«Ինքնիշխան Հայաստանը նշանակում է ուժեղ Ռուսաստան եւ հակառակը»
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը կարծում է, որ «ինքնիշխան եւ բարգավաճող Հայաստանը նշանակում է ուժեղ Ռուսաստան եւ հակառակը»:
«Գլոբալ շահերի տեսանկյունից հայկական պետության նոր ղեկավարությունը  հավատարիմ է ոչ միայն Ռուսաստանի հետ ռազմավարական հարաբերությունների պահպանման գծին, այլ նաեւ այդ կապերին նոր քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական եւ մշակութային ազդակներ հաղորդելուն: Ես համոզված եմ, որ մեր երկու կողմերի միջեւ հարաբերություններն ունեն հսկայական ներուժ, որը մենք պարտավոր ենք օգտագործել ի շահ մեր երկրների եւ ժողովուրդների»,- գրում է Արմեն Գրիգորյանը Gazeta.ru կայքում հրապարակված հոդվածում:
Միաժամանակ, նկատել է նա, «աշխարհում դժվար է գտնել ռազմավարական դաշինքներ առանց խնդիրների, սխալների եւ թյուրըմբռնման»:
«Հայ հասարակությունը շատ ցավոտ է ընդունում այն փաստը, որ ՀԱՊԿ-ի եւ ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում Հայաստանի գործընկերները եւ դաշնակիցները չեն մշակել առավել զգայուն հարցերի շուրջ միասնական ռազմավարական դիրքորոշում: Անթույլատրելի է, որպեսզի մենք եւ կառույցի անդամ մեր գործընկերները անտեսենք այլ երկրների կողմից հնչող տարածքային պահանջները, չէ որ նման հռետորաբանությունը նաեւ կարող է ընկալվել որպես ագրեսիայի գործողություն: Սակայն ես հավատում եմ, որ քաղաքականության մեջ պրագմատիզմը եւ բարոյականությունը պետք է փոխկապակցված լինեն եւ լրացնեն միմյանց:  Մի՞թե ռազմավարական դաշինքը չի նշանակում ավելացված քաղաքական արժեքի առկայություն՝ միմյանց համար հատուկ կարգավիճակի փոխադարձ ճանաչման տեսքով: Անկասկած, մեր հարաբերությունները պետք է ունենան բարոյական սկիզբ, հատկապես քաղաքական հարթության մեջ»,- ասել է Արմեն Գրիգորյանը:
«Մենք պետք է ընդունենք, որ ժողովուրդները չեն մտածում սառը, հաշվարկային հասկացություններով: Նրանք ապավինում են բարոյականությունը եւ արդարությանը: Հայ ժողովուրդը տեսնում է տվյալ իրավիճակում միայն մի պատկեր՝ դաշնակիցները տալիս են մեր հակառակորդին գործիք, որն օգտագործվում է բացառապես ագրեսիվ նպատակներով: Իհարկե, մենք պետք է քննարկենք այդ հարցն ամենաբարձր մակարդակով եւ գտնենք լուծումներ, որոնք բխում են մեր երկրների շահերից: Այդ լուծումների հայեցակարգը բավականին պարզ է. ինքնիշխան եւ բարգավաճող Հայաստանը նշանակում է ուժեղ Ռուսաստան եւ հակառակը», - ընդգծել է ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար:
«Բազմաբեւեռ քաղաքականությունը, իհարկե, ժամանակի հրամայականն ու ոգին է: Դա ամենեւին չի նշանակում, որ այն ունի «հակա» նախածանցը: Անցնելով հազարամյա փորձությունների եւ արգելքների միջով, Հայաստանը եւ հայ ժողովուրդը չեն կարող թույլ տալ իրեն լինել հակառուսական, հակաեվրոպական, հակաիրանական կամ հակաամերիկյան: Մենք մշտապես եղել ենք «եւ-եւ» բանաձեւի կողմնակիցը, ինչը գործնականում կիրառվեց, երբ Հայաստանը, լինելով ԵԱՏՄ անդամ, ստորագրեց քաղաքական համաձայնագիր ԵՄ-ի հետ: Այդ ուղղվածության շրջանակներում հայ-ռուսական հարաբերություններին մեծ ապագա է սպասվում, քանի որ մենք մյուսներից շատ ենք շահագրգռված խաղաղության եւ կայունության ապահովման մեջ մի տարածաշրջանում, որտեղ Ռուսաստանի աշխարհաքաղաքական դերը դժվար է գերագնահատել»,- ամփոփել է Արմեն  Գրիգորյանը:

«Суверенная и процветающая Армения означает сильную Россию и наоборот»
Ереван /Медиамакс/. Секретарь Совета национальной безопасности Армении Армен Григорян считает, что «суверенная и процветающая Армения означает сильную Россию и наоборот».
«С точки зрения глобальных интересов новое руководство армянского государства придерживается не только линии сохранения стратегических отношений с Россией, но и придания этим связям новых политических, экономических, социальных и культурных импульсов. Я убежден, что взаимоотношения между обеими сторонами имеют огромный потенциал, который мы обязаны раскрыть во благо наших стран и наций», - пишет Армен Григорян в статье, опубликованной на сайте Gazeta.ru.
При этом, заметил он, «сложно найти в мире стратегические союзы без проблем, ошибок и недопонимания».
«Армянское общество крайне болезненно воспринимает тот факт, что партнеры и союзники Армении по ОДКБ и ЕАЭС не выработали единой стратегической позиции по наиболее чувствительным вопросам. Недопустимо, чтобы мы и наши партнеры по блоку игнорировали территориальные претензии со стороны других государств, ведь подобная риторика также может восприниматься как акт агрессии. Однако я верю, что в политике прагматизм и моральность должны быть взаимозависимы и взаимодополняемы. Разве стратегический союз не означает наличие добавленной политической стоимости в виде взаимного признания особых статусов друг для друга? Безусловно, наши отношения должны иметь моральное начало, особенно в политической плоскости», - заявил Армен Григорян.
«Мы должны признать, что народы не мыслят холодными расчетливыми категориями. Они апеллируют к моральности и справедливости. Армянская нация видит в данной ситуации только одну картину - союзники дают нашему неприятелю инструмент, который используется исключительно в агрессивных целях. Конечно, мы должны обсудить этот вопрос на самом высоком уровне и найти решения, исходящие из обоюдных интересов наших стран. Концепция этих решений достаточно проста: суверенная и процветающая Армения означает сильную Россию и наоборот», - подчеркнул секретарь Совета национальной безопасности Армении.
«Многовекторная политика, конечно, является велением и духом времени. Это вовсе не означает, что она имеет приставку «анти». Пройдя сквозь тысячелетние испытания и препятствия, Армения и армянский народ не могут позволить себе быть антироссийскими, антиевропейскими, антииранскими или антиамериканскими. Мы всегда были сторонниками формулы «и-и», что было практически реализовано, когда Армения, будучи членом ЕАЭС, подписала политическое соглашение с ЕС. В рамках этой направленности у армяно-российских отношений большое будущее, так как мы более других заинтересованы в обеспечении мира и стабильности в регионе, где геополитическую роль России сложно переоценить», - заключил Армен Григорян.