Զոհրաբ Մնացականյան. Դոնորների համաժողովի անցկացման ժամկետ սահմանված չէ
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Զոհրաբ Մնացականյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի համար Եվրամիության կողմից կազմակերպվելիք դոնոր երկրների եւ կազմակերպությունների միջազգային համաժողովի «անցկացման հաստատված ժամկետ չի եղել»:
Այսօր պատասխանելով Մեդիամաքս-ի հարցին՝ Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է, որ այս հարցի վերաբերյալ ԵՄ ընդլայնման եւ Եվրոպական Հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի մամուլի խոսնակի կողմից արված մեկնաբանության մեջ եւս «խոսք չի գնում համաժողովի հետաձգման մասին»:
«Խոսքը գնում է համաժողովի նախապատրաստման մասին: Նման միջոցառման որակյալ կազմակերպումը լուրջ աշխատանք եւ ժամանակ է պահանջում: Մենք ցանկանում ենք այն արագ, բայց նաեւ որակով կազմակերպել»,- մանրամասնել է փոխնախարարը:
Զոհրաբ Մնացականյանը հավելել է, որ դոնորների համաժողովի անցկացումը մնում է Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգում եւ ներկայումս կողմերը քննարկում են միջոցառման անցկացման հարցերը:
Փոխնախարարի խոսքով, Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները հիմնված են համընդհանուր արժեքների վրա եւ համաժողովի ժամկետները այլ հարցերի հետ փոխկապակցելը «պարզունակություն է»:

Сроки проведения форума доноров пока не определены, сказал Зограб Мнацаканян
Ереван/Медиамакс/. Замминистра иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян сказал сегодня, что сроки проведения совместного с ЕС международного форума доноров для Армении пока не определены.
Отвечая сегодня на вопрос Медиамакс, Зограб Мнацаканян сказал, что в комментарии пресс-секретаря Еврокомиссара Штефана Фюле также «не говорилось о том, что форум отложен».
«Речь идет о подготовительных работах. Качественная организация подобного мероприятия требует серьезной работы и времени. Мы желаем его скорейшей, но, вместе с тем, качественной организации», - отметил замминистра.
Зограб Мнацаканян добавил, что проведение форума доноров остается на повестке отношений Армении и ЕС, и стороны обсуждают организационные вопросы.
По его словам, отношения Армении и Евросоюза основаны на общих ценностях, и увязывание сроков форума с другими вопросами является «упрощением».