Փաշինյան. Փոքրի բարդույթը հաղթահարելը կենսական նշանակություն ունի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր մասնակցել է արտաքին գործերի նախարարության կենտրոնական ապարատի եւ օտարերկրյա պետություններում ՀՀ դիվանագիտական ծառայության մարմինների ղեկավարների ամենամյա համաժողովին:
Ներկայացնում ենք հատվածներ վարչապետի ելույթից:
Սկզբունքային նպատակը
Մեր արտաքին քաղաքականության նպատակը Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու անվտանգությունն ապահովելն է, ինքնիշխանության ու անվտանգության մակարդակը հետեւողականորեն բարձրացնելը, մեր երկրի եւ նրա քաղաքացիների անվտանգության ու բարեկեցության համար առավել նպաստավոր արտաքին միջավայր ձեւավորելը:
Որպեսզի սա տեղի ունենա, անհրաժեշտ է, որ Հայաստանի ձայնը, դիրքորոշումները, մոտեցումներն ու նպատակները աշխարհի համար լինեն ավելի տեսանելի, լսելի եւ ընդունելի:
Այս խնդրի լուծման կարեւորագույն փաստերից մեկը 2018 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունն է, որը դարձավ բառիս բուն իմաստով համաշխարհային իրադարձություն, եւ Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունները, դեսպանատները պիտի որ այդ փաստը օգտագործեին աշխարհում Հայաստանի ճանաչելիությունն ու հեղինակությունը բարձրացնելու համար:
Թիվ 1 այցեքարտը
Ժողովրդավարությունը պետք է դառնա Հայաստանի արտաքին քաղաքականության թիվ 1 այցեքարտը: Մեր խնդիրն է՝ աշխարհին ցույց տալ, որ Հայաստանում ժողովրդավարությունն անշրջելի է, որովհետեւ այն հիմնված եւ հենված է ոչ թե անձի, ոչ թե կոնկրետ քաղաքական շրջանակի, այլ ժողովրդի գիտակցության, կամքի եւ ձգտումների վրա:
Բարդույթներից ամենաառանցքայինը
Հաջորդ սկզբունքը, որը պետք է օգնի բարձրացնել Հայաստանի սուբյեկտությունը, համահայկականությունն է: Մեր արտաքին քաղաքական բարդություններից եւ բարդույթներից ամենաառանցքայինը փոքր ազգի, փոքր պետության ընկալումն է:
Փոքրի բարդույթը հաղթահարելը կենսական նշանակություն ունի մեզ համար, եւ սրա գործնական լուծումը, իմ պատկերացմամբ, հետեւյալն է. Հայաստանի դեսպանները պետք է ներկայանան ոչ թե որպես փոքր քաղաքական խմբակի, կամ իշխող էլիտայի, կամ նույնիսկ անգամ փոքր պետության, այլ որպես համահայկական ներկայացուցիչ, համայն հայության ներկայացուցիչ:
Համահայկականության տրամաբանությունը պիտի նոր կշիռ տա Հայաստանի Հանրապետությանը եւ նրա խոսքին ու դիրքորոշմանը: Այսպիսի խնդիր լուծելու համար Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունները հայկական համայնք ունեցող երկրներում պետք է լինեն ողջ հայությանը համախմբող գործոն եւ դադարեն Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին իներցիայով բաժանել ընդդիմադիրների եւ իշխանամետների, հների եւ նորերի:
Այդ իրավիճակին, անկեղծ լինեմ, բախվել եմ որպես Հայաստանի վարչապետ տարբեր երկրների հայ համայնքների հետ հանդիպումների ընթացքում, եւ սա ինձ համար անընդունելի երեւույթ է:

Pashinyan: It is crucial to overcome the challenge of being small - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has attended the annual Ambassadorial of the central apparatus of the Armenian Foreign Ministry and heads of diplomatic missions to other countries.
Mediamax presents below several remarks of the Prime Minister.
The principle-based purpose
The purpose of our foreign policy is to ensure sovereignty and security of Armenia, increase consistently their level, and create environment more conducive to safety and prosperity of our country and its citizens.
In order to achieve that, we need to make Armenia’s voice, stances, approaches and goals more visible and acceptable for the world.
One of the fundamental parts of that goal is the non-violent, “Velvet”, democratic revolution that took place in Armenia in 2018 and became a truly global event, and the members of Armenia’s diplomatic service had the opportunity to use it to increase the global recognition and authority of Armenia.
Number one business card
Democracy must become number one business card of Armenia’s foreign policy. Our task is to show the world that the change towards democracy is irreversible in our country, because it is based not on an individual or a specific political circle, but on the consciousness, will and purpose of Armenian people.
The key challenge
The next pillar of our foreign policy, which should help increase Armenia’s agency, is Pan-Armenianism. Out of all difficulties and challenges of our foreign policy, perception of a small nation, small state is the key one.
It is crucial for us to overcome the challenge of being a small country, and I see the practical solution to this issue as follow: Armenian leaders have to present themselves not as minor political forces or members of political elite and not even as leaders from a small country, but as Pan-Armenian representatives, who speak for all Armenians.
Pan-Armenian approach will lend new weight to the Republic of Armenia, its statements and stances. To solve this issue, members of the Armenian diplomatic service should become the uniting factor in the countries with Armenian communities and stop automatically dividing our compatriots living abroad into opposition and pro-government groups, “the old ones” and “the new ones”.
Frankly speaking, I have seen that first-hand during my meetings with Armenian communities in different countries, and I found it unacceptable.