Դեկտեմբերի 31-ից կարգելվի թուրքական ապրանքների ներմուծումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունը ժամանակավոր արգելք է դրել թուրքական ծագում ունեցող վերջնական սպառման ապրանքների ներմուծման վրա:
Արգելքն ուժի մեջ կլինի 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ից:
«Թուրքական ծագման ապրանքների ներմուծման սահմանափակումն իրենից ենթադրում է նախեւառաջ անվտանգային բաղադրիչ՝ հաշվի առնելով քանիցս հաստատված փաստերը, ըստ որոնց, Թուրքիան բացահայտորեն աջակցում ու սատարում է Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի  սանձազերծված պատերազմական եւ ահաբեկչական գործողություններին:
Թուրքական ծագմամբ ապրանքների ներմուծման արգելքով դադարեցվում է հայաստանյան աղբյուրներից Թուրքիայի պետական գանձարանի ֆինանսական սնուցումը, միաժամանակ կանխարգելվում է նաեւ թշնամական տրամադրված երկրից վերջնական սպառման ապրանքների ներմուծման միջոցով հնարավոր վտանգների ներթափանցումը Հայաստան»,- հայտնում են կառավարությունից:

Armenia to ban import of Turkish goods in December - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Armenian government has imposed a temporary ban on the import of final consumer goods of Turkish origin.
The ban will take effect in December 31, 2020.
“The restriction on import of Turkish goods implies primarily a security component, taking into account the repeatedly confirmed facts of Turkey’s open support for military and terrorist operations Azerbaijan has unleashed against the Artsakh Republic.
The ban on the import of the goods Turkish of origin suspends the financial supply of the Turkish state treasury from Armenian sources and prevents entry of possible threats into Armenia through the import of final consumer goods from a hostile country,” the government said in a statement.