տավուշի մարզից։
Միշտ եղել է խոսակցություն, որ կարող է տարածքների փոփոխություն արվել, բայց տեսնում եմ, որ նման հնարավորությունները մեծ չեն։ Այդ պատճառով կարծում եմ` առաջիկայում պետք է գործողություններ անենք այս տրամաբանությամբ. որտեղ մեզ ավելի հարմար է անցկացնել մեր կոմունիկացիաները, վերակառուցենք, որ ՀՀ կոմունիկացիաներն անցնեն դե յուրե ՀՀ տարածքով, որպեսզի խնդիրներ չունենանք»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян: О сдаче какого-либо села Тавушской области не может быть и речи - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «ни в одном обсуждении не было и не может быть речи о сдаче какого-либо села Тавушской области».
«В азербайджанской прессе упоминаются названия сел, однако таких сел на территории Армении никогда не было, и не только в советские времена, но и после. Необходимо зафиксировать, что представляет собой Армения, чтобы мы могли четко обозначить, где Азербайджан может иметь к нам территориальные претензии, а где нет.
Я не исключаю, что процесс делимитации может начаться с Тавушской области.
Всегда были разговоры о том, что возможно изменение территорий, но я вижу, что такие возможности невелики. Поэтому я думаю, что в ближайшем будущем нам следует предпринять действия, основанные на этой логике. Давайте будем проводить наши коммуникации там, где нам удобнее, так, чтобы они проходили через де-юре территорию Армении, чтобы у нас не возникло проблем»,- сказал Никол Пашинян на встрече с журналистами.