Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը
- Այս այցը մեծ նշանակություն ունի ինձ համար: Վաղուց էի ցանկանում ձեր երկիր այցելել: Ի դեպ, այդ մասին ասել էի Նախագահ Սարգսյանին` նրա ընտրվելուց անմիջապես հետո, երբ նա ինձ հրավիրել էր: Դա ինձ համար ավելին էր, քան ցանկություն, ես անգամ չէի կարող մտածել Հայաստան չգալու մասին, որն այդքան մոտ է Ֆրանսիային: Հայաստանի անկախության 20-րդ տարեդարձի հետ համընկնող այս այցը միայն ուժեղացնում է նրա խորհրդանիշը:
Ցանկանում եմ, որ այս պետական այցը, նախորդ շաբաթ Նախագահ Սարգսյանի Ֆրանսիա կատարած պաշտոնական այցից հետո, առիթ հանդիսանա տոնելու մեր երկու երկրներին եւ երկու ժողովուրդներին միավորող բացառիկ կապերը:
Մեր բարեկամությունն իր արմատներով խորացած է պատմության մեջ, որը սակայն մեկընդմիշտ կոփվեց ցեղասպանության ողբերգության մեջ, երբ Ֆրանսիան ապաստան տվեց ջարդերից մազապուրծ եղած տասնյակ հազարավոր հայերին:
Ֆրանսիան եւ Հայաստանը միավորող անքակտելի կապը վերջնականապես կնքվեց հենց այդ պահին, հայ ժողովրդի ապրած այդ ահավոր փորձության սարսափի մեջ, անասելի այդ ողբերգության մեջ, որն, ի դեպ, ամեն ոք պետք է համարձակություն ունենա կոչել իր անունով` ցեղասպանություն: Ֆրանսիան հպարտ է, որ առաջինն է պաշտոնապես ճանաչել այն օրենքի ուժով:
Այցս նաեւ միջոց է արտահայտելու Ֆրանսիայի երախտագիտությունը հայկական արմատներ ունեցող հարյուր հազարավոր ֆրանսիացիների հանդեպ, առանց որոնց Ֆրանսիան չէր լինի այն Ֆրանսիան, ինչպիսին այսօր է: Մարդկային բացառիկ այս կապերի մեջ է, որ բաբախում է ֆրանս-հայկական հարաբերություններ սիրտը: Դրանք են, որ մեր երկու ժողովուրդները դարձնում են ավելի քան բարեկամներ` քույրեր:
Վերջապես, այս պահին, երբ Հայաստանը տոնում է իր անկախության 20-ամյակը, այցը նաեւ միջոց է հարգանքի տուրք մատուցելու հայ ժողովրդին: Տարածաշրջանային բարդ պայմաններում դուք շատ բան եք արել. կերտել եք ժողովրդավարություն, հաջողությամբ իրականացրել եք անցում դեպի շուկայական տնտեսության, կարեւոր եւ հարգված դերակատարություն ունեք միջազգային հարթակում:
Իհարկե, շատ մարտահրավերներ դեռ մնում են, մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը, որին Ֆրանսիան խորապես ներգրավված է իբրեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ:
Կասկած չունեմ, որ ձեռնարկված քաղաքական եւ տնտեսական բարեփոխումները շարունակելով, Հայաստանին կունենա փայլուն ապագա: Հայաստանը միշտ կարող է հույսը դնել Ֆրանսիայի վրա:
- Ի՞նչ կարծիքի եք մեր երկրների հարաբերությունների մակարդակի մասին: Ըստ Ձեզ, ո՞ր ոլորտներում դրանք պետք է ավելի խորացվեն:
- Մեր հարաբերությունները գերազանց են: Ես ոչ մի խնդիր չեմ տեսնում: Նրանք հենվում են եզակի բարեկամության վրա, որի մասին քիչ առաջ հիշատակեցի, եւ մարդկային կապերի վրա, որոնցով շաղախված են ֆրանս-հայկական կապերը:
Մեր երկրների միջեւ փոխադարձ ձգողականություն կա, երկուստեք տարվածություն, որոնք 4 տարի առաջ արտահայտվեցին “Հայաստան`իմ բարեկամ” խորագրով Ֆրանսիայում Հայաստանի տարվա եւ մեկ տարի անց Հայաստանում անցկացված Ֆրանսիական օրերի ընթացքում:
Վերջին տարիներին մեր երկրները բարձրակարգ համագործակցություն են ծավալել բազմաթիվ ոլորտներում` տնտեսական, կրթության, գիտահետազոտական եւ մշակութային: Սակայն ես կցանկանայի, որ մենք ավելի հեռուն գնայինք:
