Փաշինյանը մոսկովյան եռակողմ հանդիպման արդյունքներից գոհ չէ - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «մոսկովյան եռակողմ հանդիպման արդյունքները գոհացնող չեն»:
«Մոսկվայում եռակողմ հանդիպման քննարկման թեմաներից մեկը վերաբերել է Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար իրավիճակին ու Լաչինի միջանցքի ապօրինի փակմանը:
Պիտի արձանագրել, որ շատ ցավալի իրավիճակ է. Լաչինի միջանցքի փակումը տեղի է ունեցել ռուս խաղաղապահների աչքի առաջ եւ ներկայությամբ, ինչը բավականին մտահոգիչ է: Շարունակելու ենք քննարկումները ռուս գործընկերների հետ այս իրադրության կարգավորման ուղղությամբ»,- Ազգային Ժողովում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ մոսկովյան քննարկումների թեմաներից է եղել նաեւ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը.
«Հայաստանը պատրաստ է, շահագրգռված է շատ արագ դրանց բացմանը, որը պետք է տեղի ունենա 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետի համաձայն: Ցավոք, սակայն, այդ հարցի լուծումը միայն հայկական կողմից կախված չէ, եթե այդպես լիներ, ապա վաղուց հարցը լուծված կլիներ»:
Անդրադառնալով հունիսի 1-ին Քիշնեւում կայանալիք հնգակողմ հանդիպման շրջանակում խաղաղության պայմանագրի հնարավոր ստորագրմանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ հայկական կողմը դեռ չի ստացել Ադրբեջանի մեկնաբանությունները Վաշինգտոնում կայացած հանդիպումից առաջ փոխանցած առաջարկների վերաբերյալ.

Pashinyan dissatisfied with Moscow meeting outcome
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that “the results of the trilateral meeting in Moscow are not satisfying.”
“One of the topics discussed at the trilateral meeting in Moscow referred to the humanitarian situation created in Nagorno-Karabakh and the illegal blockage of the Lachin Corridor.
It should be noted that the situation is quite painful: the closure of the Lachin Corridor took place in front of and in the presence of Russian peacekeepers, which is rather worrying. We will continue discussions with our Russian partners to handle this situation,” Nikol Pashinyan said at the Armenian parliament.
According to him, the opening of regional communications was also one of the topics of the discussions in Moscow:
“Armenia is ready and interested in opening them immediately in accordance with Point 9 of the trilateral statement of November 9, 2020. Unfortunately, the solution of this issue does not depend only on the Armenian side, if it were so, the issue would have been resolved a long time ago.”
Referring to the possible signing of the peace treaty on the margins of the five-party meeting to be held in Chisinau on June 1, Nikol Pashinyan noted that the Armenian side has not yet received Azerbaijan’s commentaries on the proposals handed over before the meeting in Washington.