Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «ժողովրդավարությունը Հայաստանի հիմնական բրենդն է, եւ սա մեր համոզմունքն է եւ մեր ռազմավարությունը»:
«Սա գիտակցված քաղաքական կուրս է, որը Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը եւ ժողովուրդը վարում են», -ասել է՝ ելույթ ունենալով Ժողովրդավարության հայկական ֆորումին:
«Սրանից բխող շատ լուրջ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ դեռ ընթացքի մեջ են, որոնք իրենց հետ պիտի բերեն մարդու իրավունքների պաշտպանության ավելի բարձր մակարդակ, օրենքի գերակայության ավելի բարձր մակարդակ, հակակոռուպցիոն քաղաքականության ավելի բարձր մակարդակ: Բայց նաեւ ուզում եմ ասել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը նաեւ այս ազատությունների արդյունքները վայելում է: Եվ ես համարում եմ, որ այն տնտեսական բարձր աճը, որ մենք այսօր ունենք, նաեւ տնտեսական ազատությունների արդյունք է, որովհետեւ եթե տնտեսությունը կառավարելի լիներ եւ կառավարվող լիներ պետության կողմից, ես կարծում եմ, որ հատկապես հետպատերազմական շրջանում մենք շատ լուրջ եւ խորը պրոբլեմներ կունենայինք: Բայց քանի որ այդ ազատությունները հասել են նաեւ տնտեսության մակարդակ, այդ ազատությունն ամենադժվար եւ վճռական պահին եկավ մեզ օգնության:
Ուզում եմ արձանագրել նաեւ, որ Հայաստանի Հանրապետությունում ժողովրդավարությանը սպառնացող ոչ մի ներքին վտանգ չկա: Ես սրանում համոզված եմ: Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդավարությանն սպառնացող բոլոր հնարավոր վտանգներն արտաքին են, եւ այդ վտանգները, իհարկե, հանրահայտ են եւ բոլորին տեսանելի: Բայց կարեւոր է նաեւ, որ մենք ի վիճակի լինենք միասին ապացուցել եւ պատասխանել թերեւս այսօր Հայաստանում ամենախիտ եւ ամենաթանձր հարցին, որն առկա է հանրության
շրջանում. արդյոք ժողովրդավարությունը ի վիճակի՞ է նաեւ ապահովել անվտանգություն: Սա իսկապես հարց է, որի դրական պատասխանին մենք հավատում ենք, բայց դա դեռ պետք է ապացուցել: Ես հույս ունեմ, որ մենք ի վիճակի կլինենք եւ ինչ-որ տեղ համոզված եմ, որ ի վիճակի կլինենք այս հարցին դրական պատասխան տալ», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Pashinyan convinced democracy is capable of ensuring security - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that "democracy is Armenia’s main brand, and this is our belief and our strategy.”
“This is a conscious political course the government and the people of Armenia are guided with,” he said in his remarks at the Armenian Forum for Democracy.
“Very serious institutional reforms deriving from this are still underway. They should bring with them a higher level of human rights protection, a higher level of rule of law, a higher level of anti-corruption policy. But I also want to say that the Republic of Armenia also enjoys the results of these freedoms. And I believe that the high economic growth that we have today is also the result of economic freedoms, because if the economy was manageable and was managed by the state, I think that especially in the post-war period, we would have faced very serious problems. But since these freedoms have also reached the economy, it was of a great help at the most difficult and decisive moment.
I also want to record that there is no internal threat to democracy in Armenia. I am sure of this. All possible threats to the democracy of the Republic of Armenia are external, and these threats are well-known and visible to everyone. But it is also important for us to prove together and answer perhaps the most topical question in Armenia today: is democracy also able to provide security? This is a question the answer to which we believe is positive, but it still has to be proved. I hope and I am sure that we will be able to give a positive answer to this question,” Nikol Pashinyan said.