ԵՄ պատվիրակություն. միասեռականների դեմ պայքարը կարող է սպառնալ Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացմանը - Mediamax.am
ԵՄ պատվիրակություն. միասեռականների դեմ պայքարը կարող է սպառնալ Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացմանը
Լուսանկարը` http://upload.wikimedia.org
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ-ում Եվրամիության պատվիրակությունը մտահոգված է Հայաստանում վերջերս տեղի ունեցած զարգացումների կապակցությամբ, որոնք վտանգում են մարդկանց հանդեպ ոչ խտրական վերաբերմունքը եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը Հայաստանում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ԵՄ պատվիրակության հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Երեւանում փաբի պայթեցումը եւ դրան հաջորդած բազմազանության շքերթի անցկացման խոչընդոտումը, որոնք ներկայացվեցին որպես միասեռականների դեմ հանդես եկող որոշակի ծայրահեղ խմբերի գործողություններ, ինչպես նաեւ որոշ քաղաքական գործիչների կողմից արված խտրական հայտարարությունները եւ, մասնավորապես, ատելության տարածումը, մտահոգիչ են: Այս զարգացումները կրկին առաջ են բերում քննարկումներ Հայաստանում հանդուրժողականության եւ խտրականության մակարդակի վերաբերյալ»::
Հայտարարության մեջ նաեւ նշվում է, որ պաշտոնական մարմինների կողմից այս դեպքերի դատապարտման բացակայությունը եւ օրենքի ոչ համաչափ կիրառումը մտահոգություն են առաջ բերել Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության, մարդու իրավունքների պաշտպանության ակտիվիստների եւ միջազգային դիտորդների շրջանում:
«Պաշտոնական արձագանքի բացակայությունը կարող է անպատժելիության զգացում խթանել այդ ծայրահեղ խմբավորումների շրջանում եւ անգամ սպառնալ ժողովրդավարական զարգացմանը», - ասված է հայտարարության մեջ:
ԵՄ պատվիրակությունը հիշեցնում է, որ Հայաստանը, որպես Եվրոպայի Խորհրդի անդամ, պարտավորություն է ստանձնել հարգել մարդու իրավունքները՝ 1999թ. կնքված ԵՄ-Հայաստան Գործընկերության եւ համագործակցության համաձայնագրի եւ 2006թ. կնքված ԵՄ-Հայաստան Գործողությունների ծրագրի դրույթների համաձայն:
«ԵՄ պատվիրակությունը կոչ է անում Հայաստանի իշխանություններին հավատարիմ մնալ հանդուրժողականության եւ ոչ խտրական վերաբերմունքի ապահովման ուղղությամբ ստանձնած պարտավորություններին՝ հոմոֆոբիայի եւ տրանսֆոբիայի հանդեպ անհանդուրժողականության խնդիրը համարժեք ձեւով լուծելու համար», - ասվում է հայտարարության մեջ:

Делегация ЕС: Борьба против секс-меньшинств может угрожать развитию демократии в Армении - Mediamax.am
Делегация ЕС: Борьба против секс-меньшинств может угрожать развитию демократии в Армении
Фото: http://upload.wikimedia.org
Ереван/Медиамакс/. Делегация ЕС в Армении выразила обеспокоенность в связи с последними развитиями в Армении, которые «ставят под угрозу защиту прав человека и недискриминационное отношение по отношению к людям в Армении».
Как сообщает Медиамакс, в заявлении ЕС, в частности, говорится:
«Взрыв паба в Ереване и воспрепятствование проведению шествия культурного многообразия, которые были представлены в качестве действий некоторых крайних групп против сексуальных меньшинств, а также дискриминационные заявления некоторых политических деятелей и, в частности, распространение ненависти вызывают озабоченность. Эти развития вновь поднимают новые дебаты относительно дискриминации и толерантности в Армении».
В заявлении отмечается, что отсутствие официальных осуждений и ощущение неэффективности применения закона вызвали озабоченность среди армянского гражданского общества, защитников прав человека и международных наблюдателей.
«Отсутствие официальной реакции может быть потенциалом для поощрения чувства безнаказанности у радикальных групп и даже поставить под угрозу демократическое развитие»,- отмечает Делегация ЕС.
Делегация ЕС напоминает, что при вступлении в Совет Европы Армения взяла на себя обязательство уважать права человека, в том числе согласно положениям, прописанным в подписанном в 1999г. Соглашении о партнерстве и сотрудничестве Армении с ЕС и в принятом в 2006г. Плане действий Армения-ЕС.
Делегация ЕС призвала власти Армении оставаться приверженными принципам толерантности, принятым обязательствам по обеспечению недискриминационного отношения для полноценного решения проблем, связанных с гомофобией и трансфобией.