Կարեն Կարապետյան. «Դժվար է պատկերացնել ավելի խորը ճգնաժամ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հույս է հայտնել, որ «վարչապետն իր մեջ կգտնի համարձակություն՝ կայացնել հեռանալու որոշում՝ ի շահ մեր երկրի ապագայի»:
Ներկայացնում ենք Կարեն Կարապետյանի հայտարարությունը.
«Հայաստանի Հանրապետությունը եւ Արցախի Հանրապետությունը գտնվում են խորը ճգնաժամի մեջ՝ բարոյական, հոգեբանական, քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական, արժեքային: Դժվար է պատկերացնել ավելի խորը ճգնաժամ. ինչ ավելի պետք է լինի:
Կարծում եմ, այն կառավարությունը, ում կառավարման օրոք եւ արդյունքում առաջացել է այս ճգնաժամը, մնալով իշխանության՝ խիստ կսահմանափակի երկրի զարգացման հնարավորությունները, ազգի ներուժն ու կարողություններն օգտագործելու հավանականությունը: Հաշվի առնելով, մի կողմից Ադրբեջանի հետեւողական ու ագրեսիվ քաղաքականությունը՝ ուղղված իր հաջողությունների ամրապնդմանը, մյուս կողմից էլ՝ Հայաստանին սպասվող մարտահրավերները՝ այս ճգնաժամի յուրաքանչյուր օր շարունակվելը վնաս է մեզ եւ միայն մեզ:
Այս օրհասական պահը ամենակարեւոր փորձությունն է իշխանության համար ցույց տալու՝ արդյո՞ք իրենք ունակ են վեր կանգնել նեղ քաղաքական շահերից, դրսեւորել բարձր գիտակցություն՝ երկրին տալով խաղաղվելու, քաղաքական ուժերին՝ իրենց անցած ուղին վերաիմաստավորելու ու ապագայի տեսլական ձեւավորելու, ժողովրդին էլ՝ հանդարտ պայմաններում նոր իշխանություն ձեւավորելու հնարավորություն»:

Карен Карапетян: «Сложно представить более глубокий кризис» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Бывший премьер-министр Армении Карен Карапетян выразил надежду, «премьер-министр найдет в себе смелость принять решение и уйти во благо будущего нашей страны».
Представляем заявление Карена Карапетяна:
«Армения и Арцах находятся сейчас в глубоком моральном, психологическом, политическом, экономическом, социальном и ценностном кризисе. Более глубокого кризиса сложно себе представить - что может быть хуже?
Думаю, что правительство, в результате правления которого возник этот кризис, оставаясь у власти, будет сильно ограничивать возможности развития страны и использования национального потенциала. Принимая во внимание, с одной стороны, последовательную и агрессивную политику Азербайджана, направленную на закрепление своего успеха, а, с другой стороны, вызовы, которые встанут перед Арменией, каждый день продолжающегося кризиса наносит ущерб нам и только нам.
Наступил решающий момент - и это важнейшее испытание для правительства, которое должно показать, способно ли оно возвыситься над узкими политическими интересами, проявить высокую осознанность, тем самым дав стране возможность возродить мир, политическим силам - переосмыслить свое прошлое и сформировать видение будущего, а народу - выбрать новое правительство в более спокойных условиях».