Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի հյուպատոսությունը նոր շենք ունի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սանկտ Պետերբուրգի կենտրոնում այսօր բացվել է Հայաստանի գլխավոր հյուպատոսության նոր շենքը:
«Հայ ժողովուրդը ջերմ զգացմունքներ ունի Ռուսաստանի Դաշնության նկատմամբ, եւ նման միջոցառումներն ամրապնդում են մեր հարաբերությունները: Հույս ունեմ, որ Ռուսաստանում Հայաստանի հետ կապված նոր գրասենյակներ եւս կբացվեն, եւ ռուսական ներդրումները մեր երկրում կշարունակեն ավելանալ»,- շենքի բացման ժամանակ ասել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
Հյուպատոսության շենքը կառուցվել է 1912թ.: Տարածքը 320 քմ է, Հայաստանի հյուպատոսությանն է տրամադրվել 49 տարով՝ անվարձահատույց:
Նոր շենքն ամբողջությամբ վերանորոգվել է տեղի հայ համայնքի միջոցներով:
Հյուպատոսության նախկին տարածքը 2000-ին տրամադրվել էր վարձավճարով, ուներ 100 քմ տարածք եւ անհարմար աշխատանքային պայմաններ:

Консульство Армении в Санкт-Петербурге перебралось в новое здание - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В центре Санкт-Петербурга сегодня состоялось открытие нового здания генерального консульства Армении.
«У армянского народа теплое отношение к Российской Федерации, и подобные мероприятия укрепляют наши отношения. Надеюсь, что в России откроются новые здания, связанные с Арменией. И российские инвестиции в нашу страну продолжат расти»,- сказал и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян на церемонии открытия здания.
Здание консульства площадью 320 кв. м было построено в 1912 году. Оно предоставлено консульству Армении на 49 лет без арендной платы.
Новое здание полностью отремонтировано местной армянской общиной.
Предыдущая территория площадью 100 кв. м была предоставлена консульству в 2000 году на платной основе.