Զոհրաբ Մնացականյան. Դոնորների համաժողովի անցկացման ժամկետ սահմանված չէ
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Զոհրաբ Մնացականյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի համար Եվրամիության կողմից կազմակերպվելիք դոնոր երկրների եւ կազմակերպությունների միջազգային համաժողովի «անցկացման հաստատված ժամկետ չի եղել»:
Այսօր պատասխանելով Մեդիամաքս-ի հարցին՝ Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է, որ այս հարցի վերաբերյալ ԵՄ ընդլայնման եւ Եվրոպական Հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի մամուլի խոսնակի կողմից արված մեկնաբանության մեջ եւս «խոսք չի գնում համաժողովի հետաձգման մասին»:
«Խոսքը գնում է համաժողովի նախապատրաստման մասին: Նման միջոցառման որակյալ կազմակերպումը լուրջ աշխատանք եւ ժամանակ է պահանջում: Մենք ցանկանում ենք այն արագ, բայց նաեւ որակով կազմակերպել»,- մանրամասնել է փոխնախարարը:
Զոհրաբ Մնացականյանը հավելել է, որ դոնորների համաժողովի անցկացումը մնում է Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգում եւ ներկայումս կողմերը քննարկում են միջոցառման անցկացման հարցերը:
Փոխնախարարի խոսքով, Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները հիմնված են համընդհանուր արժեքների վրա եւ համաժողովի ժամկետները այլ հարցերի հետ փոխկապակցելը «պարզունակություն է»:

Yerevan/Mediamax/. Deputy Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan said today that "there hasn’t been a fixed date” for the international donor conference for Armenia organized by European Union.
Answering Mediamax’s question today, Zohrab Mnatsakanyan said that the comment made by the spokesperson for the EU Commissioner for Enlargement and Neighborhood Policy Stefan Fule “doesn’t touch upon postponing the conference either”.
“We talk about the preparation for the conference. Proper organization of such an event needs serious efforts and time. We wish to organize it quickly but properly”, the Deputy Minister said.
Zohrab Mnatsakanyan added that the holding of donors’ conference remains on Armenia-EU agenda.
According to the Deputy Minister, Armenia-EU relations are based on shared values and it’s “simplicity” to relate the date of the conference to other issues.