«Փաշինյանը պետք է հասկանա իրավիճակը», ասել է Լուկաշենկոն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն այսօր հայտարարել է, որ «Հայաստանը գլխավորում է ԵԱՏՄ-ն ու ՀԱՊԿ-ը, եւ դա շատ մեծ բեռ է անցումային շրջանում գտնվող երկրի համար»:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այդ մասին Բելառուսի նախագահը ասել է Ադրբեջանի դեսպան Լատիֆ Գանդիլովի հետ հանդիպման ժամանակ:
Նրա խոսքերով, «ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցում շատ տարբերակներ կային»:
«Սակայն դա չի նշանակում, որ մենք ճնշել ենք Հայաստանին, որ ինչ-որ մեկը հաղթել է, մյուսը՝ պարտվել: Փաշինյանը պետք է կառավարությունում պարզապես հասկանա իրավիճակը: Հայաստանը գլխավորում է ԵԱՏՄ-ն ու ՀԱՊԿ-ը, եւ դա շատ մեծ բեռ է անցումային շրջանում գտնվող երկրի համար: Արդյո՞ք կկարողանա Հայաստանը: Եթե Փաշինյանը հասկանա իրավիճակը եւ պատասխանի, մենք կհանդիպենք Սանկտ Պետերբուրգում եւ որոշում կկայացնենք», - նշել է Լուկաշենկոն:
«Այբբենական կարգով հաջորդ երկիրը Բելառուսն է, եւ մենք պետք է պատրաստ լինենք առաջարկել մեր թեկնածությունը: Այսօր ես ունեմ երեք թեկնածու, որոնց կարող եմ առաջարկել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում», - հավելել է Լուկաշենկոն:

«Пашинян должен разобраться с ситуацией», заявил Лукашенко - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Беларуси Александр Лукашенко заявил сегодня, что «Армения возглавляет ЕАЭС и ОДКБ, и это очень большая нагрузка на страну, которая находится на переходном периоде».
Согласно сообщению ТАСС, президент Беларуси сделал это заявление на встрече с послом Азербайджана Латифом Гандиловым.
По его словам, «в вопросе назначения генерального секретаря ОДКБ была масса вариантов».
«Но это не значит, что мы ущемили Армению, что кто-то победил, кто-то проиграл. Пашинян должен в правительстве просто разобраться с ситуацией. Она [Армения] возглавляет ЕАЭС и ОДКБ, очень большая нагрузка на страну, которая находится на переходном периоде. Справится ли Армения? Если Пашинян разберется и даст ответ,
мы встретимся в Санкт-Петербурге и примем решение», - заявил Лукашенко.
«Следующая страна по алфавиту Беларусь, и мы должны быть готовы к тому чтобы предложить свою кандидатуру. У меня на сегодня есть три кандидатуры, которые я могу предложить на должность генерального секретаря ОДКБ», - сказал Лукашенко. --0--