Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն այսօր անդրադարձել է Հայաստանի անվտանգության երեք հիմնական բաղադրիչների՝ ՀՀ Զինված ուժերի, ՀԱՊԿ-ի եւ Ռուսաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունների ներկայիս վիճակին:
«Փաստ է, որ այսօր Հայաստանի Զինված ուժերը ի վիճակի չեն ինքնուրույն պաշտպանել ՀՀ սահմանները եւ անվտանգությունը: Այս մեկ տարվա ընթացքում չի արվել գրեթե ոչինչ բանակի մարտունակությունն ու սպառազինության առումով հնարավորությունները վերականգնելու ուղղությամբ: Տպավորությունն այնպիսին է, որ մարտունակ բանակ այս իշխանությանը պետք չէ»,- ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը:
Խոսելով ՀԱՊԿ-ի արդյունավետության մասին, նախկին նախագահն ասել է.
«ՀԱՊԿ-ը լավ աշխատում է այնտեղ, որտեղ բոլորի շահերը համընկնում են, ինչպես եղավ Ղազախստանի պարագայում»:
Անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի անդամակցության հարցին, Ռոբերտ Քոչարյանն ասել է.
«Նախ՝ չկա այլ կառույց, որը կարող է փոխարինել ՀԱՊԿ-ին: Պետք է մնալ, համագործակցել, բայց անվտանգության տեսանկյունից հույսեր չկապել՝ բացի հայտարարություններից ոչինչ չի լինելու»:
Ռոբերտ Քոչարյանն ասել է, որ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները անվտանգության ոլորտում միակ գործող հանգամանքն է, բայց 2020 թվականի պատերազմը որոշ խնդիրներ է բացահայտել:
«Ռուսաստանի հետ սահմանի բացակայությունը ցույց տվեց այդ երկրի միջամտության եւ օժանդակության որոշակի սահմանափակումները: Ռուսաստանի՝ միջնորդ լինելը եւս էականորեն սահմանափակում է Մոսկվայի քայլեր ձեռնարկելու ազատությունը»:

Кочарян: Cкладывается впечатление, что властям не нужна боеспособная армия - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Второй президент Армении Роберт Кочарян прокомментировал сегодня состояние трех основных составляющих безопасности Армении - Вооруженных Сил, ОДКБ и двусторонних отношений с Россией.
«Факт в том, что сегодня Вооруженные силы Армении не в состоянии самостоятельно защищать границы и безопасность Армении. За год не сделано практически ничего для восстановления боеготовности и вооружения армии. Складывается впечатление, что этому правительству не нужна боеспособная армия», - сказал Роберт Кочарян.
Говоря об эффективности ОДКБ, экс-президент сказал: «ОДКБ хорошо работает там, где совпадают интересы всех, как случилось в случае с Казахстаном».
Касаясь вопроса членства Армении в ОДКБ, Роберт Кочарян заметил:
«Во-первых, нет другой структуры, которая могла бы заменить ОДКБ. Мы должны там оставаться, сотрудничать, но не возлагать особых надежд с точки зрения безопасности - кроме заявлений ничего не будет».
Роберт Кочарян сказал, что единственным действенным фактором в сфере безопасности являются отношения с Россией, однако война 2020 года и здесь выявила некоторые проблемы.
«Отсутствие границы с Россией показало определенные ограничения с точки зрения ее возможного вовлечения и оказания помощи. Роль посредника также существенно ограничивает свободу действий Москвы», - заметил бывший глава государства.