Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Ֆրանսիան առաջին երկրներից է, որ արձագանքում է անվտանգության ոլորտում Հայաստանի հարաբերությունները դիվերսիֆիկացնելու մեր որոշմանը»:
Պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիան Լըկորնյուի հետ հանդիպմանը նա ասել է, «որ սա Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարի առաջին այցն է Հայաստանի Հանրապետություն և արդեն իսկ այս փաստով պատմական է»:
«ՀՀ պաշտպանության նախարարի հետ մենք շատ կոնկրետ ճանապարհ ենք ուղեգծել: Այն սպառնալիքները, որոնք կախված են Հայաստանի գլխին, մեզ ստիպում են ավելի արագ առաջ ընթանալ: Այսինքն՝ մեզ համար շատ կարևոր է արագ արձագանքել և կազմակերպել քայլերը: Արդեն շատ բան ընթացքի մեջ էր, բայց այն հանդիպումը, որ Դուք ունեցաք նախագահ Մակրոնի հետ, մեզ թույլ տվեց այսօր առավոտյան ավելի առաջ ընթանալ՝ այն նույն ուղղություններով, որոնք մատնանշել էիք Փարիզում միասին», - ասել է Սեբաստիան Լըկորնյուն:

Лекорню: «Нависшие над Арменией угрозы заставляют двигаться быстрее» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Никол Пашинян заявил сегодня, что «Франция одной из первых отреагироваала на решение Армении диверсифицировать отношения в сфере безопасности».
На встрече с министром вооруженных сил Франции Себастьяном Лекорню, находящимся с официальным визитом в Армении, он сказал: «Это первый визит министра обороны Франции в Армения, и в этом смысле он является историческим».
«С министром обороны Армении мы наметили очень конкретный путь. Угрозы, нависшие над Арменией, заставляют нас двигаться вперед быстрее. Нам следует быстро реагировать и планировать шаги. Многое уже в процессе реализации, однако Ваша встреча с президентом Макроном позволила продвинуться вперед и в тех направлениях, которые вы вместе указали в Париже»,- сказал Себастьян Лекорню.