Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ասել է, որ «եւս մեկ անգամ հաստատելով նախագահական ինստիտուտի՝ որպես հավասարակշռող կառույցի դերը՝ հրատապ նախաձեռնում եմ քայլեր լարվածության թուլացման և իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման ուղիներ գտնելու նպատակով»:
«Այսօր, երբ դեռևս չենք հաղթահարել Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի հետևանքները, երբ ունենք հազարավոր զոհեր ու վիրավորներ, երբ առկա են լրջագույն տարածաշրջանային սպառնալիքներ, մենք, ցավոք սրտի, նորից գտնվում ենք ծայրահեղ պայթունավտանգ իրավիճակում, որը հղի է մեր պետության և պետականության համար անկանխատեսելի հետևանքներով և կարող է հանգեցնել անդառնալի կորուստների:
Կոչ եմ անում բոլորին՝ պետական մարմիններին, ուժային կառույցներին, քաղաքական ուժերին, բոլոր քաղաքացիներին՝
դրսևորել զսպվածություն և ողջախոհություն. յուրաքանչյուր չկշռադատված խոսք կամ գործողություն մեծացնում է լարվածությունը և էլ ավելի խորացնում ճգնաժամը.
չտրվել սադրանքների և ձեռնպահ մնալ ատելության ու անհանդուրժողականության կոչերից. մեր ժողովուրդը չի կարող իրեն թույլ տալ պառակտում, պետք է մերժել պետությունը ապակայունացնելու և պետականությունը վտանգելու ցանկացած փորձ.

Armenian President is taking urgent measures
Yerevan /Mediamax/. Armenian President Armen Sarkissian has said today that "reaffirming the role of the presidential institution as a balancing body, I am taking urgent measures to reduce tensions and find ways to resolve the situation peacefully.”
“Today, when we have not yet overcome the consequences of the war against Artsakh, when we have thousands of victims and wounded and experience serious regional threats, we find ourselves, unfortunately, again in an extremely explosive situation which is fraught with unpredictable consequences for our state and capable of resulting in irreversible losses.
I call on everyone - state bodies, law enforcement agencies, political forces, all citizens to do the following:
Exercise restraint and common sense, as every ill-considered word or action increases the tension and deepens the crisis;
Avoid giving in to provocations and refrain from calls for hatred and intolerance, as our people cannot afford to be divided; any attempt to destabilize the state or endanger the statehood must be rejected;