Նիկոլ Փաշինյան. Խաղաղության պայմանագիրը չի երաշխավորում խաղաղություն - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «հայկական կողմի ամենամեծ մտահոգությունն է ստորագրել այնպիսի խաղաղության պայմանագիր, որը կապահովի խաղաղությունը կամ որը խաղաղություն ապահովելու մեծ շանսեր ունենա»:
«Չենք պատրաստվում ստորագրել ցանկացած փաստաթուղթ, որի վերեւում գրված է «խաղաղության պայմանագիր»: Եթե այդպես լիներ, վաղուց ստորագրել էինք: Եթե նույնիսկ պայմանագիրը կապահովեր 1-2 տարի խաղաղություն, ապա դա էլ ճիշտ տարբերակ չէ:
Մեր մտահոգությունն այն է, որ եթե կողմերից մեկը խոսում է ագրեսիվ հռետորաբանությամբ, դա չի նպաստում խաղաղության հաստատմանը եւ այդ մթնոլորտում պայմանագիրը կարող է նույնիսկ չգործել»,- ասուլիսի ժամանակ ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ խաղաղությունը նպատակ չէ, այն միջոց է զարգացած, բարեկեցիկ, երջանիկ եւ ուժեղ պետություն ունենալու:
«Այն, որ խաղաղության պայմանագիրը չի երաշխավորում խաղաղություն, պարզ է, բայց այդ պայմանագրի բացակայությունն էլ կրկնապատկում է պատերազմի հավանականությունը», - ասել է վարչապետը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that "the biggest wish of the Armenian side is to sign a peace treaty that will ensure peace or that has a high chance to ensure peace.”
“We are not going to sign any document with “peace treaty” written on it. If that was the case, we would have signed a long time ago. Even if the treaty would ensure 1-2 years of peace, it is not the right option either.
Our concern is that if one of the parties speaks with aggressive rhetoric, it does not contribute to the establishment of peace, and the agreement in such an atmosphere may not even work,” he said at the news conference.
Pashinyan noted that the peace is not a purpose but a means to have a developed, prosperous, happy and strong state.
“The fact that the peace treaty does not guarantee peace is clear, but the absence of this agreement doubles the probability of war,” the Prime Minister said.