Երեւան: Մեդիամաքս: Վերաքննիչ դատարանը բավարարել է Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանների բողոքը` վերացնելով կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու որոշումը։
«Դատարանը հրապարակեց որոշման եզրափակից մասը եւ հայտարարեց, որ բավարարում է պաշտպանների բողոքը, վերացնում է առաջին ատյանի դատարանի որոշումը՝ հաշվի առնելով, որ Ռոբերտ Քոչարյանն անձեռնմխելի է»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Ռուբեն Սահակյանը։
«Չի կարող անձը ենթարկվել քրեական հետապնդման եւ պատասխանատվության իր պաշտոնավարման ընթացքում եւ պաշտոնավարությունից հետո, եթե նրա գործողությունները բխել են իր կարգավիճակից», - ասել է Ռուբեն Սահակյանը:
Հուլիսի 27-ին առաջին ատյանի դատարանը բավարարել էր Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու վերաբերյալ նախաքննական մարմնի ներկայացրած միջնորդությունը։
Հուլիսի 26-ին ՀՀ հատուկ քննչական հատուկ ծառայությունը մեղադրանք էր առաջադրել Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին՝ 2008թ. մարտի 1-2-ի իրադարձությունների կապակցությամբ այն բանի համար, որ «նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը»:
Հուլիսի 26-ին «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր, որ չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը եւ կատարվածը որակել էր իբրեւ «իրավական սյուրռեալիզմ»:
Հայաստանի երկրորդ նախագահը նաեւ ասել էր, որ իրեն հետապնդելով, իշխանությունները ցանկանում են կանխել իր հնարավոր մասնակցությունը արտահերթ ընտրություններին:

Роберт Кочарян вышел на свободу - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Апелляционный суд удовлетворил жалобы адвокатов Роберта Кочаряна, упразднив решение об избрании ареста в качестве меры пресечения для экс-президента Армении.
«Суд опубликовал сегодня заключительную часть решения и объявил, что удовлетворяет жалобу адвокатов, упраздняет решение суда первой инстанции, учитывая то, что Роберт Кочарян неприкосновенен»,- в беседе с журналистами заявил адвокат второго президента Армении Рубен Саакян.
«Лицо не может быть подвергнуто уголовному преследованию и привлечено к ответственности за время своего правления и после него, если его действия
исходили из его статуса»,- заявил Рубен Саакян.
27 июля суд первой инстанции удовлетворил предъявленное органом предварительного следствия ходатайство о заключении Роберта Кочаряна под стражу.
26 июля Специальная следственная служба по делу о событиях в Ереване 1-2 марта 2008 года выдвинула обвинение против второго президента Армении Роберта Кочаряна, который «по предварительному соглашению с другими лицами сверг конституционный строй в Армении».
26 июля в интервью телекомпании «Еркир Медиа» Роберт Кочарян заявил, что не признает предъявленное обвинение и назвал происходящее «правовым сюрреализмом».
Второй президент Армении также заявил, что преследуя его, власти хотят предотвратить его возможное участие во внеочередных выборах.