Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀԿ նախագահ, Հայաստանի նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ իր անձի հետ կապված վախենալու որեւէ բան չունի:
Հոկտեմբերի 30-ին Սերժ Սարգսյանը ավարտական վկայականներ է հանձնել «Անդրանիկ Մարգարյան» քաղաքական դպրոցի շրջանավարտներին։
ՀՀԿ տարածած հաղորդագրության համաձայն, միջոցառման ավարտին Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է շրջանավարտներից մեկի հարցին, թե չի՞ վախենում, որ մի օր էլ իրեն էլ կձերբակալեն:
«Ինչպես հայտնի է` ոչ մի բանից չի վախենում միայն կատարյալ հիմարը: Ես 1988-ից հետո, իրոք, վախեցել եմ `վախեցել եմ կորցնել մեր հայրենիքի մի մասը` Լեռնային Ղարաբաղը, ինչը, իհարկե, շատ մեծ ու իրական վտանգ կբերեր մեր հայրենիքի մնացած ու վերջին մասի համար: Բայց հազարավոր, տասնյակ հազարավոր նվիրյալների հետ միասին նայելով այդ վախի աչքերի մեջ՝ մենք կարողացել ենք հաղթահարել այդ վախը՝ պատերազմի ձեզ հայտնի արդյունքներով:
Հիմա ես վախենո՞ւմ եմ, թե՞ չեմ վախենում: Հիմա էլ եմ վախենում. վախենում եմ անպատասխանատու պոպուլիստների`մեր հայրենիքի համար կործանարար քաղաքականությունից: Իմ անձի հետ կապված վախենալու որեւէ բան չունեմ: Եթե ինձ ձերբակալելով մեր ժողովուրդը գոհ ու երջանիկ կլինի, եթե ինձ ձերբակալելով մարտի 1-ը, հոկտեմբերի 27-ը կհամարվեն ամբողջովին բացահայտված, եթե ինձ ձերբակալելով մեր երկրին սպառնացող վտանգները կչեզոքանան, եթե ինձ ձերբակալելով Լեռնային Ղարաբաղի բանակցությունները կվերադառնան ճիշտ ուղի, ապա թող ձերբակալեն: Գիտեք, ինչպես ասացի, միայն կատարյալ հիմարը չի վախենում ոչ մի բանից: Իմ կարծիքով՝ վախկոտ են համարվում այն մարդիկ, ովքեր ինչ-որ ազդեցությունների հետեւանքով հաճախ փոխում են իրենց որոշումները: Ես որոշում փոխող չեմ, երբեք չեմ փոխել իմ որոշումը: Եթե իմ բացակայությունը հասարակությունից կնպաստի, որ տնտեսական հեղափոխությունը շատ մեծ թափ ստանա եւ հայրենադարձների հոսքն այնքան մեծանա Հայաստան, որ մենք դրանով ուղղակի հպարտանանք, թող ձերբակալեն: Ավելին չեմ ուզում ասել, որովհետեւ, ինչպես հայտնի է, ես խոստացել եմ պարզ ու անկեղծ զրույց ունենալ մեր քաղաքացիների հետ, եւ դրա ժամկետը մոտենում է»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Серж Саргсян: Я не боюсь ареста - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Председатель РПА, экс-президент Армении Серж Саргсян заявил, что «за себя мне нечего бояться».
30 октября Серж Саргсян вручил свидетельства об окончании выпускникам политической школы «Андраник Маргарян».
Согласно сообщению РПА, в конце мероприятия Серж Саргсян ответил на вопрос одного из выпускников о том, не боится ли он, что когда-нибудь арестуют и его.
«Как известно, ничего не боится только полный глупец. После 1988-го я действительно боялся: боялся потерять часть нашей родины, Нагорный Карабах, что, конечно, повлекло бы за собой большую и реальную опасность для остальной части нашего отечества. Но вместе с тысячами, десятками тысяч преданных бойцов, глядя прямо в глаза этому страху, мы сумели победить его – вам известны итоги войны.
Боюсь ли я сейчас, или нет? Я и сейчас боюсь: боюсь разрушительной для нашей родины политики безответственных популистов. За себя мне нечего бояться. Если мой арест сделает наш народ довольным и счастливым, полностью раскроет дела «1 марта» и «27 октября», если мой арест нейтрализует вызовы, стоящие перед нашей страной и вернет переговоры по урегулированию нагорно-карабахского конфликта в правильное русло, то пусть меня арестуют. Знаете, как я уже сказал, только полный глупец не боится ничего. По моему мнению, трус – это тот, кто часто меняют свои решения под каким-либо воздействием. Я не тот, кто меняет свои решения и никогда не менял их. Если мое отсутствие в обществе будет способствовать мощному размаху экономической революции, и репатриация увеличится настолько, что мы будем просто гордиться этим, то пусть меня арестуют. Не хочу говорить большего, потому что, как известно, я обещал провести простой и искренний разговор с нашими гражданами, и его срок приближается»,- отметил Серж Саргсян.