Տնտեսական առումով, 20 տարի առաջ, անկախության ձեռքբերումից հետո, Ֆրանսիան եղել է ձեր կողքին, ուղեկցել ձեզ տնտեսական զարգացման գործընթացում. ֆրանսիական բազմաթիվ ձեռնարկություններ ընտրել են Հայաստանը: Ֆրանսիական ներդրումների ծավալն աճում է առանձնահատուկ դինամիկայով: Պատահական չէ, որ այսօր Ֆրանսիան օտարերկրյա երկրորդ եւ արեւմտյան առաջին ներդրողն է Հայաստանում:
Սակայն մենք կարող ենք եւ պետք է ավելին անենք: Օրինակ, պետք է ավելացնենք առեւտրային շրջանառությունը, որի ծավալները դեռեւս համեստ են: Ցանկանում եմ նաեւ, որ ավելի մեծ թվով ֆրանսիական ձեռնարկություններ` մեծ ու փոքր, հաստատվեն այստեղ եւ օժանդակեն տնտեսական զարգացմանը: Այս իմաստով, “Ֆրանս-հայկական գործարար ակումբը” գերազանց նախաձեռնություն է: Այն հանդիպման վայր կծառայի հայ եւ ֆրանսիացի ձեռնարկությունների համար, ծրագրերի ինկուբատոր կլինի, որոնցից օգուտ կքաղեն մեր երկու երկրների տնտեսությունները:
Կրթությունը մեր համագործակցության մեկ այլ ուժեղ կողմն է: Մի կողմից, մենք ունենք երկլեզու ուսուցմամբ եւ ֆրանսերենի խորացված ուսուցմամբ դպրոցներ, մյուս կողմից` Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարան, որտեղ իրավաբանության, կառավարման եւ շուկայագիտության ֆակուլտետներում ուսանում են 800 ուսանողներ: Պակասում է միջանկյալ օղակը, այսինքն` ֆրանսերենի դասավանդումը միջնակարգ դպրոցներում: Սրա վրա պետք է կենտրոնանան մեր ջանքերը: Այսպիսով, կկարողանանք մեր տրամադրության տակ ունենալ համընդգրկուն ցանց`մանուկ հասակից մինչեւ համալսարան, Հայաստանի վաղվա բարձրակարգ կադրերի պատրաստման համար:
Վերջին տարիներին զարգացել է նաեւ մեր համալսարանական համագործակցությունը: Յուրաքանչյուր տարի ֆրանսիական բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ են ընդունվում են ավելի քան 750 հայ ուսանողներ: Ֆրանսիան հայ ուսանողներ ընդունող երկրորդ երկիրն է: Կարող ենք ավելին անել: Ցանկանում եմ, որ ավելի մեծ թվով հայ ուսանողներ գան Ֆրանսիա կրթություն ստանալու, որպեսզի հետագայում ձեր երկիրը կարողանա օգտվել նրանց ձեռք բերած գիտելիքներից եւ փորձից:
Վերջապես, ցանկանում եմ, որ շարունակենք խորացնել մեր գիտական եւ մշակութային համագործակցությունը:
- Ֆրանսիան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներից մեկն է: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի մասին խոսելիս շատ փորձագետներ հղում են կատարում Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի փորձին, երբ չնայած հակասություններին, Փարիզն ու Բոննը ուժ գտան հաշտվելու եւ այսօր հանդես են գալիս որպես Եվրամիության ամենամոտ դաշնակիցները եւ առաջնորդները: Ի՞նչ եք մտածում այդ մասին, այդ համեմատությունը կիրառելի՞ է:
- Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի պատմությունը ցույց է տալիս, որ նույնիսկ ամենախոր վիշտն անգամ կարելի է մեղմացնել, որ նույնիսկ ամենախոր ատելությունը կարելի է հաղթահարել, որ նույնիսկ իրենց պատմության ամենածանր պահերին ժողովուրդները կարող են հաշտվելու ուժ գտնել:
Երբ մեր երկու երկրները ընտրություն կատարեցին դեպի հաշտություն, նրանք մի քանի տասնամյակների ընթացքում արդեն երեք անգամ հակամարտության մեջ էին մտել: Առաջին Աշխարհամարտի ժամանակ Ֆրանսիան եւ Գերմանիան պատերազմել են անասելի դաժանությամբ եւ սարսափներով ու դաժանություններով լի Երկրորդ աշխարհամարտի փլատակների վրա ուժ գտան հաշտվելու եւ հավասարը չունեցող բարեկամություն կառուցելու: Այդ բարեկամությունը այսօր դարձել է եվրոպական շինարարության հենասյունը:
