Երեւան: Մեդիամաքս: ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն այսօր ասել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հոկտեմբերի 31-ին մեկնելու է Սոչի, որտեղ նախատեսված է հանդիպում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ:
Ալեն Սիմոնյանն ասել է, որ Հայաստանը չի փչացնում իր հարաբերությունները ոչ մի երկրի հետ.
«ՀՀ-ն ուզում է, որ իր նկատմամբ լինեն արդար, իր սահմանների նկատմամբ վերցված պարտականություններն իրականացվեն»:
«Ես ակնկալում եմ, որ ՀԱՊԿ-ում մեր բոլոր գործընկերները, մեր հիմնական դաշնակիցը, գիտակցեն, որ Հայաստանն իրեն չի կարող հետքայլ թույլ տալ: Մենք ամեն ինչ անելու ենք, որ ՀՀ շահերը, հայ ժողովրդի եւ արցախցիների շահերը պաշտպանենք: Հայաստանն հարձակման է ենթարկվում ամեն օր:
Մեր երկրի սահմանները պետք է պաշտպանվեն: Գուցե ռուսական կողմն է ցանկանում, որ այստեղ քաղաքական կուրսի փոփոխություն լինի: Հայաստանը այդ ուղղությամբ ոչինչ չի արել»,- ասել է ԱԺ նախագահը:
Նրա խոսքով՝ հայկական կողմին մեղադրել նրանում, որ այն փորձում է իր անվտանգությունն ապահովել, եւ դա վերագրել կուրսի փոփոխման, ազնիվ եւ արդար չէ:
«Մեր գործընկերներին կոչ եմ անում Հայաստանին աշխարհաքաղաքական շրջադարձների մեջ մեղադրելուց առաջ հարց տալ իրենց՝ իրենք ամեն ինչ ճի՞շտ են անում եւ արդյո՞ք նման աշխարհաքաղաքական շրջադարձն իրենց թաքնված ցանկությունը չէ»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը:

Alen Simonyan comments on claims about change of political course - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenia’s National Assembly Speaker Alen Simonyan said today that Prime Minister Nikol Pashinyan will leave for Sochi on October 31, where he is scheduled to meet with Russian President Vladimir Putin and Azerbaijani President Ilham Aliyev.
Alen Simonyan said that Armenia does not spoil its relations with any country.
“The Republic of Armenia wants to be treated fairly, wants the implementation of the obligations regarding its borders.”
“I expect all our partners in the CSTO, our main ally, to realize that Armenia cannot afford a step back. We will do everything to protect the interests of the Republic of Armenia, the interests of the Armenian people and the people of Artsakh. The borders of our country must be protected. Perhaps, the Russian side wants a change of political course here. Armenia has not done anything in that direction,” the speaker of the Armenian parliament said.
He said it is not honest and fair to accuse the Armenian side of trying to ensure its security and attribute it to the change of course.
“I call on our partners before accusing Armenia of geopolitical reversals to ask themselves: are they doing everything right and is such a geopolitical reversal not their hidden desire,” Simonyan said.