«Ինքնիշխան Հայաստանը նշանակում է ուժեղ Ռուսաստան եւ հակառակը»
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը կարծում է, որ «ինքնիշխան եւ բարգավաճող Հայաստանը նշանակում է ուժեղ Ռուսաստան եւ հակառակը»:
«Գլոբալ շահերի տեսանկյունից հայկական պետության նոր ղեկավարությունը  հավատարիմ է ոչ միայն Ռուսաստանի հետ ռազմավարական հարաբերությունների պահպանման գծին, այլ նաեւ այդ կապերին նոր քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական եւ մշակութային ազդակներ հաղորդելուն: Ես համոզված եմ, որ մեր երկու կողմերի միջեւ հարաբերություններն ունեն հսկայական ներուժ, որը մենք պարտավոր ենք օգտագործել ի շահ մեր երկրների եւ ժողովուրդների»,- գրում է Արմեն Գրիգորյանը Gazeta.ru կայքում հրապարակված հոդվածում:
Միաժամանակ, նկատել է նա, «աշխարհում դժվար է գտնել ռազմավարական դաշինքներ առանց խնդիրների, սխալների եւ թյուրըմբռնման»:
«Հայ հասարակությունը շատ ցավոտ է ընդունում այն փաստը, որ ՀԱՊԿ-ի եւ ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում Հայաստանի գործընկերները եւ դաշնակիցները չեն մշակել առավել զգայուն հարցերի շուրջ միասնական ռազմավարական դիրքորոշում: Անթույլատրելի է, որպեսզի մենք եւ կառույցի անդամ մեր գործընկերները անտեսենք այլ երկրների կողմից հնչող տարածքային պահանջները, չէ որ նման հռետորաբանությունը նաեւ կարող է ընկալվել որպես ագրեսիայի գործողություն: Սակայն ես հավատում եմ, որ քաղաքականության մեջ պրագմատիզմը եւ բարոյականությունը պետք է փոխկապակցված լինեն եւ լրացնեն միմյանց:  Մի՞թե ռազմավարական դաշինքը չի նշանակում ավելացված քաղաքական արժեքի առկայություն՝ միմյանց համար հատուկ կարգավիճակի փոխադարձ ճանաչման տեսքով: Անկասկած, մեր հարաբերությունները պետք է ունենան բարոյական սկիզբ, հատկապես քաղաքական հարթության մեջ»,- ասել է Արմեն Գրիգորյանը:
«Մենք պետք է ընդունենք, որ ժողովուրդները չեն մտածում սառը, հաշվարկային հասկացություններով: Նրանք ապավինում են բարոյականությունը եւ արդարությանը: Հայ ժողովուրդը տեսնում է տվյալ իրավիճակում միայն մի պատկեր՝ դաշնակիցները տալիս են մեր հակառակորդին գործիք, որն օգտագործվում է բացառապես ագրեսիվ նպատակներով: Իհարկե, մենք պետք է քննարկենք այդ հարցն ամենաբարձր մակարդակով եւ գտնենք լուծումներ, որոնք բխում են մեր երկրների շահերից: Այդ լուծումների հայեցակարգը բավականին պարզ է. ինքնիշխան եւ բարգավաճող Հայաստանը նշանակում է ուժեղ Ռուսաստան եւ հակառակը», - ընդգծել է ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար:
«Բազմաբեւեռ քաղաքականությունը, իհարկե, ժամանակի հրամայականն ու ոգին է: Դա ամենեւին չի նշանակում, որ այն ունի «հակա» նախածանցը: Անցնելով հազարամյա փորձությունների եւ արգելքների միջով, Հայաստանը եւ հայ ժողովուրդը չեն կարող թույլ տալ իրեն լինել հակառուսական, հակաեվրոպական, հակաիրանական կամ հակաամերիկյան: Մենք մշտապես եղել ենք «եւ-եւ» բանաձեւի կողմնակիցը, ինչը գործնականում կիրառվեց, երբ Հայաստանը, լինելով ԵԱՏՄ անդամ, ստորագրեց քաղաքական համաձայնագիր ԵՄ-ի հետ: Այդ ուղղվածության շրջանակներում հայ-ռուսական հարաբերություններին մեծ ապագա է սպասվում, քանի որ մենք մյուսներից շատ ենք շահագրգռված խաղաղության եւ կայունության ապահովման մեջ մի տարածաշրջանում, որտեղ Ռուսաստանի աշխարհաքաղաքական դերը դժվար է գերագնահատել»,- ամփոփել է Արմեն  Գրիգորյանը:

Sovereign and prosperous Armenia means strong Russia and vice versa, official says
Yerevan/Mediamax/. Secretary of the Armenian National Security Council Armen Grigoryan believes that "a sovereign and prosperous Armenia means strong Russia and vice versa”.
“In terms of global interests the new Armenian authorities follow the policy of not only maintaining strategic relations with Russia, but also giving them new impetus politically, economically, socially and culturally. I am convinced that bilateral relations between Armenia and Russia have huge potential, which we must fulfill for the benefit of our countries and nations,” Armen Grigoryan wrote in the article published on Gazeta.ru.
He notes that at the same time, “you can hardly find a strategic alliance without problems, mistakes and misunderstanding”.
“The fact that Armenia’s allies in CSTO and EAEU have not developed a common strategic stance on particularly sensitive issues is an extremely charged matter for the Armenian society. It is unacceptable for us and our partners to ignore territorial claims from other states, because such rhetoric can be perceived as an act of aggression. I believe that pragmatism and morality should be interdependent and complementary in politics. Doesn’t strategic alliance imply added political value in the form of mutual recognition of a special status for the parties? Undoubtedly, our relations must have a moral basis, especially in politics,” said Armen Grigoryan.
“We have to admit that peoples do not think in calculating, cold categories. They appeal to morality and justice. Armenian nation sees only one picture in this situation – our allies give our adversary a tool, which they use exclusively for aggression. Naturally, we should discuss this matter at the highest level and find solutions that are acceptable for mutual interests of our countries. The concept of these solutions is rather simple: a sovereign and prosperous Armenia means strong Russia and vice versa,” stressed Grigoryan.
“Multifaceted approach is the imperative and the spirit of our times. It does not mean at all this approach wears the prefix “anti”. Having gone through millennia of hardship and impediment, Armenia and the Armenian people cannot afford to be anti-Russian, anti-European, anti-Iranian or anti-American. We have always supported the “and-and” formula, which was realized practically when Armenia, an EAEU member, signed a political agreement with the European Union. Armenian-Russian relations have a big future ahead in the framework of this direction, as we are the party most interested in peace and stability in the region where Russia’s geopolitical role cannot be overrated,” concluded Armen Grigoryan.