Սերժ Սարգսյանը քննադատել է իշխանություններին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախկին նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանում «ժողովրդավարությանը սպառնացող վտանգավոր զարգացումներ են տեղի ունենում»:
«Հեղափոխության անվան տակ իշխանության եկածները իրականության մեջ անցած մեկուկես տարվա ընթացքում որեւէ հեղափոխական փոփոխություն կամ երկրի արտաքին ու ներքին օրակարգերի հեղափոխական բեկում չեն մտցրել:
Ավելին` երկրում ժողովրդավարությանն սպառնացող վտանգավոր զարգացումներ են տեղի ունենում: Խաթարվել են սահմանադրականության հիմքերը։ Չի գործում իշխանությունների տարանջատման եւ հավասարակշռության սկզբունքը։ Բազմաթիվ փաստերով ակնհայտ խախտված է դատական իշխանության անկախությունը։ Իրականացվում են քաղաքական հետապնդումներ: Պարբերական են դարձել ընդդիմադիր լրատվամիջոցների եւ ակտիվիստների նկատմամբ ագրեսիվ գործողությունները, անհանդուրժողականությունը եւ ատելության խոսքը հասել են մտահոգիչ չափերի», - ասել է Սերժ Սարգսյանը՝ ելույթ ունենալով Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության համաժողովում:
«Անցյալ տարի ես հեռացա, որպեսզի իմ ժողովուրդը փորձի է՛լ ավելի լավ պետություն կառուցել: Սակայն այսօր արդեն ավելի ու ավելի հնչեղ են դառնում այն մարդկանց ձայները, ովքեր ինձ մեղադրում են իշխանությունը պոպուլիստներին զիջելու մեջ: Եվ հիմա ես այստեղ եմ բարձրաձայնելու այդ մտահոգությունները՝ պաշտպանելու համար այն հավատն ու ակնկալիքները, որ ունեցել են հազարավոր մարդիկ տեղի ունեցած իշխանափոխության ընթացքում: Այո՛, Հայաստանում կատարվածի մեջ կար նաեւ մեր մեղքը: Բայց վստահեցնում եմ, որ մեզ համար մշտապես առաջնային եւ կենսական են եղել անվտանգության եւ խաղաղության հարցերը, եւ այդ պատճառով, գուցե, որոշ հարցեր ստորադասվել են այս խնդիրների լուծմանը», - ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նախկին նախագահը խոսել է նաեւ Արցախի խնդրի մասին:
«Արցախյան հակամարտության ներկայիս բանակցային փուլը ինձ մոտ մտահոգություններ է առաջացնում: Որպես մարդ, ով անձամբ մասնակցել է Արցախի ինքնապաշտպանության գործընթացին, ես լավ գիտեմ խաղաղության արժեքը: Այս տեսակետից ցանկացած՝ անգամ վատ բանակցությունը գերադասելի է պատերազմից: Շատ կարեւոր է, որպեսզի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերը շարունակեն ստանալ միջազգային հանրության անվերապահ աջակցությունը: Ցավոք, մենք ականատես ենք լինում, թե ինչպես է Ադրբեջանը շարունակում զինվել եւ սպառնալ Արցախին եւ Հայաստանին: Ուզում եմ, որ Բաքվում կրկին լսեն իմ այս ուղերձը՝ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում, եւ այս խնդիրը չունի ռազմական լուծում», - ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Serzh Sargsyan criticizes Armenian government
Yerevan /Mediamax/. Former president of Armenia, President of the Republican Party of Armenia Serzh Sargsyan has said that “there are dangerous developments jeopardizing democracy in the country”.
“Those who came to power under the name of the revolution have not introduced, within the past year and a half, any revolutionary transformation or breakthrough in the country’s domestic or foreign agendas.
Moreover: there are dangerous developments jeopardizing democracy in the country. Constitutional foundations have been undermined. The principle of the separation and equilibrium of powers has failed.  There are numerous facts of violation of the independence of the judiciary. Political persecution is underway. Aggressive actions against opposition media and activists, intolerance and hate speech have become regular occurrences, reaching alarming dimensions,” he said at the European People’s Party (EPP) congress.
“I left last year in order for my people to attempt building a yet better state. But today the voices of those who blame me for yielding power to populists become more prominent. And I am here today to raise those concerns, to protect the faith and expectations that thousands have cherished during the change in power that took place. Yes, there was also a share of our liability in what had transpired in Armenia. But I affirm that issues of security and peace have continually been of vital priority for us and, because of that, perhaps, certain issues may have been subjected to these purposes,” remarked Sargsyan.
He touched on the Karabakh conflict settlement as well.
“The current negotiation stage of the Artsakh conflict causes my concern. As someone who participated in the liberation of Artsakh in person, I am well aware of the price for peace. From this perspective any negotiation, however inadequate, is preferred to war. It is very important for the mediation efforts of the OSCE Minsk Group Co-chairs to continue to receive unconditional assistance by the international community. Unfortunately, we are witnessing Azerbaijan continue to arm itself and threaten Artsakh and Armenia. I want to reiterate this message of mine for those in Baku to hear: Artsakh will never be a constituent of Azerbaijan, and the issue has no military solution,” said Sargsyan.