Լավրով. Երեւանն ու Բաքուն ցանկանում են կայունացնել վիճակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել էր, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը շահագրգռված են կայունացնել իրավիճակը ԼՂ կարգավորման գործընթացում:
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, Լավրովն այդ մասին ասել է МГИМО-ի ուսանողների ու դասախոսների հետ հանդիպման ժամանակ: Նա հայտնել է, որ վերջերս զրուցել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի եւ Ջեյհուն Բայրամովի հետ:
«Մենք այնպիսի զգացողություն ունենք, որ երկու կողմերն էլ շահագրգռված են իրավիճակի հանդարտեցմամբ, որպեսզի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հանդիպումները տարածաշրջանում վերսկսվեն», - ասել է Լավրովը:
Մեդիամաքսը նշում է, որ օգոստոսի 25-ին`Մոսկվա այցելելու նախօրեին, Ջեյհուն Բայրամովն ասել էր, որ վաղաժամ է համարում խոսել իր հայ գործընկերոջ հետ հանդիպման ժամկետների մասին: Իսկ Զոհրաբ Մնացականյանը, օգոստոսի 31-ին «Ինտերֆաքս»-ին տված հարցազրույցում, ընդհակառակը, հայտարարել էր Ադրբեջանի արտգործնախարարի հետ հանդիպելու պատրաստակամության մասին:

Лавров заявил о заинтересованности Еревана и Баку в нормализации ситуации - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров сказал сегодня, что Армения и Азербайджан заинтересованы нормализации ситуации в процессе карабахского урегулирования.
Как сообщает ТАСС, Лавров сказал об этом, выступая перед студентами и преподавателями МГИМО. Он сообщил, что накануне общался с главами МИД Армении и Азербайджана Зограбом Мнацаканяном и Джейхуном Байрамовым.
«У нас есть ощущение, что обе стороны заинтересованы в том, чтобы ситуация успокоилась, чтобы возобновились встречи, которые сопредседатели Минской группы ОБСЕ организуют в регионе», - сказал Лавров.
Медиамакс отмечает, что 25 августа, за день до своего визита в Москву, Джейхун Байрамов говорил, что считает преждевременным говорить о датах встречи с армянским коллегой. А Зограб Мнацаканян в интервью Интерфаксу, опубликованном 31 августа, напротив, заявил о готовности ко встрече с главой МИД Азербайджана.