Փաշինյանն ասել է, որ իր օրակարգում հրաժարականի հարց չկա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ իր օրակարգում հրաժարականի հարց չկա:
Այսօր կայացած առցանց մամուլի ասուլիսի ժամանակ վարչապետն ասել է, որ այսօր իր օրակարգում բացառապես Հայաստանի անվտանգության եւ կայունության ապահովման հարցն է:
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ բացառում է բռնությունը ընդդիմախոսների նկատմամբ եւ նշել է, որ եթե «ընդդիմությունը եւս բացառի բռնությունը, այդ դեպքում կարող ենք համատեղ ուժերով քննարկել այս իրավիճակից դուրս գալու տարբերակները»:
«Որեւէ կասկած չկա, որ ես եմ տեղի ունեցածի թիվ մեկ պատասխանատուն: Ինձ հաշիվ եմ տալիս, որ պետք է կանգնեմ, պայմանական ասած, ժողովրդի դատի առջեւ: Բայց որպեսզի ժողովուրդը ճիշտ եզրահանգումներ անի, այն պետք է տիրապետի  բոլոր մանրամասներին», - ասել է վարչապետը:
Խոսելով պատերազմի պատճառների մասին, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «2018 թվականի մայիսի դրությամբ բանակցային գործընթացը գտնվում էր տարածքների հանձնում ոչնչի դիմաց տրամաբանության մեջ»:
«Իմ վարած քաղաքականությունը եղել է չհամաձայնել այդ տրամաբանության հետ, փորձել փոխել այն: Ցավոք, դա մեզ չի հաջողվել, որովհետեւ ձեւավորվել էր միջազգային կոնսենսուս առ այն, որ տարածքները պետք է հանձնվեն առանց նախապայմանների», - ասել է վարչապետը:
Խոսելով պատերազմի ընթացքի մասին, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «կռվել եւ դիմադրել ենք այնքան ժամանակ, քանի դեռ դիմադրությունը իմաստ է ունեցել»:
Վարչապետը հերքել է պնդումներն այն մասին, որ «Շուշին հանձնվել է»: «Դավադիր որոշումներ չեն եղել», - շեշտել է նա:

Пашинян: «В моей повестке нет вопроса об отставке» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что в его повестке нет вопроса об отставке.
Премьер-министр сообщил на онлайн пресс-конференции, что сейчас на его повестке стоят исключительно вопросы обеспечения безопасности и стабильности Армении.
Никол Пашинян заявил, что насилие по отношению к оппозиции с его стороны исключено, и отметил, что «если оппозиция также исключает насилие, то мы можем совместно обсудить пути выхода из этой ситуации».
«Нет никаких сомнений в том, что я - главный ответственный за случившееся. Я понимаю, что должен предстать, условно говоря, перед народным судом. Но для того, чтобы народ сделал правильные выводы, он должны знать все детали»,- сказал он.
Говоря о причинах войны, Никол Пашинян сказал, что «по состоянию на май 2018 года логика переговорного процесса заключалась в следующем: сдать территории, не получив взамен ничего».
«Моя политика заключалась в том, чтобы не соглашаться с этой логикой, чтобы попытаться изменить ее. К сожалению, сделать это нам не удалось, поскольку был сформирован международный консенсус о том, что территории должны быть переданы без предварительных условий»,- сказал премьер-министр.
Говоря о ходе войны, Никол Пашинян сказал, что «мы боролись и сопротивлялись до тех пор, пока это сопротивление имело смысл».
Премьер-министр опроверг утверждения о том, что «Шуши был сдан». «Предательских решений не было», - подчеркнул он.