Արման Թաթոյան. Հայաստանը պետք է դիմի Միջազգային քրեական դատարան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը կարծում է, որ Հայաստանը պետք է դիմի Միջազգային քրեական դատարան` ճանաչելով դատարանի իրավազորությունը:
«Դա պետք է անել րոպե առաջ ՀՀ-ի դեմ Ադրբեջանի այս ագրեսիայի ու զանգվածային հանցագործությունների պայմաններում:
Ադրբեջանի Նախագահին, հատուկ ծառայությունների ու բանակի ղեկավարներին [առաջնահերթ] պետք է ենթարկել միջազգային քրեական պատասխանատվության ու պատժի: Սրանց միջազգային քրեական հետապնդումը կունենա այս շարունակվող ցեղասպան քաղաքականության համար կանխարգելող նշանակություն:
Քանի որ հարցը հիմա հրատապ է, այս պահին կարող ենք ճանաչել Միջազգային քրեական դատարանի իրավազորությունը, հետագայում կարող ենք նաև վավերացնել դատարանի կանոնանդրությունը` լուծելով անհրաժեշտ պայմանները:
Դատարանի իրավազորությունը կարող ենք նաև ճանաչել ժամանակավորապես, բայց դա պետք է անել անհապաղ: Սրա համար կան բոլոր հիմքերը և դատարանի կանոնադրությունն էլ տալիս է այդ հնարավորությունը», - ասել է Արման Թաթոյանը:

Yerevan /Mediamax/. Armenia’s former Human Rights Defender Arman Tatoyan believes that Armenia should apply to the International Criminal Court, and do so by recognizing the court's jurisdiction.
“It should be done immediately given the atrocious conditions of the current aggression and mass crimes by Azerbaijan against Armenia.
The President of Azerbaijan, the leaders of the special services and the army should be brought under international criminal responsibility and punished. Their international prosecution will be a deterrent to their ongoing genocidal policy.
Since the issue is one of urgent ones now, we can recognize the jurisdiction of the International Criminal Court at this very moment and subsequently also ratify the statutes of the Court by meeting the necessary and relevant conditions.
We can also recognize the jurisdiction of the court temporarily, but it must be done immediately. There are applicable grounds for this, and the statutes of the court provide for this possibility,” Arman Tatoyan noted.