Զախարովա. Հայտարարությունները պետք է նպաստեն խաղաղ գործընթացին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ «ոչ մի քաղաքական հայտարարություն չպետք է ստվեր գցի ԼՂ հակամարտության գոտում խաղաղության հաստատման գործընթացի եւ ներդրված ջանքերի վրա»:
Պատասխանելով Բաքվում կայացած ռազմական շքերթում Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի նախագահների հայտարարություններին վերաբերյալ հարցին՝ նա նշել է.
«Իրավիճակը հեշտ չէ, շատ ջանքեր են կենտրոնացվել, որպեսզի տարածաշրջան վերադարձվի խաղաղությունը, բոլոր ոլորտների նորմալ կենսագործունեությունը վերականգնվի եւ կողմերը նստեն բանակցությունների սեղանի շուրջ: Մենք ելնում ենք նրանից, որ քաղաքական հայտարարությունները պետք է նպաստեն հենց այս գործընթացներին: Եվ եկեք հիշենք, որ շատ զոհեր են եղել»:
«Հայաստանը պետք է խելքի գա», - ասել է Էրդողանը
Ինչ վերաբերում է տարածաշրջանում տնտեսական ապաշրջափակման վերաբերյալ հարցին, Մարիա Զախարովան ասել է, որ եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ ապաշրջափակվում են տարածաշրջանում տնտեսական, տրանսպորտային բոլոր կապերը:
«Տնտեսական կապերի ապաշրջափակումն ու նոր հաղորդակցությունների շինարարությունը երկարատեւ գործընթաց է, որում անհրաժեշտ է ընդգրկել մասնագիտացված տարբեր կառույցներ: Գլխավոր հարցերն էլ պետք է լուծեն Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարները, որոնք ձեւավորել են արձագանքման հատուկ մեխանիզմներ»,- ասել է Մարիա Զախարովան:

Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Ministry Spokeswoman Maria Zakharova today has said that “no political statement should undermine the peace process and efforts in the Nagorno-Karabakh conflict zone.”
Answering the question on the statements of the Presidents of Azerbaijan and Turkey at the military parade in Baku, she has said:
“The situation is not easy. Plenty of efforts have been made to restore peace in the region, return to normal life in all areas, and bring the parties to the negotiating table. We assume that political statements should contribute to these processes. We all should remembers that there have been many victims.”
Touching on the lifting of economic blockade in the region, Maria Zakharova has stated that under the trilateral ceasefire statement, all economic and transport ties in the region are being unblocked.
“Unblocking economic ties and building new communications is a long process, which requires involvement of various specialized structures.
The main issues must be resolved by the leaders of Armenia and Azerbaijan, who have set up special response mechanisms,” added Zakharova.