Արմեն Սարգսյան. «Պետք է ընդունենք, որ ունենք խորը ճգնաժամ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ասել է, որ առաջ շարժվելու համար նախ պետք է սթափ ու ճշգրիտ գնահատել իրավիճակն ու մեր հնարավորությունները, պետք է գիտակցել, որ մենք մի շարք ճգնաժամերի ենք առերեսվել, պետք է ընդունել իրողությունն ու մտածել դուրս գալու արդյունավետ ճանապարհների մասին:
Ընդունելով «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի թիմին, նախագահն ընդգծել է համակարգային լուծումների, ինստիտուտների կարեւորությունը՝ նկատելով, որ առանձին անհատներ ի զորու չեն միայնակ հաղթահարել այս դժվարությունները:
«Փրկիչներ չկան: Մենք պետք է ունենանք զարգացման տեսլական, ռազմավարություն, ծրագիր: Մենք պետք է հետեւողական ու տքնաջան աշխատանքով, կարգապահությամբ կառուցենք մեր պետական ինստիտուտները: Դրա համար մենք առաջին հերթին պետք է ընդունենք, որ ունենք խորը ճգնաժամ, ընդ որում, ոչ թե մեկը, այլ՝ մի քանիսը: Մենք պետք է հրաժարվենք ցանկալին որպես իրականություն մատուցելուց, հրաժարվենք ստից ու կեղծիքից, ֆեյքերով միմյանց վրա ցեխ շպրտելուց: Մենք, ի վերջո, դառն իրողությունն ընդունելու խիզախություն պետք է ունենանք, գնահատական տանք մեր սխալներին ու արդյունավետ քայլերով առաջ շարժվենք»:

Armenian President: We must acknowledge we are in a deep crisis - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian President Armen Sarkissian has said today that in order to move forward, Armenians must first soberly and accurately assess the situation and their capacities, realize that the nation has faced several crises, accept the reality and think of effective ways out.
At the meeting with the staff of “Alternative” research center, President Sarkissian has stressed the importance of systemic solutions and institutions, noting that individuals are not able to overcome such difficulties alone.
“There are no saviors. We need a vision, a strategy, and a plan for development. We must build our state institutions through consistent and hard work and discipline. That is why we must first acknowledge that we are experiencing a deep crisis, and not one but several at that. We must refuse to present what we want as reality, refrain from lying and falsifying, throwing mud at each other with false statements. Ultimately, we must have the courage to accept the bitter reality, evaluate our mistakes and move forward with effective steps.”