Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական հանձնաժողովի՝ արտաքին հարաբերությունների եւ անվտանգության հարցերով փոխնախագահի խոսնակ Մայա Կոչիյանչիչն այսօր հայտարարություն է տարածել Հայաստանում ծավալվող քաղաքական իրադարձությունների վերաբերյալ:
«Օրենքին համապատասխան՝ խաղաղ հավաքներ անցկացնելու իրավունքը հանդիսանում է յուրաքանչյուր քաղաքացու համընդհանուր եւ հիմնարար իրավունքը:
Եվրոպական միությունն ակնկալում է, որ ՀՀ իշխանությունները լիովին կհարգեն այս իրավունքը եւ օրենքը կկիրառեն արդար եւ համաչափ կերպով՝ Հայաստանի միջազգային պարտավորություններին, մասնավորապես՝ Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին կոնվենցիայի դրույթներին համապատասխան:
Բոլոր նրանք, ովքեր բերման են ենթարկվել օրենքի շրջանակում հավաքներ անցկացնելու իրենց հիմնարար իրավունքների իրացման ընթացքում, պետք է անմիջապես ազատ արձակվեն:
Չափազանց կարեւոր է, որ բոլոր կողմերը զսպվածություն ցուցաբերեն եւ պատասխանատու գործեն: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ լայն երկխոսության կոչը՝ ուղղված ստեղծված իրավիճակի անհապաղ եւ խաղաղ լուծմանը, անհրաժեշտ է: Ուստի, հիասթափեցնող եւ մտահոգիչ է, որ վարչապետ Սերժ Սարգսյանի եւ ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի այսօրվա կարճ հանդիպումը չկարողացավ կանխել լարվածության հետագա սրումը»,- հայտարարել է ԵՄ խոսնակը:

EU urges to “show restraint and act responsibly”
Yerevan /Mediamax/. Maja Kocijancic, Spokesperson of High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, made a statement today on the situation in Armenia.
“The right to exercise freedom of assembly in a peaceful manner and in accordance with the law is a universal and fundamental right of all.
The European Union expects the Armenian authorities to fully respect this right and to apply the law in a fair and proportionate manner, in accordance with Armenia’s international obligations, including in particular under the European Convention on the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms. All those who have been detained while exercising their fundamental right of assembly in accordance with the law must be released immediately.
It is of utmost importance that all parties involved show restraint and act responsibly. An inclusive dialogue, as President Arman Sarkissian has called for, aimed at an immediate and peaceful resolution of the current situation is essential. It is therefore disappointing and worrying that today’s short meeting between Prime Minister Serzh Sargsyan and MP Nikol Pashinyan did not prevent further escalation”, Spokesperson said.