Սկսվում է հույսերի իրականացման փուլը, ասել է նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը, ելույթ ունենալով 7-րդ գումարման խորհրդարանի առաջին նստաշրջանին, հայտարարել է, որ նոր Ազգային ժողովի եւ կառավարության ձեւավորմամբ ավարտվում է քաղաքական փոփոխությունների առաջին փուլը։
«Սկսվում է հաջորդ՝ հույսերի եւ խոստումների իրականացման, հետեւողական, համառ եւ ամենօրյա աշխատանքի փուլը։ Հարգելի պատգամավորներ, դուք ստացել եք լայն հնարավորություններ կյանքի կոչելու թավշյա հեղափոխության գաղափարները եւ արդարացնելու հասարակության սպասելիքները՝ կերտելու նոր Հայաստան»,- ասել է Արմեն Սարգսյանը։
Նախագահը նշել է, որ իր համար Հայաստանը 21-րդ դարում ապրող եւ հաղթելու հնարավորություն ունեցող երկրի օրինակ է:
«Հայաստանը կարող է դառնալ երկրագնդի ամենապայծառ կետերից մեկը՝ նորարարական գաղափարների կիրառման, մշակույթի, գիտության տնտեսության եւ այլ ոլորտներում։ Սակայն այդ ուղին հեշտ չի լինելու»,- հայտարարել է Արմեն Սարգսյանը։

Armenian president: Now it is time to fulfill the hopes - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian President Armen Sarkissian has delivered a speech at the first session of the parliament of the 7th convocation, noting that formation of new National Assembly and government has completed the first stage of political changes in the country.
“Now the second stage begins, the time to fulfill the promises and the hopes, and to work consistently, stubbornly, daily. Esteemed members of the parliament, you have been given broad opportunities to implement the ideas of the velvet revolution and meet the people’s expectations in order to build a new Armenia,” said Armen Sarkissian.
The President noted that to him, Armenia is an example of a country that keeps up with the times and has real chances to succeed.
“Armenia can become one of the brightest spots on the planet in terms of innovative solutions, culture, science, economy, etc. However, it will not be an easy path,” said President Sarkissian.