Փաշինյան. «Միութենական պետությանը միանալու պաշտոնական առաջարկ չի եղել» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանին Միութենական պետությանը միանալու «պաշտոնական առաջարկ չի եղել եւ չի էլ կարող լինել»:
«Սակայն իրականությունն այդքան էլ պարզ չէ, որքան թվում է: Երբեմն մենք պետք է խորը դիտարկենք հարցերի ոչ այնքան տեքստը, որքան՝ ենթատեքստը:
Մեզ համար Հայաստանի ինքնիշխանությունը, անկախությունը, պետականությունը բացարձակ արժեքներ են: Մեր պարտքն ու առաքելությունն է մեր պետության, պետականության հարատեւությունն ապահովել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հարցին, թե ոչ պաշտոնական խողովակներով նման առաջարկ հնչե՞լ է, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «փորձագետների կողմից շարունակաբար զարգացվող խոսույթն էլ կարելի է ոչ պաշտոնական համարել, ոչ պաշտոնական շփումները եւս»:

Пашинян: «Официального предложения о вступлении в Союзное государство не было» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «официального предложения о вступлении Армении в Союзное государство не было и быть не может».
«Однако реальность не так проста, как кажется. Иногда нам нужно глубоко рассматривать не столько текст, сколько подтекст.
Суверенитет, независимость и государственность Армении являются для нас абсолютными ценностями. Наш долг и миссия - обеспечить долговременное существование нашего государства и государственности», - сказал Никол Пашинян.
На вопрос, было ли такое предложение сделано по неофициальным каналам, Никол Пашинян сказал, что «разговоры, постоянно развиваемые экспертами, можно также считать неофициальными, равно как и неофициальные контакты».