Փաշինյանը կոչ է արել չփորձել «խլել հաղթանակը ժողովրդի ձեռքից» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «Հայաստանում դեռ կան ուժեր, որոնց մտքով անցնում է ժողովրդի հաղթանակը խլել ժողովրդի ձեռքից»:
Վարչապետն այդ մասին ասել է հոկտեմբերի 7-ին՝ ելույթ ունենալով Էջմիածնում՝ քաղաքի 2703-ամյակին նվիրված միջոցառման ժամանակ:
«Ցավոք, Հայաստանում  դեռ կան ուժեր, քաղաքական կուսակցություններ, որոնք իրենց վատ են զգում ժողովրդի համատարած լավ զգալու պայմաններում, որոնք դեռ ուզում են մարդկանց անվստահություն ներշնչել, որոնց մտքով նույնիսկ անցնում է ժողովրդի հաղթանակը խլել ժողովրդի ձեռքից: Այդ մարդկանց հուսախաբություն է սպասվում: Հին կոռուպցիոն համակարգը նույնիսկ չի էլ պատկերացնում, որ որեւէ շանս Հայաստանի Հանրապետությունում չունի:
Ուզում եմ այդ քաղաքական ուժերին ասել, որ պետք չէ վատ զգալ սեփական հայրենիքում այն պայմաններում, երբ ժողովուրդը լավ է զգում: Մեր ժողովուրդը հաղթել է եւ մի փորձեք որեւէ ձեւով փչացնել այդ հաղթանակը, դա ձեզ մոտ չի ստացվելու: Դուք ուզում եք ամեն ինչ անել, որ այս հեղափոխությունը դառնա ցասումի, զայրույթի հեղափոխություն, բայց դա ձեզ մոտ չի ստացվելու, որովհետեւ Հայաստանում հաղթել է սերը, ազգային միասնությունը»,-  ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մենք մեր երկրում չունենք թշնամիներ եւ թող որեւէ մեր հայրենակից մեզ թշնամի չընկալի, բայց սա չի նշանակում,  որ Հայաստանում կարող է լինել ամենաթողություն եւ ապօրինություն: Բոլոր նրանք, ովքեր կփորձեն արհամարհել օրենքը, իրավունքը, ժողովրդի կարծիքն ու պահանջը, կհայտնվեն պատմության աղբանոցում: Ցավում եմ, որ այսօր որոշ ուժեր հաստատուն քայլերով գնում են դեպի պատմության աղբանոցը», - նկատել է վարչապետը:
«Այսօր շատ են բողոքում, թե Հայաստանում բռնապետություն է հաստատվում, ոմանք շաբաթը երեք անգամ վազում են բրյուսելներ, ստրասբուրգներ, մոսկվաներ, վաշինգտոններ՝ ապացուցելու, թե Հայաստանում մի սարսափելի բռնապետական ռեժիմ է հաստատվում: Հայաստանում որեւէ մեկը չի կարող բռնապետական ռեժիմ հաստատել: Եթե որեւէ մեկի մտքով անցնի Հայաստանում բռնապետություն հաստատել, նա կհայտնվի ոչ միայն պատմության, այլ նաեւ «Սանիթեքի» աղբանոցներում: Սա է ճշմարտությունը», - եզրափակել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян заявил о тщетности попыток «отнять победу у народа» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что «в Армении еще есть силы, которым приходит в голову мысль отобрать у народа победу».
Премьер-министр сообщил об этом 7 октября в Эчмиадзине на мероприятии к 2703-летию города.
«К сожалению, в Армении есть еще силы, политические партии, которые чувствуют себя плохо в условиях процветания народа, которые еще хотят внушить людям неверие, даже пытаются отнять у народа его победу. Этих людей ждет разочарование. Старая коррупционная система даже не представляет, что отныне у нее нет каких-либо шансов в Армении.
Хочу сказать этим политическим силам, что не нужно чувствовать себя плохо на родине в тех условиях, когда народу хорошо. Наш народ победил – и не пытайтесь каким-либо образом испортить эту победу. У вас это не получится. Вы хотите сделать все, чтобы эта революция переросла в революцию гнева и ярости, но этого у вас не получится, так как в Армении победила любовь и народное единство»,- сказал Никол Пашинян.
«В нашей стране у нас нет врагов, и пусть наши некоторые соотечественники не  принимают нас за врагов. Но это не означает, что в Армении возможна вседовзволенность. Все те, кто попытается игнорировать закон, право, мнение и требование народа, окажутся на свалке истории. Мне жаль, что некоторые силы сегодня уверенно шагают в этом направлении», - отметил премьер-министр.
«Сегодня слышны жалобы, что в Армении утверждается диктатура: некоторые трижды в неделю бегут в Брюссель, Страсбург, Москву, Вашингтон, чтобы доказать, будто в Армении утвержден ужасный диктаторский режим. В Армении никто не может провозгласить диктатуру. Если кому-либо придет в голову утвердить диктатуру в Армении, то он окажется не только на свалке истории, но и на помойках «Санитека» (компания по уборке мусора в Ереване-примечание редакции). Такова реальность», - заключил Никол Пашинян.