Ռուբեն Վարդանյան. Իմ Արցախ գալը հայկական «պրոեկտ է» - Mediamax.am
Ներկայացնում ենք հատվածներ հասարակական գործիչ եւ ձեռներեց Ռուբեն Վարդանյանի՝ Արցախի հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցից:
Ով՝ ով է
Հասկանում էի, որ միշտ կլինեն մարդիկ, որոնք չեն հավատա, կասկածով կվերաբերվեն (Արցախ տեղափոխվելու իր որոշմանը-խմբ.): Մի մասն էլ, պարզ ասենք, հասկանալով կամ չհասկանալով, օգնում են Ադրբեջանին: Տեսնում եք, թե նրանց մամուլը որքան ագրեսիվ է արձագանքում, ինչեր են գրում իմ մասին: Մեր հասարակության մի մասն էլ յուղ է լցնում նրանց կրակին:
Մի կողմից դա այն իրականությունն է, որն ունենք, բայց մյուս կողմից էլ՝ մենք չպիտի վախենանք, պիտի գնանք առաջ, մեր գործը պիտի անենք, գործով ցույց տանք, թե ով ինչ է ասում: Ասել եմ՝ ով ինչ հարց ունի, թող գա այստեղ՝ Արցախ, նստենք, խոսենք, գործ անենք, հետո արդեն պարզ կլինի, թե ով ինչ է մտածում, ինչ է ասում ու իրականում ով՝ ով է:
Հարեւան պետությունը պետք է հասկանա
Մեր հարեւան պետությունը պետք է հասկանա, որ իրենց ինչ-որ բաներ կարող են դուր գալ կամ դուր չգալ, բայց դա իրենք չեն որոշում:
Իմ գալն այստեղ հույս է ներշնչում Արցախում ապրող մարդկանց: Վստահ եմ, որ շատ մարդիկ են գալու եւ՛ Հայաստանից, եւ՛ այլ տեղերից: Նրանք գալու են եւ արցախցիների կողքին կանգնեն, ասեն՝ մենք էլ ենք այստեղ ապրում: Եվ դա, իհարկե, ինչ-որ առումով փոխում է հարեւան պետության  ռազմավարությունը:
Մեծ խաղ է գնում
Իմ Արցախ գալը հայկական «պրոեկտ» է: Մարդիկ պիտի հասկանան ու ընդունեն, որ ինձ պես մարդիկ, որոնք հասել են ինչ-որ հաջողության եւ ունեն կապեր Ռուսաստանում, Անգլիայում, Ամերիկայում, Ֆրանսիայում կամ Սինգապուրում, կարող են օգտակար լինել, քանի որ մեծ խաղ է գնում, եւ մեծ խաղացողներն ունեն իրենց հետաքրքրությունները մեր տարածաշրջանում: Մենք պետք է շատ լուրջ եւ շատ նուրբ աշխատենք:
Տեսեք՝ ինչպես է վարվում Էրդողանը: Ռուսաստանին ասում է՝ մենք դաշնակից ենք, Ուկրաինային ասում է՝ Ղրիմը ձերն է, Ամերիկային եւ Եվրոպային ասում է՝ ես ՆԱՏՕ-ի անդամ եմ, Հունաստանի հետ պատերազմի մեջ է մտնում, Իսրայելի հետ հարաբերությունները լավացնում է: Պետք է ունենանք մեր գաղափարները, մեր ռազմավարությունը, հասկանանք՝ ինչ ենք անում: Իհարկե, բազմավեկտոր հարաբերություններ պետք է լինեն:

Ruben Vardanyan: My coming to Artsakh is an Armenian “project” - Mediamax.am
Here are extracts from the interview of public figure and entrepreneur Ruben Vardanyan to Artsakh Public TV.
Who is who
I realized that there will always be people who will not believe, will be suspicious (of his decision to move to Artsakh - ed.). Some of them, to put it plainly, help Azerbaijan, understanding it or not. You see how aggressively their media reacts, what they write about me while some people here add fuel to their fire.
On the one hand, it is the reality that we have, but on the other hand, we should not be afraid, we should move forward, we should do our work, we should show with our actions who says what. I said, if someone has any question, let him come here to Artsakh, we will sit, talk, work, then it will be clear who thinks what, what he says and who he really is.
The neighbor state must understand
Our neighbor country must understand that they may like or dislike some things, but it is not up to them to decide.
My coming here inspires hope in the people living in Artsakh. I am sure that many people will come from Armenia and other places. They will come and stand by the people of Artsakh and say: we live here too. And that, of course, in some way changes the strategy of the neighbor state.
There’s a big game going on
My coming to Artsakh is an Armenian “project”. People need to understand and accept that people like me who have achieved some success and have connections in Russia, UK, the US, France or Singapore can be useful because there is a big game going on and the big players have their interests in our region. We have to work very seriously and very delicately.
Look how Erdogan acts. He tells Russia – we are allies, he tells Ukraine – Crimea is yours, he tells the US and Europe – I am a member of NATO, he enters into a war with Greece, improves relations with Israel. We must have our ideas, our strategy, understand what we are doing. Of course, we must build multi-vector relations.