Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ասել է, որ «եւս մեկ անգամ հաստատելով նախագահական ինստիտուտի՝ որպես հավասարակշռող կառույցի դերը՝ հրատապ նախաձեռնում եմ քայլեր լարվածության թուլացման և իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման ուղիներ գտնելու նպատակով»:
«Այսօր, երբ դեռևս չենք հաղթահարել Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի հետևանքները, երբ ունենք հազարավոր զոհեր ու վիրավորներ, երբ առկա են լրջագույն տարածաշրջանային սպառնալիքներ, մենք, ցավոք սրտի, նորից գտնվում ենք ծայրահեղ պայթունավտանգ իրավիճակում, որը հղի է մեր պետության և պետականության համար անկանխատեսելի հետևանքներով և կարող է հանգեցնել անդառնալի կորուստների:
Կոչ եմ անում բոլորին՝ պետական մարմիններին, ուժային կառույցներին, քաղաքական ուժերին, բոլոր քաղաքացիներին՝
դրսևորել զսպվածություն և ողջախոհություն. յուրաքանչյուր չկշռադատված խոսք կամ գործողություն մեծացնում է լարվածությունը և էլ ավելի խորացնում ճգնաժամը.
չտրվել սադրանքների և ձեռնպահ մնալ ատելության ու անհանդուրժողականության կոչերից. մեր ժողովուրդը չի կարող իրեն թույլ տալ պառակտում, պետք է մերժել պետությունը ապակայունացնելու և պետականությունը վտանգելու ցանկացած փորձ.

Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Армен Саргсян заявил сегодня, что, «подтверждая роль института президента как уравновешивающего органа, я срочно предпринимаю шаги по снижению напряженности и поиску путей мирного урегулирования ситуации».
«Сегодня, когда мы еще не преодолели последствия развязанной против Арцаха войны, когда у нас тысячи жертв и раненых, когда есть серьезные региональные угрозы, мы, к сожалению, снова находимся в крайне взрывоопасной ситуации, которая чревата непредсказуемыми для нашего государства последствиями и может привести к необратимым потерям.
Я призываю всех - государственные органы, правоохранительные органы, политические силы, всех граждан:
- проявлять сдержанность и здравый смысл. Каждое необдуманное слово или действие увеличивает напряженность и углубляет кризис;
- не поддаваться на провокации, воздерживаться от призывов к ненависти и нетерпимости. Наш народ не может позволить себе раскол, любые попытки дестабилизировать государство или поставить под угрозу государственность должны быть отвергнуты;