Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն եւ Ֆրանսիան քննարկելու են կարգավորման հարցերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ամերիկացի եւ ֆրանսիացի դիվանագետներն այսօր ժամանելու են Մոսկվա՝ ԼՂ կարգավորման հարցերը քննարկելու համար:
Այդ մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան:
Նոյեմբերի 17-ին ելույթ ունենալով խոհրդարանում, Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանն ասել էր.
«Վաղը Մոսկվայում հանդիպում կլինի, որպեսզի պարզեցվեն կրակի դադարեցման հետ կապված բոլոր հարցերը»:
Նա ընդգծել է, որ «ձեռքբերված համաձայնություններն անհրաժեշտ էին հազարավոր մարդկանց կյանքեր փրկելու համար»:
«Մյուս կողմից, կրակի դադարեցումը չի կարգավորում հակամարտությունը եւ չի լուծում գլխավոր խնդիրները: Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի նախագահներն արդեն սկսել են քննարկումներն այս հարցերի շուրջ», - ասել է Լը Դրիանը:
Նա նշել է, որ քննարկումներ է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոպմեոյի հետ:
Ժան-Իվ Լը Դրիանն ասել է, որ հստակեցման կարիք ունեն, մասնավորապես, փախստականների, Թուրքիայի ներկայության, ԼՂ կարգավիճակի մասին բանակցությունների մեկնարկի հարցերը:

Россия, США и Франция обсудят вопросы урегулирования - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Дипломаты из США и Франции прибудут сегодня в Москву для обсуждения вопросов карабахского урегулирования.
Об этом ТАСС сообщила пресс-секретарь МИД РФ Мария Захарова.
Выступая 17 ноября в парламенте, министр иностранных дел Франции Жан-Ив Ле Дриан сказал:
«Завтра пройдет встреча в Москве, чтобы прояснить все вызывающие сомнения вопросы по прекращению огня».
Он подчеркнул, что достигнутые договоренности о прекращении огня «были необходимы, чтобы спасти жизни тысяч людей».
«С другой стороны, прекращение огня не урегулирует конфликта не решает главные проблемы. Эти дискуссии уже начались между президентом Франции Эмманюэлем Макроном и президентом России Владимиром Путиным», - сказал Ле Дриан.
Он напомнил, что обсудил накануне эти вопросы с госсекретарем США Майклом Помпео.
Жан-Ив Ле Дриан отметил, что «неясные вопросы» касаются, в частности, беженцев, присутствия Турции, начала переговоров о статусе Нагорного Карабаха.