Փաշինյան. Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակը ծայրահեղ սրվել է - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Ադրբեջանի կողմից ապօրինի անցակետի տեղադրումը ծայրահեղ սրել է հումանիտար իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում»:
«Անգամ առաջին անհրաժեշտության սննդամթերքի մատակարարումն է դադարեցվել ԼՂ-ին: Լեռնային Ղարաբաղ արտաքին աշխարհից սնունդ չի մտնում, թույլ չի տրվում անհետաձգելի բժշկական օգնության կարիք ունեցող քաղաքացիների անցումը Լաչինի միջանցքով: Այս գործողությունները եւս մեկ անգամ հիմնավորում են այն մտավախությունը, թե Ադրբեջանը ԼՂ-ում էթնիկ զտման քաղաքականություն է վարում՝ չնայած տվյալ դեպքում խոսքը ոչ թե մտավախության, այլեւ՝ գործողությունների մեկնարկի մասին է:
Էլ ինչպե՞ս է լինում էթնիկ զտումը. արգելակվում է ԼՂ սննդի, գազի, էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը, գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիները թիրախավորվում են կրակահերթերով, արգելակված է տեղաշարժի հնարավորությունը նույնիսկ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող հիվանդների համար»,- կառավարության նիստի ժամանակ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ «որքան էլ դժվար լինեն Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման եւ խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ քայլերը, մեր աշխատանքները պետք է լինեն շարունակական, այս հարցում մենք պետք է լինենք հետեւողական»:
«Հիմա անհրաժեշտ է անել հաջորդ քայլը՝ ֆիքսել սահմանազատման հիմքը եւ ձեռնամուխ լինել բուն սահմանազատման եւ սահմանագծման աշխատանքներին:
Հայաստանի տարածքով միջանցքային որեւէ տրամաբանություն անընդունելի է: Այս իմաստով ակնկալում եմ, որ միջազգային գործընկերներն Ադրբեջանի կողմից օգտագործվող սադրիչ բառապաշարի գործածումից կխուսափեն»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նաեւ հայտնել է, որ առաջիկայում ԱՄՆ-ում նախատեսված է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը՝ հույս հայտնելով, որ Վաշինգտոնում նախորդ հանդիպմանն արձանագրված որոշակի առաջընթացը կզարգանա:

Пашинян: Гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе обострилась - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «установка Азербайджаном незаконного пропускного пункта крайне обострила гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе».
«Прекращены даже поставки продуктов первой необходимости в Нагорный Карабах. В Карабах не поступает продовольствие из внешнего мира, через Лачинский коридор не пропускают граждан, нуждающихся в срочной медицинской помощи. Эти действия еще раз оправдывают опасения, что Азербайджан проводит политику этнической чистки в Нагорном Карабахе, и в данном случае речь идет не о страхе, а о начале действий.
Как еще происходят этнические чистки? Блокируется подача продуктов питания, газа и электроэнергии в Нагорный Карабах, обстреливаются граждане, выполняющие сельскохозяйственные работы, перекрывается возможность передвижения даже для больных в крайне тяжелом состоянии», - заявил Никол Пашинян в ходе заседания правительства.
По его словам, «какими бы трудными ни были шаги по урегулированию отношений с Азербайджаном и установлению мира, наша работа должна быть непрерывной, мы должны быть последовательны в этом вопросе».
«Сейчас необходимо сделать следующий шаг: закрепить основу демаркации и приступить к собственно демаркационно-делимитационным работам. Любая коридорная логика через территорию Армении неприемлема. В этом смысле я ожидаю, что международные партнеры будут избегать использования провокационного языка, используемого Азербайджаном», - сказал Никол Пашинян.
Он также сообщил, что в ближайшее время в США запланирована встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана, выразив надежду, что определенный прогресс, зафиксированный на предыдущей встрече в Вашингтоне, будет развиваться.