Նիկոլ Փաշինյան. Խաղաղության պայմանագիրը չի երաշխավորում խաղաղություն - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «հայկական կողմի ամենամեծ մտահոգությունն է ստորագրել այնպիսի խաղաղության պայմանագիր, որը կապահովի խաղաղությունը կամ որը խաղաղություն ապահովելու մեծ շանսեր ունենա»:
«Չենք պատրաստվում ստորագրել ցանկացած փաստաթուղթ, որի վերեւում գրված է «խաղաղության պայմանագիր»: Եթե այդպես լիներ, վաղուց ստորագրել էինք: Եթե նույնիսկ պայմանագիրը կապահովեր 1-2 տարի խաղաղություն, ապա դա էլ ճիշտ տարբերակ չէ:
Մեր մտահոգությունն այն է, որ եթե կողմերից մեկը խոսում է ագրեսիվ հռետորաբանությամբ, դա չի նպաստում խաղաղության հաստատմանը եւ այդ մթնոլորտում պայմանագիրը կարող է նույնիսկ չգործել»,- ասուլիսի ժամանակ ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ խաղաղությունը նպատակ չէ, այն միջոց է զարգացած, բարեկեցիկ, երջանիկ եւ ուժեղ պետություն ունենալու:
«Այն, որ խաղաղության պայմանագիրը չի երաշխավորում խաղաղություն, պարզ է, բայց այդ պայմանագրի բացակայությունն էլ կրկնապատկում է պատերազմի հավանականությունը», - ասել է վարչապետը:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «самой большой обеспокоенностью армянской стороны является подписание такого мирного договора, который обеспечит мир или будет иметь высокие шансы на его обеспечение».
«Мы не собираемся подписывать документ, который будет просто озаглавлен как «мирный договор». Если бы это было так, мы бы давно уже его подписали. Договор, обеспечивающий даже 1-2 года мира, - тоже не лучший вариант. Нас беспокоит то, что если одна из сторон выступает с агрессивной риторикой, это не способствует установлению мира, и в такой атмосфере договор может не работать», - сказал он на пресс-конференции.
По словам Пашиняна, мир - это не цель, а средство иметь развитое, процветающее, счастливое и сильное государство.
«То, что мирный договор не гарантирует мира, понятно, но его отсутствие удваивает вероятность войны»,- сказал премьер-министр.