Վարչապետ. Անկլավների հարցը քննարկվում է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում քննարկվում է անկլավ/էքսկլավների հարցը:
«Խաղաղության սկզբունքներից մեկը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումն է՝ Խորհրդային Հայաստանի եւ Խորհրդային Ադրբեջանի տարածքների հիման վրա:
Երբ ասում ենք Հայաստանի 29800 քմ տարածք, դրա մեջ չեն մտնում այն էքսկլավ/անկլավները, որոնք Խորհրդային Միության ժամանակ պատկանել են Ադրբեջանին, եւ մտնում է Արծվաշենը, որն էքսկլավ է՝ շրջափակված Խորհրդային Ադրբեջանի տարածքով:
Արծվաշենը Հայաստանի ինքնիշխան տարածք է: Երբ մենք բարձրացնում ենք Արծվաշենի հարցը, Ադրբեջանն իր հերթին բարձրացնում է այն անկլավների հարցը, որոնք ԽՍՀՄ քարտեզներով դե յուրե գոյություն են ունեցել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ քննարկվում են հարցի լուծման տարբերակներ.
«Նախ՝ պետք է այդ էքսկլավի տարածքը սահմանագծել, վերահաստատել, թե ինչքան է այդ էքսկլավի տարածքը։ Այնտեղ հարց է առաջանում. քանի որ մենք Արծվաշենի հետ անմիջական սահման չունենք, ինչպե՞ս ենք մեր սահմանից մինչեւ Արծվաշենի սահման անցնելու, համապատասխանաբար, Ադրբեջանն էլ՝ իր տարածք։ Այս խնդիրը կարող է ուրիշ լուծում գտնել. այն էքսկլավ/անկլավները, որոնք ՀՀ տարածքում են, համարվում են դե յուրե Հայաստանի տարածք, իսկ նրանք, որոնք Ադրբեջանի տարածքով են պարփակված, համարվում են Ադրբեջանի տարածք: Սա կոնկրետ պայմանագրի թեմա է, որը պետք է ՀՀ խորհրդարանի կողմից վավերացվի»:

Пашинян: Вопрос анклавов обсуждается - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что в процессе урегулирования армяно-азербайджанских отношений обсуждается также вопрос анклавов/эксклавов.
«Одним из принципов мира является признание территориальной целостности Армении и Азербайджана на основе территорий Советской Армении и Советского Азербайджана.
Когда мы говорим о территории Армении в 29 800 квадратных метров, она не включает эксклавы/анклавы, принадлежавшие Азербайджану во времена Советского Союза, и включает Арцвашен, который является эксклавом, окруженным территорией Советского Азербайджана.
Арцвашен – суверенная территория Армении. Когда мы поднимаем вопрос Арцвашена, Азербайджан, в свою очередь, поднимает вопрос анклавов, существовавших де-юре согласно картам СССР», - сказал Никол Пашинян.
Он отметил, что обсуждаются варианты решения вопроса.
«Во-первых, необходимо демаркировать территорию этого эксклава, еще раз подтвердить, какова его территория. Тут возникает вопрос: раз у нас нет прямой границы с Арцвашеном, то как мы будем переходить от нашей границы до Арцвашена, и, соответственно Азербайджан – на свою территорию? Эта проблема может иметь и другое решение: эксклавы/анклавы, находящиеся на территории Армении, де-юре считаются территорией Армении, а те, которые окружены территорией Азербайджана, считаются территорией Азербайджана. Это предмет конкретного соглашения, которое должно быть ратифицировано парламентом Армении».--