Փաշինյանը մոսկովյան եռակողմ հանդիպման արդյունքներից գոհ չէ - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «մոսկովյան եռակողմ հանդիպման արդյունքները գոհացնող չեն»:
«Մոսկվայում եռակողմ հանդիպման քննարկման թեմաներից մեկը վերաբերել է Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար իրավիճակին ու Լաչինի միջանցքի ապօրինի փակմանը:
Պիտի արձանագրել, որ շատ ցավալի իրավիճակ է. Լաչինի միջանցքի փակումը տեղի է ունեցել ռուս խաղաղապահների աչքի առաջ եւ ներկայությամբ, ինչը բավականին մտահոգիչ է: Շարունակելու ենք քննարկումները ռուս գործընկերների հետ այս իրադրության կարգավորման ուղղությամբ»,- Ազգային Ժողովում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ մոսկովյան քննարկումների թեմաներից է եղել նաեւ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը.
«Հայաստանը պատրաստ է, շահագրգռված է շատ արագ դրանց բացմանը, որը պետք է տեղի ունենա 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետի համաձայն: Ցավոք, սակայն, այդ հարցի լուծումը միայն հայկական կողմից կախված չէ, եթե այդպես լիներ, ապա վաղուց հարցը լուծված կլիներ»:
Անդրադառնալով հունիսի 1-ին Քիշնեւում կայանալիք հնգակողմ հանդիպման շրջանակում խաղաղության պայմանագրի հնարավոր ստորագրմանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ հայկական կողմը դեռ չի ստացել Ադրբեջանի մեկնաբանությունները Վաշինգտոնում կայացած հանդիպումից առաջ փոխանցած առաջարկների վերաբերյալ.

Пашинян недоволен итогами трехсторонней встречи в Москве - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «итоги трехсторонней встречи в Москве неудовлетворительны».
«Одна из тем, обсуждавшихся на трехсторонней встрече в Москве, касалась сложившейся в Нагорном Карабахе гуманитарной ситуации и незаконного закрытия Лачинского коридора.
Следует отметить, что это очень болезненная ситуация. Закрытие Лачинского коридора произошло на глазах и в присутствии российских миротворцев, что вызывает большую тревогу. Мы продолжим переговоры с нашими российскими партнерами в направлении урегулирования этой ситуации», - сказал Никол Пашинян в парламенте.
По его словам, открытие региональных коммуникаций было другой темой обсуждений в Москве:
«Армения готова и заинтересована в их скорейшем открытии, которое должно состояться в соответствии с пунктом 9 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Однако, к сожалению, решение этого вопроса зависит не только от армянской стороны, если бы это было так, то вопрос давно был бы решен».
Касаясь возможного подписания мирного соглашения на пятисторонней встрече в Кишиневе 1 июня, Никол Пашинян отметил, что армянская сторона пока не получила от Азербайджана комментариев по предложениям, выдвинутым до состоявшейся в Вашингтоне встречи.