Փելոսի. Դատապարտում ենք ՀՀ տարածքի նկատմամբ Բաքվի մահացու հարվածները - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին այսօր ասել է, որ Հայաստանը կարեւոր նշանակություն ունի ԱՄՆ համար եւ Կոնգրեսի անունից խստորեն դատապարտել «ՀՀ տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի մահացու հարվածները, հարձակումները»։
Այս մասին նա ասել է Երեւանում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ հանդիպումից հետո տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Միացյալ Նահանգները՝ որպես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ, հստակ եւ վաղուց ի վեր նշել է, որ հակամարտությունը չի կարող ռազմական լուծում ունենալ։ Մենք շարունակում ենք հետեւել իրադարձություններին եւ ցանկանում ենք ձգտել, որպեսզի բանակցային, խաղաղ եւ տեւական լուծում լինի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը»,- ասել է նա։
Անդրադառնալով սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի ինքնիշխան տարածք Ադրբեջանի զինված ուժերի հարձակմանը՝ Նենսի Փելոսին ասել է, որ ԱՄՆ անմիջապես արձագանքել է՝ կոչ անելով դադարեցնել բռնությունները եւ հրադադար հաստատել։
«Մեր պատվիրակությունը բաց է խոսել, որ Ադրբեջանի կողմից է եղել հարձակումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների վրա։ Այս այցի ընթացքում մենք իմանում ենք որոշ մարտահրավերների մասին, որոնք ծագում են 2020-ի հակամարտության հետ կապված խաղաղության համաձայնագրից»,- ասել է Նենսի Փելոսին։
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ջեքի Սփիերն էլ նշել է, որ Ներկայացուցիչների պալատն արդեն բանաձեւ է առաջ քաշել, որով դատապարտում է Ադրբեջանի գործողությունները։
«Հուսով եմ, որ այդ բանաձեւով առաջ կշարժվենք։ Ինչ վերաբերում է մեր հանձնառությանը՝ շարունակելու ենք աջակցել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը եւ դեմ ենք լինելու Հայաստանի սահմանների որեւէ փոփոխության»,- ասել է Ջեքի Սփիերը։
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն էլ նշել է, որ «երախտապարտ ենք ԱՄՆ-ին կատարած աշխատանքի համար, որի միջնորդությամբ ձեռք է բերվել փխրուն զինադադար»։
«ԱՄՆ ցանկացած օժանդակություն կենսական նշանակություն ունի մեզ համար, հստակ պատժամիջոցները կարող են դառնալ եւս մեկ լծակ ադրբեջանական ծավալապաշտական նկրտումների դեմ»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը։

Yerevan /Mediamax/. Speaker of the U.S. House of Representatives Nancy Pelosi stated today that Armenia is of great importance to the US and on behalf of the Congress strongly condemned “Azerbaijan’s deadly strikes and attacks on Armenia.”
She said this during the joint news conference with the Speaker of the Armenian parliament Alen Simonyan in Yerevan.
“The United States as co-chair of the OSCE Minsk Group has clearly and for a long time stated that the conflict cannot have a military solution. We continue to follow events, and want to strive for a negotiated, peaceful and lasting solution to the Nagorno-Karabakh conflict,” she added.
Referring to the September 13 attack of the Azerbaijani armed forces against the sovereign territory of Armenia, Pelosi said that the US has immediately responded, urging to end the violence and establish ceasefire.”
“Our delegation spoke very openly, they said that it was the Azerbaijan side who attacked the sovereign territory of Armenia. During our visit we learn about some challenges arising from the peace agreement relating to 2020 conflict,” Nancy Pelosi stated.
Member of the House of Representatives Jackie Speier noted that the House of Representatives has already put forward a resolution condemning the actions of Azerbaijan.
“I hope we will advance with this resolution. As to our commitment, we will continue to support Armenia’s territorial integrity and will be against any change to the borders of Armenia,” Jackie Speier said.
Armenian National Assembly Speaker Alen Simonyan said that Armenia “is grateful to the United States for its efforts in mediating fragile ceasefire.”
“Any U.S. assistance is vital to us, clear sanctions can be another lever to stop Azerbaijan’s expansionist ambitions,” he said.