Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հայտնել է, որ աշխատանքային խումբ է ձեւավորել, որն արդեն զբաղվում է Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու կառուցման աշխատանքները կազմակերպելու գործով:
Նա հիշեցրել է, որ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը վերջերս Երեւանում ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի ու «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության ղեկավար Օլեգ Բելոզյորովի քննարկել էր տեխնիկական առաջադրանքի ձեւակերպման, նախագծման ու կառուցման աշխատանքները:
«Բայց կա մի կարեւոր գործողություն, որը պետք է անենք: Դա Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրավական արձանագրումն է՝ ստորագրված փաստաթղթով: Մենք պայմանավորվել ենք, որ երկաթուղին պետք է գործի միջազգային կանոններին համապատասխան, երկրների օրենսդրության եւ սուվերենության շրջանակում, ինչը նշանակում է, որ սահմանային անցման կետերում պետք է իրականացվի հսկողություն»,- այսօր Ազգային ժողովում ասել Նիկոլ Փաշինյանը:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что сформирована рабочая группа, которая занимается организацией строительства железной дороги Ерасх-Джульфа-Ордубад-Мегри-Горадиз.
Он напомнил, что вице-премьер Армении Мгер Григорян обсудил недавно в Ереване с вице-премьером России Алексеем Оверчуком и главой РЖД Олегом Белозёровым техзадание и другие вопросы, связанные с реализацией проекта.
«Но есть одно важное действие, которое мы должны предпринять. Это юридическое оформление договоренностей, достигнутых в Брюсселе. Мы договорились, что железная дорога должна работать в соответствии с международными правилами, в рамках законодательств и суверенитета стран, а значит, на пунктах пропуска через границу должен осуществляться контроль»,- заявил сегодня в парламенте Никол Пашинян.-