Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «մեր նպատակը եվրոպական արժեքները Հայաստանում իրացնելը չէ, այլ իրացնել մեր արժեքները, որ մենք մշակել ենք եւ խառնել նույն եվրոպական կաթսայի մեջ՝ ծնունդ տալու մեկ ամբողջի»։
Այդ մասին կառավարության ղեկավարն ասել է Nouvelle d'Arménie ամսագրին տված հարցազրույցում՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք հնարավո՞ր է միաժամանակ լինել ե՛ւ Ռուսաստանի ռազմավարական դաշնակիցը ե՛ւ պաշտպանել արեւմտյան արժեքները:
«Հիշենք Իսրայել Օրիին։ Նա սկսեց իր ճամփորդությունը Եվրոպայում։ Նա շրջեց եվրոպական մայրաքաղաքներում, ապա մեկնեց Ռուսաստան եւ իր ջանասիրության շնորհիվ՝ հաջողեց համոզել Ռուսաստանին միջամտել մեր տարածաշրջանի գործերին։ Այլ երկրներ եւս պատրաստ էին այդ դերը տանել, բայց տարբեր պատճառներով նման բան տեղի չունեցավ։ Ինչո՞ւ ենք մենք այդքան կարեւորություն տալիս Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերություններին։ Որովհետեւ մենք միշտ համարել ենք Ռուսաստանին մի ուժ, որ եվրոպական արժեքները ներդրել է մեր տարածաշրջանում։ Այս փաստը շատ կարեւոր է։ Մենք որեւէ հետամնաց երկրի միջամտությունը չենք հայցել, այլ Ռուսաստանինը: Մենք հրավիրել ենք Ռուսաստանին, որովհետեւ այն եղել է եվրոպական ամենից զարգացած երկրներից մեկը։
Ի՞նչ է արել Պետրոս Մեծը։ Ինչո՞ւ էր նա երիտասարդներին ուղարկում Եվրոպա կրթություն ստանալու։ Ինչո՞ւ էր նա որդեգրել եվրոպական արժեքները։ Ինչո՞ւ նա երիտասարդներ չուղարկեց այլ տեղեր։ Ի՞նչ են նշանակում եվրոպական արժեքները եւ ռուսական արժեքները։ Այսօրվա Ռուսաստանը Պետրոս Մեծի Ռուսաստանն է, նրա արժեքների կրողն է, այո՞, թե՞ ոչ։ Եթե այո, ապա որեւէ հակասություն չկա Ռուսաստանի եւ արեւմտյան արժեքների մեջ. փաստն այն է, որ նույն Եվրոպայում իրերը չունեն նույն հասկացումը. Լեհաստանն ունի իր ուրույն մոտեցումը եվրոպական արժեքներին, Ֆրանսիան՝ իր ուրույնը, Մեծ Բրիտանիան կողմ է քվեարկում Բրեքսիտին։ Ի՞նչ է սա նշանակում։ Այս նույն եվրոպական արժեքները հենց միայն եվրոպական արժեքներ չեն. դրանք նաեւ մերն են։ Ինչո՞ւ։ Որովհետեւ մենք նույնպես մեր մեծ բաժինն ենք ունեցել այդ արժեքների կազմավորման գործում։
Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգության»-ն անչափելի մեծ ազդեցություն է ունեցել եվրոպական այսժամանակյա իրականության վրա։ Ինձ համար եվրոպական արժեքները մեր արժեքներն են, ինչպես Ֆրանսիայի համար, Մեծ Բրիտանիայի համար, Ռուսաստանի համար, որովհետեւ մենք դրանք ստեղծել ենք միասին։ Ուրեմն, մեր նպատակը եվրոպական արժեքները Հայաստանում իրացնելը չէ, այլ իրացնել մեր արժեքները, որ մենք մշակել ենք եւ խառնել նույն եվրոպական կաթսայի մեջ՝ ծնունդ տալու մեկ ամբողջի», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян: о Петре Великом, России и европейских ценностях - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что «наша цель заключается не в реализации европейских ценностей в Армении, а в реализации наших ценностей, которые мы сформировали и смешали в едином европейском котле, породив единое целое».
Об этом глава правительства сказал в интервью журналу Nouvelle d'Arménie, отвечая на вопрос о том, возможно ли одновременно быть стратегическим союзником России и защищать западные ценности?
«Давайте вспомним Исраэла Ори. Он начал свое путешествие с Европы. Он путешествовал по европейским столицам, а затем отправился в Россию и, благодаря своему усердию, убедил ее вмешаться в дела нашего региона. Другие страны тоже были готовы взять на себя эту роль, но по разным причинам этого не случилось. Почему мы придаем такое значение нашим отношениям с Россией? Потому что мы всегда считали Россию той силой, которая внедрила европейские ценности в нашем регионе. Это очень важный факт. Мы не стремились к вмешательству какой-либо отсталой страны. Мы выбрали Россию, потому что она была одной из самых развитых европейских стран.
Что сделал Петр Великий? Почему он отправлял молодежь в Европу для получения образования? Почему он принял европейские ценности? Почему не отправлял молодежь в другие места? Что означают европейские ценности и российские ценности? Сегодняшняя Россия – это Россия Петра Великого, носитель ее ценностей или нет? Если да, то нет какого-либо противоречия между Россией и западными ценностями. Дело в том, что в той же Европе различные явления не имеют единого определения: у Польши свое представление о европейских ценностях, у Франции – свое, Великобритания голосует за Брекзит. Что это означает? Эти же самые европейские ценности не являются сугубо европейскими, это также наши ценности. Почему? Потому что мы также внесли свой большой вклад в формирование этих ценностей.
«Книга скорбных песнопений» Григора Нарекаци оказала огромное воздействие на нынешнюю европейскую действительность. Для меня европейские ценности – это наши ценности, как и для Франции, Великобритании, России, потому что мы их создали вместе. Поэтому наша цель заключается не в реализации европейских ценностей в Армении, а в реализации наших ценностей, которые мы сформировали и смешали в одном европейском котле, породив единое целое»,- отметил Никол Пашинян.