Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն այսօր անդրադարձել է Հայաստանի անվտանգության երեք հիմնական բաղադրիչների՝ ՀՀ Զինված ուժերի, ՀԱՊԿ-ի եւ Ռուսաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունների ներկայիս վիճակին:
«Փաստ է, որ այսօր Հայաստանի Զինված ուժերը ի վիճակի չեն ինքնուրույն պաշտպանել ՀՀ սահմանները եւ անվտանգությունը: Այս մեկ տարվա ընթացքում չի արվել գրեթե ոչինչ բանակի մարտունակությունն ու սպառազինության առումով հնարավորությունները վերականգնելու ուղղությամբ: Տպավորությունն այնպիսին է, որ մարտունակ բանակ այս իշխանությանը պետք չէ»,- ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը:
Խոսելով ՀԱՊԿ-ի արդյունավետության մասին, նախկին նախագահն ասել է.
«ՀԱՊԿ-ը լավ աշխատում է այնտեղ, որտեղ բոլորի շահերը համընկնում են, ինչպես եղավ Ղազախստանի պարագայում»:
Անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի անդամակցության հարցին, Ռոբերտ Քոչարյանն ասել է.
«Նախ՝ չկա այլ կառույց, որը կարող է փոխարինել ՀԱՊԿ-ին: Պետք է մնալ, համագործակցել, բայց անվտանգության տեսանկյունից հույսեր չկապել՝ բացի հայտարարություններից ոչինչ չի լինելու»:
Ռոբերտ Քոչարյանն ասել է, որ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները անվտանգության ոլորտում միակ գործող հանգամանքն է, բայց 2020 թվականի պատերազմը որոշ խնդիրներ է բացահայտել:
«Ռուսաստանի հետ սահմանի բացակայությունը ցույց տվեց այդ երկրի միջամտության եւ օժանդակության որոշակի սահմանափակումները: Ռուսաստանի՝ միջնորդ լինելը եւս էականորեն սահմանափակում է Մոսկվայի քայլեր ձեռնարկելու ազատությունը»:

Yerevan /Mediamax/. Armenia’s second president Robert Kocharyan referred today to three main components of Armenia’s security – Armed Forces, CSTO and current state of bilateral relations with Russia.
“It is a fact that the Armed Forces of Armenia are not able to defend the borders and security of Armenia on their own. Almost nothing has been done over a year to restore the efficiency of the army and the ammunition. The impression is that these authorities do not need efficient army,” Kocharyan said.
Speaking about the efficiency of the CSTO the former president said:
“CSTO works well only where the interests of all coincide, like it happened in case of Kazakhstan.”
Touching upon the issue of Armenia’s membership in the CSTO, Robert Kocharyan said:
“First, there is no other structure that can replace the CSTO. We must stay, cooperate, but not pin hopes from the point of view of security – nothing will happen except statements”.
Robert Kocharyan said that relations with Russia are the only acting circumstance in the security sphere, but the 2020 war has revealed some problems.
“The absence of border with Russia has shown some limitations in its intervention and assistance. Also, being a mediator, significantly restricts Moscow’s freedom to take steps.”