Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ «մենք տրամադրված ենք Ռուսաստանի հետ ռազմավարական գործընկերային հարաբերությունների հետագա զարգացմանը»:
Կառավարության ղեկավարն այդ մասին ասել է «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքի հետ հարցազրույցում՝ դեկտեմբերի 6-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) պետությունների ղեկավարների հանդիպման նախօրեին:
«Մենք ձգտելու ենք ավելի արդյունավետ դարձնել մեր անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ում, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում (ՀԱՊԿ) եւ ԱՊՀ-ում: Իհարկե, մեր օրակարգում են հարաբերությունների զարգացումը Եվրոպական միության եւ ԱՄՆ-ի հետ: Մեր համար շատ կարեւոր են մեր անմիջական հարեւանների՝ Վրաստանի եւ Իրանի հետ հարաբերությունները: Մենք չենք պատրաստվում գործընկերների հետ հարաբերություններ զարգացնել այլ գործընկերների հետ հարաբերությունների հաշվին: Սակայն, իհարկե, Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները մեզ համար առաջնահերթային են»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպե՞ս է նա տեսնում Հայաստանի դերը եւ տեղը ԵԱՏՄ-ում ու ՀԱՊԿ-ում, վարչապետի պաշտոնակատարը նշել է.
«Կարծում եմ, ԵԱՏՄ-ի բոլոր երկրներում հասկանում են, որ այսօրվա հիմնական խնդիրը առեւտրի եւ տնտեսական ինտեգրման խոչընդոտների հաղթահարումն է: Այսօր մոտ 100 նման խոչընդոտ կա ՝ օրենսդրական, լոգիստիկ եւ այլն: ԵԱՏՄ-ի շուկան շատ կարեւոր է Հայաստանի համար, եւ մեր կառավարության նպատակն է ապահովել հայկական արտադրողների ամբողջական մուտքն այդ շուկա:
Ինչ վերաբերում է ՀԱՊԿ-ին, ապա մեր հիմնական նպատակն է Հայաստանի անդամակցությունն ավելի արդյունավետ դարձնել: ՀԱՊԿ անդամ պետությունները դե յուրե մեր ռազմավարական դաշնակիցներն են, եւ մեզ համար շատ կարեւոր է պարզել կողմերի փոխադարձ պարտավորությունները: Դա մեզ համար շատ կարեւոր հարց է: Իհարկե, ռազմավարական եւ ռազմատեխնիկական իմաստով ՀԱՊԿ-ում մեր գլխավոր գործընկերը Ռուսաստանն է, սակայն մենք պետք է հստակեցնենք նաեւ մեր այլ գործընկերների դիրքորոշումները ղարաբաղյան հակամարտության եւ մեր տարածաշրջանի անվտանգության հարցերում: Ցավոք, երկար տարիներ մենք ականատես ենք եղել, որ միջազգային կազմակերպություններում ՀԱՊԿ որոշ անդամներ շատ հաճախ քվեարկում են ընդդեմ Հայաստանի շահերի: Ընդ որում, գործընկերներից ոչ մեկը չի կարող մեղադրել մեզ ՝ նույնը անելու համար»:
Նիկոլ Փաշինյանը նկատել է, որ «մեծ ուշադրություն է դարձվում ՀԱՊԿ նոր գլխավոր քարտուղարի ընտրության թեմային, սակայն դա ընդամենը սառցաքարի գագաթն է»:
«Այս կազմակերպությունը եւ դրա էությունը շատ կարեւոր է Հայաստանի համար: Մեր նպատակն է բարձրացնել ՀԱՊԿ-ի վարկանիշը ոչ միայն քաղաքական, այլեւ ռազմական եւ ռազմավարական իմաստով: Եվ ես հույս ունեմ, որ կկարողանանք հասնել այդ նպատակին»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:

Никол Пашинян: «Тема генсека ОДКБ - лишь верхушка айсберга» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян заявил, что «мы настроены на дальнешее развитие стратегических партнерских отношений с Россией».
Об этом глава правительства сказал в интервью телеканалу «Россия 24» накануне встречи глав государств Евразийского экономического союза (ЕАЭС) в Санкт-Петербурге.
«Мы будем работать для того, чтобы сделать более эффективным наше членство в ЕАЭС, Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) и СНГ. Конечно, в нашей повестке есть также развитие отношений с Европейским союзом, США. Для нас очень важны отношения с нашими непосредственными соседями - Грузией и Ираном. Развивая отношения с одними партнерами, мы не собираемся делать это за счет отношений с другими. Но, конечно, отношения с Россией для нас приоритет», - сказал Никол Пашинян.
Отвечая на вопрос о своем видении роли и места Армении в ЕАЭС и ОДКБ, исполняющий обязанности премьер-министра сказал:
«Думаю, во всех странах ЕАЭС есть понимание того, что главным вопросом сегодня является преодоление барьеров для взаимной торговли и экономической интеграции. Таких барьеров сегодня примерно 100 - законодательных, логистических и иных. Рынок ЕАЭС для Армении очень важен, и целью нашего правительства является обеспечить полный доступ армянских производителей к нему.
Что касается ОДКБ, то наша главная цель – сделать членство Армении в Организации более эффективным. Страны-члены ОДКБ де-юре являются нашим стратегическими союзниками, и для нас очень важно уточнить взаимные обязательства сторон. Это очень важный вопрос для нас. Конечно, в стратегическом и военно-техническом смысле наш главный партнер в ОДКБ – это Россия, но нам нужно уточнить позиции и других партнеров в вопросах карабахского конфликта и обеспечения безопасности в нашем регионе. К сожалению, многие годы мы были свидетелями того, что некоторые члены ОДКБ в международных организациях очень часто голосуют против интересов Армении. При этом никто из партнеров не может упрекнуть нас в том, что мы поступаем так же».
Никол Пашинян заметил, что «много внимания приковано к теме избрания нового генерального секретаря ОДКБ, но это лишь верхушка айсберга».
«Эта организация очень важна для Армении, и для нас важна ее суть. Наша цель – повысить авторитет ОДКБ не только в политическом, но и военно-стратегическом смысле, и я надеюсь, что нам удастся достичь этой цели», - сказал глава правительства.