Ադրբեջանի հարձակման հետեւանքով զոհվել են խաղաղ բնակիչներ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը պաշտոնապես դիմել է միջազգային գործընկերներին՝ տեղեկացնելով սեպտեմբերի 13-ին հայ-ադրբեջանական սահմանի ամբողջ երկայնքով Ադրբեջանի զինված ուժերի ինտենսիվ հարձակումների վերաբերյալ:
Ալեն Սիմոնյանի նամակում ասվում է, որ Ադրբեջանն անօդաչու թռչող սարքերի եւ ականանետերի կիրառմամբ գնդակոծում է հայկական դիրքերը եւ միտումնավոր թիրախավորում քաղաքացիական ենթակառուցվածքները։
«Հայկական կողմն ունի զոհեր, այդ թվում՝ խաղաղ բնակիչներ են զոհվել, ռազմական տեխնիկայի զգալի կորուստներ ենք կրել: Ադրբեջանական զինված ուժերը չեն դադարեցնում հարձակվելու փորձերը»,- ընդգծված է նամակում:
ԱԺ նախագահը նշել է, որ Ադրբեջանի աղաղակող եւ ապօրինի գործողությունները հնարավոր են դարձել միջազգային հանրության լռության հետեւանքով:
Ալեն Սիմոնյանը պաշտոնապես դիմել է Միջխորհրդարանական միության նախագահ Դուարտե Պաչեկոյին եւ գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգին, ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինին, ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյին եւ Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլային:

Симонян: В результате нападения Азербайджана погибли мирные жители - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Спикер парламента Ален Симонян официально обратился к международным партнерам в связи с атаками Азербайджана по всей границе с Арменией.
Пресс-служба парламента сообщила, что в письме Алена Симоняна говорится, что Азербайджан обстреливает армянские позиции с использованием беспилотников и артиллерии в направлении Сотка, Вардениса, Гориса, Капана, Артаниша, Ишханасара, Джермука и близлежащих населенных пунктов.
«Азербайджанские силы преднамеренно обстреливают объекты гражданской инфраструктуры. С армянской стороны есть жертвы, в том числе - мирные жители, мы понесли значительные потери в военной технике. Вооруженные силы Азербайджана не прекращают попыток наступления», - говорится в письме.
Спикер парламента отметил, что грубые и незаконные действия Азербайджана стали возможными в результате молчания международного сообщества.
Ален Симонян официально обратился к президенту Межпарламентского союза Дуарте Пачеко, генеральному секретарю Мартину Чунгонгу, председателю Совета ПА ОДКБ Вячеславу Володину, председателю Совета МПА СНГ Валентине Матвиенко и председателю Европарламента Роберте Метсоле.