Փաշինյան․ Հայտարարության անորոշությունները պետք է հստակեցվեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության «անորոշությունները պետք է հստակեցվեն»։
Այսօր Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում վարչապետն ասել է, որ «հայտարարությունը քաղաքական կարգավորման փաստաթուղթ չէ»։
Մեկնաբանելով ընդդիմության հայտարարություններն այն մասին, որ այդ հայտարարությունը հնարավոր է չեղարկել, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է․
«Իհարկե, կարելի է այդ հայտարարությունը պատռել ու մի կողմ նետել, բայց պետք է նաեւ պատկերացում ունենալ հետեւանքների մասին։ Վերադառնալո՞ւ ենք այն իրավիճակին, որում այն ստորագրվել է»։
Խոսելով եռակողմ հայտարարության մեջ հիշատակվող կոմունիկացիոն ուղիների վերաբացման մասին, վարչապետն ասել է, որ Հայաստանը ձգտելու է Նախիջեւանի տարածքով երկաթուղային հաղորդակցություն ունենալ Իրանի, իսկ Ադրբեջանի տարածքով՝ Ռուսաստանի հետ։ «Դա կարող է շրջադարձային նշանակություն ունենալ, սակայն այդ հարցերը բանակցությունների ժամանակ պետք է քննարկվեն․ կարող է ստացվել, կարող է եւ չստացվել», - նշել է Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով, ռազմաճակատում անհաջողություններ ունենալուց հետո «քաղաքական խնդիրը բեկում մտցնելն էր, որի համար մենք արել ենք ամեն հնարավորը»։
«Հայտարարություն ստոագրելու որոշումը կայացվեց, երբ մենք հասկացանք, որ բեկում մտցնել չենք կարող։ Այդ կետը Շուշիի անկումն էր», - ասել է Փաշինյանը։
Նա շեշտել է, որ Ադրբեջանի յոթ շրջանների վերադարձը միակ որոշակի կետն էր բանակցային գործընթացում վերջին 25 տարվա ընթացքում։ Փաշինյանը նկատել է, որ 2015 թվականին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մոտ ձեւավորվել էր կոնսենսուս առ այն, որ տարածքները պետք է վերադարձվեն 5+2 բանաձեւով։ Նա նաեւ նշել է, որ ԼՂ կարգավորման հարցում Ռուսաստանի դիրքորոշումը վերջին 4.5 տարվա ընթացքում փոփոխության չի ենթարկվել։

Пашинян: Неопределенности в заявлении требуют конкретизации - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что «неопределенности в трехстороннем заявлении, подписанном 9 ноября, должны быть конкретизированы».
В интервью Общественному ТВ Армении премьер-министр заявил, что «заявление не является документом для политического урегулирования».
Комментируя требования оппозиции о возможности отмены заявления, Никол Пашинян сказал:
«Конечно, это заявление можно порвать на клочки и выбросить, но следует иметь представление и о последствиях. Вернуться к той ситуации, в которой оно было подписано?».
Говоря о возобновлении коммуникационных путей, упомянутых в трехстороннем заявлении, премьер-министр сказал, что Армения будет стремиться иметь железнодорожное сообщение с Ираном через Нахичевань и с Россией через Азербайджан. «Это может стать поворотным моментом, однако эти вопросы должны обсуждаться на переговорах. Это может сработать, а может и не сработать», - сказал Пашинян.
По словам премьер-министра, после неудач на военном фронте «политическая задача заключалась в том, чтобы совершить прорыв, для чего мы сделали все возможное».
«Решение подписать заявление было принято, когда мы поняли, что прорыв невозможен. Этой точкой стало падение Шуши», - сказал Пашинян.
Он подчеркнул, что возвращение Азербайджану семи регионов было единственным определенным пунктом переговорного процесса за последние 25 лет. Пашинян отметил, что в 2015 году сопредседатели Минской группы ОБСЕ достигли консенсуса о том, что территории должны быть возвращены по формуле 5 + 2. Он также отметил, что позиция России по нагорно-карабахскому конфликту за последние 4,5 года не менялась.