Լավրով. Երեւանն ու Բաքուն ցանկանում են կայունացնել վիճակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել էր, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը շահագրգռված են կայունացնել իրավիճակը ԼՂ կարգավորման գործընթացում:
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, Լավրովն այդ մասին ասել է МГИМО-ի ուսանողների ու դասախոսների հետ հանդիպման ժամանակ: Նա հայտնել է, որ վերջերս զրուցել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի եւ Ջեյհուն Բայրամովի հետ:
«Մենք այնպիսի զգացողություն ունենք, որ երկու կողմերն էլ շահագրգռված են իրավիճակի հանդարտեցմամբ, որպեսզի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հանդիպումները տարածաշրջանում վերսկսվեն», - ասել է Լավրովը:
Մեդիամաքսը նշում է, որ օգոստոսի 25-ին`Մոսկվա այցելելու նախօրեին, Ջեյհուն Բայրամովն ասել էր, որ վաղաժամ է համարում խոսել իր հայ գործընկերոջ հետ հանդիպման ժամկետների մասին: Իսկ Զոհրաբ Մնացականյանը, օգոստոսի 31-ին «Ինտերֆաքս»-ին տված հարցազրույցում, ընդհակառակը, հայտարարել էր Ադրբեջանի արտգործնախարարի հետ հանդիպելու պատրաստակամության մասին:

Yerevan and Baku are invested in normalizing the situation, says Lavrov - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Russia Sergey Lavrov has stated today that Armenia and Azerbaijan are interested in normalization of the situation in the of Karabakh conflict settlement.
TASS reports that Lavrov has made these remarks while addressing the students and faculty of Moscow State Institute of International Relations. He has said that he had conversations with his Armenian and Azerbaijani counterparts Zohrab Mnatsakanyan and Jeyhun Bayramov yesterday.
“We get an impression that both sides are invested in normalization of the situation and they want renewal of meetings that OSCE Minsk Group co-chairs organize in the region,” said Lavrov.
On August 25, a day before his visit to Moscow, Jeyhun Bayramov said he believed it was too early to set a date for a meeting with Mnatsakanyan. Zohrab Mnatsakanyan, on the contrary, said in the interview to Interfax on August 31 that he was ready to meet his Azerbaijani counterpart.