Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հայտնել է, որ աշխատանքային խումբ է ձեւավորել, որն արդեն զբաղվում է Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու կառուցման աշխատանքները կազմակերպելու գործով:
Նա հիշեցրել է, որ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը վերջերս Երեւանում ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի ու «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության ղեկավար Օլեգ Բելոզյորովի քննարկել էր տեխնիկական առաջադրանքի ձեւակերպման, նախագծման ու կառուցման աշխատանքները:
«Բայց կա մի կարեւոր գործողություն, որը պետք է անենք: Դա Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրավական արձանագրումն է՝ ստորագրված փաստաթղթով: Մենք պայմանավորվել ենք, որ երկաթուղին պետք է գործի միջազգային կանոններին համապատասխան, երկրների օրենսդրության եւ սուվերենության շրջանակում, ինչը նշանակում է, որ սահմանային անցման կետերում պետք է իրականացվի հսկողություն»,- այսօր Ազգային ժողովում ասել Նիկոլ Փաշինյանը:

Brussels agreements should be fixed in a document – Armenian PM - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated today that a task group has been set up which already deals with the organization of works on construction of Yeraskh-Joulfa-Ordubad-Meghri-Horadiz railway.
He reminded that Armenian Vice Prime Minister Mher Grigoryan discussed the works on technical formulation, projecting and construction with Russian counterpart Alexei Overchuk and head of Russian Railways company Oleg Belozyorov, who were visiting Yerevan recently.
“But there is an important step that we must take. It is a legal record of the agreements reached in Brussels with a signed document. We have agreed that the railway should operate in accordance with international rules, under the legislation and sovereignty of the countries, which means that control should be carried out at the border crossing points,” Nikol Pashinyan said at the Armenian parliament today.