Երեւան: Մեդիամաքս: ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն այսօր ասել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հոկտեմբերի 31-ին մեկնելու է Սոչի, որտեղ նախատեսված է հանդիպում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ:
Ալեն Սիմոնյանն ասել է, որ Հայաստանը չի փչացնում իր հարաբերությունները ոչ մի երկրի հետ.
«ՀՀ-ն ուզում է, որ իր նկատմամբ լինեն արդար, իր սահմանների նկատմամբ վերցված պարտականություններն իրականացվեն»:
«Ես ակնկալում եմ, որ ՀԱՊԿ-ում մեր բոլոր գործընկերները, մեր հիմնական դաշնակիցը, գիտակցեն, որ Հայաստանն իրեն չի կարող հետքայլ թույլ տալ: Մենք ամեն ինչ անելու ենք, որ ՀՀ շահերը, հայ ժողովրդի եւ արցախցիների շահերը պաշտպանենք: Հայաստանն հարձակման է ենթարկվում ամեն օր:
Մեր երկրի սահմանները պետք է պաշտպանվեն: Գուցե ռուսական կողմն է ցանկանում, որ այստեղ քաղաքական կուրսի փոփոխություն լինի: Հայաստանը այդ ուղղությամբ ոչինչ չի արել»,- ասել է ԱԺ նախագահը:
Նրա խոսքով՝ հայկական կողմին մեղադրել նրանում, որ այն փորձում է իր անվտանգությունն ապահովել, եւ դա վերագրել կուրսի փոփոխման, ազնիվ եւ արդար չէ:
«Մեր գործընկերներին կոչ եմ անում Հայաստանին աշխարհաքաղաքական շրջադարձների մեջ մեղադրելուց առաջ հարց տալ իրենց՝ իրենք ամեն ինչ ճի՞շտ են անում եւ արդյո՞ք նման աշխարհաքաղաքական շրջադարձն իրենց թաքնված ցանկությունը չէ»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը:

Ален Симонян прокомментировал заявления о смене политического курса - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Спикер парламента Армении Ален Симонян сообщил сегодня, что премьер-министр Никол Пашинян 31 октября отбудет в Сочи, где у него запланированы встречи с президентом России Владимиром Путиным и президентом Азербайджана Ильхамами Алиевым.
Ален Симонян заявил, что «Армения не портит отношения ни с одной страной».
«Армения лишь желает, чтобы с ней обращались справедливо, чтобы выполнялись взятые на себя обязательства в отношении границ», - добавил он.
«Я ожидаю, что все наши партнеры по ОДКБ и наш главный союзник осознают, что Армения не может позволить себе ни шагу назад. Мы сделаем все для защиты интересов Армении, интересов армянского народа и арцахцев. Границы нашей страны должны быть защищены. Возможно, смены политического курса здесь хочет российская сторона. Армения ничего не делала в этом направлении», - сказал спикер парламента.
По словам Симоняна, нечестно и несправедливо обвинять армянскую сторону в попытках обеспечить свою безопасность и связывать это со сменой курса.
«Я призываю наших партнеров, прежде чем обвинять Армению в «геополитических разворотах», спросить самих себя - все ли они делают правильно и не является ли такой геополитический разворот их скрытым желанием», - сказал Ален Симонян.