Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «ժողովրդավարությունը Հայաստանի հիմնական բրենդն է, եւ սա մեր համոզմունքն է եւ մեր ռազմավարությունը»:
«Սա գիտակցված քաղաքական կուրս է, որը Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը եւ ժողովուրդը վարում են», -ասել է՝ ելույթ ունենալով Ժողովրդավարության հայկական ֆորումին:
«Սրանից բխող շատ լուրջ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ դեռ ընթացքի մեջ են, որոնք իրենց հետ պիտի բերեն մարդու իրավունքների պաշտպանության ավելի բարձր մակարդակ, օրենքի գերակայության ավելի բարձր մակարդակ, հակակոռուպցիոն քաղաքականության ավելի բարձր մակարդակ: Բայց նաեւ ուզում եմ ասել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը նաեւ այս ազատությունների արդյունքները վայելում է: Եվ ես համարում եմ, որ այն տնտեսական բարձր աճը, որ մենք այսօր ունենք, նաեւ տնտեսական ազատությունների արդյունք է, որովհետեւ եթե տնտեսությունը կառավարելի լիներ եւ կառավարվող լիներ պետության կողմից, ես կարծում եմ, որ հատկապես հետպատերազմական շրջանում մենք շատ լուրջ եւ խորը պրոբլեմներ կունենայինք: Բայց քանի որ այդ ազատությունները հասել են նաեւ տնտեսության մակարդակ, այդ ազատությունն ամենադժվար եւ վճռական պահին եկավ մեզ օգնության:
Ուզում եմ արձանագրել նաեւ, որ Հայաստանի Հանրապետությունում ժողովրդավարությանը սպառնացող ոչ մի ներքին վտանգ չկա: Ես սրանում համոզված եմ: Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդավարությանն սպառնացող բոլոր հնարավոր վտանգներն արտաքին են, եւ այդ վտանգները, իհարկե, հանրահայտ են եւ բոլորին տեսանելի: Բայց կարեւոր է նաեւ, որ մենք ի վիճակի լինենք միասին ապացուցել եւ պատասխանել թերեւս այսօր Հայաստանում ամենախիտ եւ ամենաթանձր հարցին, որն առկա է հանրության
շրջանում. արդյոք ժողովրդավարությունը ի վիճակի՞ է նաեւ ապահովել անվտանգություն: Սա իսկապես հարց է, որի դրական պատասխանին մենք հավատում ենք, բայց դա դեռ պետք է ապացուցել: Ես հույս ունեմ, որ մենք ի վիճակի կլինենք եւ ինչ-որ տեղ համոզված եմ, որ ի վիճակի կլինենք այս հարցին դրական պատասխան տալ», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян убежден, что демократия способна обеспечить безопасность - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «демократия - главный бренд Армении, наша вера и стратегия».
«Это сознательный политический курс, который проводят правительство и народ Армении»,- сказал он, выступая на Армянском демократическом форуме.
«Исходящие из этого серьезные институциональные реформы, которые должны принести с собой более высокий уровень защиты прав человека, верховенства закона, антикоррупционной политики, еще в процессе. Но я также хочу сказать, что Армения пользуется плодами этих свобод. И я считаю, что тот высокий экономический рост, который мы имеем сегодня, также является результатом экономических свобод, потому что, если бы экономика была управляемой и управлялась государством, думаю, что особенно в послевоенный период у нас были бы очень серьезные и глубокие проблемы. Но поскольку эти свободы достигли и экономического уровня, то эта свобода пришла нам на помощь в самый трудный и решающий момент.
Также хочу зафиксировать, что в Армении нет внутренней угрозы демократии. Я уверен в этом. Все возможные угрозы демократии Армении являются внешними, и эти угрозы, конечно, всем известны. Но важно и то, что мы способны вместе доказать и ответить, пожалуй, на самый сложный вопрос, который существует сегодня в армянском обществе: способна ли демократия обеспечить также безопасность? Это вопрос, в положительный ответ на который мы верим, но это еще предстоит доказать. Надеюсь и даже уверен, что мы сможем дать положительный ответ на этот вопрос»,- сказал Пашинян.