Երեւան։ Մեդիամաքս։ ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի Կովկասի բաժնի ղեկավար Վլադիմիր Եվսեեւի կարծիքով, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նախագահ Արմեն Սարգսյանին «դուրս մղեց» քաղաքականությունից։
«Սարգսյանը Փաշինյանի մարդը չէր, նա իր խաղն էր խաղում, ինչ վարչապետին չէր գոհացնում։ Փաշինյանը ուզում է ամեն ինչ ինքնուրույն որոշել։ Միանգամայն պարզ է, որ Հայաստանի նախագահի պաշտոնը այժմ ստանձնելու է Փաշինյանի մարդը։ Նրա «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը մեծամասնություն ունի խորհրդարանում, ուստի խնդիրներ չեն առաջանա», - ասել է փորձագետը ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում։
«Պարզաբանելով իր հրաժարականը՝ Սարգսյանը վկայակոչեց լիազորությունների բացակայությանը։ Սակայն նա ի սկզբանե դրանք չուներ: Հեռանալը պետք էր ինչ-որ կերպ բացատրել, եւ նա այսպես բացատրեց»,- նկատել է քաղաքագետը:
Վլադիմիր Եվսեեւի կարծիքով, նոր նախագահի թեկնածու ընտրելիս Փաշինյանը հաշվի կառնի եւ՛ Ռուսաստանի, եւ՛ Արեւմուտքի կարծիքը։

Никол Пашинян «выдавил» Армена Саргсяна, считает российский эксперт - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Заведующий отделом Кавказа Института стран СНГ Владимир Евсеев считает, что премьер-министр Армении Никол Пашинян «выдавил» из политики президента Армена Саргсяна.
«Саргсян не был человеком Пашиняна, он играл какую-то собственную игру, что не устраивало премьера. Пашинян - это человек, который хочет все решать сам. Совершенно понятно, что сейчас пост президента Армении займет человек Пашиняна. У его партии «Гражданский договор» большинство в парламенте, поэтому проблем не возникнет», - сказал эксперт в интервью ТАСС.
«Объясняя свою отставку, Саркисян сослался на отсутствие полномочий. Но у него их не было изначально. Уход надо было как-то объяснить, и он объяснил его так», - заметил политолог.
Владимир Евсеев предположил, что при выборе кандидатуры нового президента Пашинян будет учитывать как мнение России, так и Запада.