Ռուբեն Վարդանյան. Իմ Արցախ գալը հայկական «պրոեկտ է» - Mediamax.am
Ներկայացնում ենք հատվածներ հասարակական գործիչ եւ ձեռներեց Ռուբեն Վարդանյանի՝ Արցախի հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցից:
Ով՝ ով է
Հասկանում էի, որ միշտ կլինեն մարդիկ, որոնք չեն հավատա, կասկածով կվերաբերվեն (Արցախ տեղափոխվելու իր որոշմանը-խմբ.): Մի մասն էլ, պարզ ասենք, հասկանալով կամ չհասկանալով, օգնում են Ադրբեջանին: Տեսնում եք, թե նրանց մամուլը որքան ագրեսիվ է արձագանքում, ինչեր են գրում իմ մասին: Մեր հասարակության մի մասն էլ յուղ է լցնում նրանց կրակին:
Մի կողմից դա այն իրականությունն է, որն ունենք, բայց մյուս կողմից էլ՝ մենք չպիտի վախենանք, պիտի գնանք առաջ, մեր գործը պիտի անենք, գործով ցույց տանք, թե ով ինչ է ասում: Ասել եմ՝ ով ինչ հարց ունի, թող գա այստեղ՝ Արցախ, նստենք, խոսենք, գործ անենք, հետո արդեն պարզ կլինի, թե ով ինչ է մտածում, ինչ է ասում ու իրականում ով՝ ով է:
Հարեւան պետությունը պետք է հասկանա
Մեր հարեւան պետությունը պետք է հասկանա, որ իրենց ինչ-որ բաներ կարող են դուր գալ կամ դուր չգալ, բայց դա իրենք չեն որոշում:
Իմ գալն այստեղ հույս է ներշնչում Արցախում ապրող մարդկանց: Վստահ եմ, որ շատ մարդիկ են գալու եւ՛ Հայաստանից, եւ՛ այլ տեղերից: Նրանք գալու են եւ արցախցիների կողքին կանգնեն, ասեն՝ մենք էլ ենք այստեղ ապրում: Եվ դա, իհարկե, ինչ-որ առումով փոխում է հարեւան պետության  ռազմավարությունը:
Մեծ խաղ է գնում
Իմ Արցախ գալը հայկական «պրոեկտ» է: Մարդիկ պիտի հասկանան ու ընդունեն, որ ինձ պես մարդիկ, որոնք հասել են ինչ-որ հաջողության եւ ունեն կապեր Ռուսաստանում, Անգլիայում, Ամերիկայում, Ֆրանսիայում կամ Սինգապուրում, կարող են օգտակար լինել, քանի որ մեծ խաղ է գնում, եւ մեծ խաղացողներն ունեն իրենց հետաքրքրությունները մեր տարածաշրջանում: Մենք պետք է շատ լուրջ եւ շատ նուրբ աշխատենք:
Տեսեք՝ ինչպես է վարվում Էրդողանը: Ռուսաստանին ասում է՝ մենք դաշնակից ենք, Ուկրաինային ասում է՝ Ղրիմը ձերն է, Ամերիկային եւ Եվրոպային ասում է՝ ես ՆԱՏՕ-ի անդամ եմ, Հունաստանի հետ պատերազմի մեջ է մտնում, Իսրայելի հետ հարաբերությունները լավացնում է: Պետք է ունենանք մեր գաղափարները, մեր ռազմավարությունը, հասկանանք՝ ինչ ենք անում: Իհարկե, բազմավեկտոր հարաբերություններ պետք է լինեն:

Рубен Варданян: Мой приезд в Арцах – это армянский «проект» - Mediamax.am
Представляем отрывки из интервью общественного деятеля и предпринимателя Рубена Варданяна Общественному телевидению Арцаха.
Кто есть кто?
Я понимал, что найдутся люди, которые не поверят, отнесутся с подозрением (к его решению переехать в Арцах – ред.). Некоторые из них, прямо скажем, помогают Азербайджану, понимают они это или нет. Вы видите, как агрессивно реагирует их пресса, что обо мне пишут. Часть нашего общества подливает масла в их огонь.
С одной стороны, это реальность, которая у нас есть, а с другой стороны, мы не должны бояться, должны идти вперед, делать свою работу, своими действиями показывать, кто и что говорит. Я говорил - у кого есть вопросы, пусть приедет сюда, в Арцах, посидим, поговорим, займемся делом, тогда будет понятно, кто и что думает, что говорит и кто есть кто на самом деле.
Соседнее государство должно понять
Соседнее государство должно понимать, что что-то им может нравиться или не нравиться, но решать не им.
Мой приезд сюда вселяет надежду в жителей Арцаха. Я уверен, что многие люди приедут из Армении и не только. Они придут, встанут рядом с арцахцами и скажут: мы тоже здесь живем. И это, конечно, в какой-то мере меняет стратегию соседнего государства.
Идет большая игра
Мой приезд в Арцах – это армянский «проект». Люди должны понять и принять, что такие люди, как я, добившиеся определенного успеха и имеющие связи в России, Англии, Америке, Франции или Сингапуре, могут быть полезны, потому что идет большая игра, и крупные игроки имеют свои интересы в нашем регионе. Работать надо очень серьезно и очень деликатно.
Посмотрите, как ведет себя Эрдоган. Он говорит России, что является ее союзником, говорит Украине, что «Крым ваш», говорит Америке и Европе, что «я - член НАТО», вступает в войну с Грецией, налаживает отношения с Израилем. У нас должны быть свои идеи, наша стратегия, понимание того, что мы делаем. Конечно, должна быть многовекторность отношений.