Փաշինյան. ԱԺ արտահերթ ընտրությունները «հնարավորինս շուտ կլինեն» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ առաջիկայում բանակցություններ կհրավիրի խորհրդարանական եւ ոչ խորհրդարանական քաղաքական ուժերի հետ՝ քննարկելու խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների ժամանակացույցն ու պայմանները:
Այս մասին վարչապետը հայտարարել է սեպտեմբերի 23-ի երեկոյան Նյու Յորքում՝ ԱՄՆ համայնքային կառույցների, հայկական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը:
«Կար տրամադրություն, որ դրանք անցկացվեն մինչ հաջորդ տարվա հունիս, բայց այն սպասողական վիճակը, որ ունեն պոտենցիալ ներդրողները, ընտրությունները պետք է անցկացնենք ավելի վաղ, որպեսզի առավել շուտ սկսենք տնտեսության վերականգնման ընթացքը: Այսօր մեր տնտեսության կառուցվածքը որեւէ լավատեսության հիմք չի տալիս, եւ այն պետք է փոխենք»,- ասել է վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ ՀՀ տնտեսությունը բաղկացած է երեք հիմնական ճյուղից. «մեկը գյուղատնտեսությունն է, որը ժամանակակից պայմաններին չի բավարարում, մյուսը` հանքարդյունաբերությունը, որն ազգային հարստության վաճառք է նշանակում, մյուսը խաղադրույքների ոլորտն է»:
«Հուլիսին մեր տնտեսությունը ակտիվության երկնիշ ցուցանիշ էր արձանագրել. դրա պատճառը Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունն էր: Այս կառուցվածքը մեզ ձեռնտու չէ, եւ մենք ուզում ենք Հայաստանն ագրարային, հանքարդյունաբերական, խաղադրույքներ կատարող երկրից վերածել բարձր տեխնոլոգիական երկրի, որը մեր ամենակարեւոր հրամայականն է, ինչը բխում է մեր անվտանգային միջավայրից: Մեր կառավարությունը 4 ամսում արել է իրենից կախվածը՝ երկրում իրավիճակը կայուն պահելու համար, որովհետեւ հետհեղափոխական շրջանի ամենակարեւոր մարտահրավերը հենց դա էր, ինչը հաջողվել է մեզ: Այսօր մեր ամենակարեւոր խնդիրը նոր ներդրումներ ներգրավելն է»,- հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ընդգծել է, որ այդ նպատակով քայլեր են արվում Հարկային օրենսգրքի բարեփոխումների, անկախ դատական համակարգի հաստատման, քաղաքական կայուն վիճակի պահպանման ուղղությամբ, որի համար էլ մոտ ժամանակներս պետք է կայանան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ:
«Երեւանի ավագանու ընտրությունների արդյունքներով բոլորին ակնհայտ է, որ խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններն անխուսափելի են, եւ դրանք պետք է հնարավորինս շուտ տեղի ունենան»,- ասել է վարչապետը:

Пашинян: Внеочередные выборы состоятся «как можно раньше» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что проведет в ближайшее время переговоры с парламентскими и непарламентскими силами, чтобы обсудить сроки и условия проведения внеочередных выборов в Национальное собрание.
Об этом премьер-министр сообщил вечером 23 сентября в Нью-Йорке на встрече с представителями армянских организаций США.
«Мы настраивались на то, чтобы провести выборы до июня 2019 года, однако из-за режима ожидания,  в котором находятся потенциальные инвесторы, выборы должны быть проведены раньше, чтобы как можно быстрее начать процесс восстановления экономики. Сегодня состояние нашей экономики не дает поводов для оптимизма, и это мы должны изменить», - сказал Пашинян.
По его словам, экономика Армении состоит из 3 основных отраслей: «первая - сельское хозяйство, которое не соответствует современным условиям, вторая - добывающая промышленность, означающая продажу национального богатства, третья - сфера игровых ставок».
«В июле показатель экономической активности в Армении был двузначным из-за Чемпионата мира по футболу. Эта структура нам не выгодна, и мы хотим превратить Армению из аграрной, добывающей и делающей игровые ставки страны в страну высоких технологий. Это самый важный вызов для нас. Наше правительство за 4 месяца сделало все от него зависящее для сохранения стабильной ситуации в стране, поскольку это было самой главной задачей в постреволюционный период. И это нам удалось. Сегодня наша главная задача - привлечь новые инвестиции», - сказал Никол Пашинян.
Он подчеркнул, что с этой целью делаются шаги по реформированию Налогового кодекса, утверждения независимой судебной системы, сохранения стабильной политической ситуации, для чего в ближайшее время будут проведены внеочередные парламентские выборы.
«В результате выборов в Совет старейшин Еревана всем стало ясно, что внеочередные парламентские выборы неизбежны, и они должны состояться как можно раньше», - отметил премьер-министр.