«Խաղաղության պայմանագրի երկու տարբերակ կա», ասել է Արմեն Գրիգորյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս։ Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանից ստացած խաղաղության պայմանագրի տեքստն «այնքան էլ նման չէր խաղաղության պայմանագրի»:
«Խաղաղության պայմանագրի տեքստի երկու տարբերակ կա, մեկն առաջարկել է Ռուսաստանը, մյուսը՝ Ադրբեջանը, որի վրա էլ կողմերն աշխատում են: Արեւմուտքը մեզ որեւէ տեքստ չի առաջարկել, Արեւմուտքը փորձում է միջավայր ստեղծել բանակցության համար, Մոսկվան նույնպես փորձում է այդպիսի միջավայր ստեղծել»,- ասել է ԱԽ քարտուղարը:
«Երբ Ադրբեջանը գրել է հինգ կետը, դրանցից երեքը ԼՂ մասին է` առանց ԼՂ անունը տալու: Հայկական կողմի մոտեցումն այն է, որ եթե որեւէ ակնարկ կա ԼՂ մասին, դա պետք է հստակ նշվի: Վաշինգթոնում կայացած հանդիպմանն իմ ու Ադրբեջանի նախագահի օգնականի միջեւ համաձայնություն կար ստեղծել միջազգային մեխանիզմ, որ Լեռնային Ղարաբաղն ու Ադրբեջանը քննարկեն ԼՂ հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը: Մինչեւ այս պահը այդ մեխանիզմի մասին հստակություն չկա, նաեւ հստակություն չկա` խաղաղության պայմանագրո՞վ ենք դա անելու, թե՞ խաղաղության պայմանագրից դուրս»,- ասել է Արմեն Գրիգորյանը:
Նա նշել է, որ Երեւանը կողմ է անվտանգության երաշխիքների ստեղծմանը, կողմ է, որ քննարկում տեղի ունենա Լեռնային Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի միջեւ իրավունքների ու անվտանգության վերաբերյալ:

Есть два варианта мирного договора, сказал Армен Григорян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян заявил сегодня, что текст мирного договора, полученный из Азербайджана, «не очень похож на мирный договор».
«Есть два варианта текста мирного договора: один предложен Россией, другой - Азербайджаном, над которыми стороны работают. Запад не предложил никакого текста, он пытается создать атмосферу для переговоров, как и Москва», - сказал секретарь Совбеза.
«Три из пяти пунктов, предложенных Азербайджаном, касаются Нагорного Карабаха, однако не называют его. Подход армянской стороны заключается в том, что, если есть упоминания о Нагорном Карабахе, то это должно быть четко указано. На встрече в Вашингтоне с помощником президента Азербайджана мы достигли договоренности о создании международного механизма для того, чтобы Нагорный Карабах и Азербайджан обсуждали права и безопасность армян Нагорного Карабаха. До сих пор нет ясности по поводу этого механизма, как и по поводу того, будет ли это сделано в рамках мирного договора или вне его»,- сказал Армен Григорян.
Он отметил, что Ереван выступает за создание гарантий безопасности и за то, чтобы между Нагорным Карабахом и Азербайджаном сосоялось обсуждение прав и вопросов безопасности.