Պուտին. «Ամեն ինչ համաձայնեցնել չհաջողվեց» - Mediamax.am
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ եռակողմ հանդիպումից հետո ասել է, որ կողմերը համատեղ հայտարարություն են համաձայնեցրել։
«Մեր ընդհանուր կարծիքով՝ շատ օգտակար հանդիպում էր։ Ըստ իս, այն շատ լավ մթնոլորտ է ստեղծել որոշակի սկզբունքային հարցերի շուրջ հնարավոր ապագա պայմանավորվածությունների համար։
Այսօր մենք համաձայնեցրել ենք համատեղ հայտարարությունը։ Անկեղծ պետք է ասեմ, որ ամեն ինչ համաձայնեցնել չհաջողվեց, որոշ բաներ ստիպված էինք հանել մասնագետների մակարդակով նախապես մշակված տեքստից։ Այնուամենայնիվ, ես համաձայն եմ ընդհանուր գնահատականի հետ, որ հանդիպումը օգտակար էր, և այն պայմաններ է ստեղծում իրավիճակի կարգավորմանն ուղղված հետագա քայլերի համար։ Ի նկատի ունեմ և՛ ոչ վաղ անցյալի, և՛ երկու տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունները։
Այն ժամանակ մեզ հաջողվեց պայմանավորվել սկզբունքային հարցերի շուրջ, և այսօրվա քննարկումը ցույց է տալիս, որ մենք կարող ենք պայմանավորվել նաև մեր երկրների ապագայի շուրջ։

Путин: «Не всё удалось согласовать» - Mediamax.am
Президент России Владимир Путин заявил сегодня по итогам трехсторонней встречи с лидерами Армении и Азербайджана о согласовании совместного заявления.
«По нашему общему мнению, это была очень полезная встреча. Она, на мой взгляд, создала очень хорошую атмосферу для будущих возможных договорённостей по некоторым принципиальным вопросам.
Сегодня мы согласовали совместное заявление. Должен сказать откровенно, не всё удалось согласовать, некоторые вещи пришлось изъять из предварительно проработанного на уровне специалистов текста. Тем не менее, я согласен с общей оценкой в том, что встреча была полезной, и это создаёт условия для дальнейших шагов в направлении урегулирования ситуации в целом. Причём, когда я говорю «в целом», имею в виду и текущие события недавнего прошлого, и события, которые произошли два года назад.
Всё-таки нам удалось тогда договориться по принципиальным вопросам, и сегодняшняя дискуссия говорит о том, что мы можем договариваться и о будущем наших всех стран. Когда я говорю «наших всех стран», имею в виду и Россию, и Азербайджан, и Армению, да и всех стран региона, потому что в нормализации отношений заинтересованы все народы, которые проживают на этой территории.
Россия со своей стороны будет делать всё, для того чтобы окончательное и всеобъемлющее урегулирование было достигнуто», - заявил Путин.