Դրան հասնելու համար անհրաժեշտ եղան այնպիսի բացառիկ անձնավորություններ ու պայծառատեսներ, ինչպիսիք էին գեներալ դը Գոլը եւ կանցլեր Ադենաուերը, ովքեր խաղաղություն հաստատելու համարձակություն դրսեւորեցին: Քանի որ, այո, հաճախ ավելի շատ խիզախություն է հարկավոր խաղաղություն հաստատելու, քան պատերազմը շարունակելու համար: Լինելով իսկական պետական այրեր, պատերազմից ընդամենը մի քանի տարի անց, նրանք կարողացան համոզել իրենց ժողովուրդներին, որ խաղաղությունն այլընտրանք չունի, որ կողմերից յուրաքանչյուրը պետք է ուժ գտնի` իր ատելությունը հաղթահարելու եւ հաշտության եւ համագործակցության ուղին բռնելու համար:
Հենց այս ուղին է, որ դուք, հայերդ ու ադրբեջանցիներդ, պետք է ընտրեք: Ձեր համար նույնպես եկել է խաղաղության ռիսկին գնալու պահը, քանի որ չկա ավելի մեծ վտանգ, քան ստատուս-քվոյի պահպանումը, որը ծնում է պատրանքներ, հրահրում վրեժխնդրություն եւ ամեն օր էլ ավելի հեռացնում խաղաղության հասնելու հնարավորությունները:
Ոչ մի երկիր Ֆրանսիայից լավ չի կարող հասկանալ, թե ինչ է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի համար: Բայց այդքան մահ սփռած եւ այդքան վիշտ պատճառած պատերազմից 17 տարի անց ժամանակն է լուծել հակամարտությունը եւ գտնել հաշտեցման ուղին: Այս նույն հորդորը կփոխանցեմ Նախագահ Ալիեւին Բաքվում, ուր պետք է մեկնեմ Երեւան իմ այցից հետո:
- Ֆրանսիան հակամարտությունների կարգավորման մեծ փորձ ունի, ինչպես դա ցույց տվեց 2008-ի ամռանը Ռուսաստանի եւ Վրաստանի միջ ծագած ճգնաժամի ընթացքում: Ֆրանսիան եւ ԵՄ կարո՞ղ են ավելի մեծ ներգրավվածություն ցուցաբերել ԼՂ կարգավորման գործընթացում, մասնավորապես, եթե հաշվի առնենք Եվրամիության ավելի ակտիվ դերակատարություն ունենալու ցանկության մասին բազմաթիվ հայտարարությունները:
- Վերջին տարիներին Եվրամիությունն ուժեղացրել է իր դերակատարությունը Հարավային Կովկասում, եւ դա ինձ ուրախացնում է: ԵՄ-ն դա արել է նախ Եվրոպական Հարեւանության Քաղաքականության միջոցով, հետո` Արեւելյան Գործընկերության շրջանակներում, որին Ֆրանսիան սատարել էր ամենասկզբից, 2009-ից:
Ֆրանսիան ցանկանում է, որ Եվրամիությունը ավելի սերտ կապեր հաստատի տարածաշրջանի երկրների հետ` սկսած Հայաստանից: Եվրամիության համար Կովկասը ռազմավարական տարածաշրջան է եւ Եվրամիության հետ ասոցացման եւ գործընկերության կապերը կօժանդակեն բարեկեցությանը, ժողովրդավարության ամրապնդմանը եւ երկխոսությանը կովկասյան երեք երկրներում:
ԼՂ հակամարտության կարգավորմանն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերին սատարելու համար կա ձեւաչափ` Մինսկի խումբը: Խմբի համանախագահ երեք երկրներից յուրաքանչյուրը վայելում է երկու կողմերի վստահությունը եւ լիովին ներգրավված է նրանց հետ հակամարտության կարգավորման պայմանները սահմանելու համար: Բայց նախ դուք` հայերդ եւ ադրբեջանցինը, պետք է այդ ճանապարհը գտնեք: Մենք կարող ենք օգնել, կարող ենք ձեզ ուղեկցել, սակայն մենք չենք կարող խաղաղություն հաստատել ձեր փոխարեն:
- Ֆրանսիան մասնակցել է Հայաստան-Թուրքիայի հաշտեցման գործընթացին: Երկու տարի առաջ արձանագրությունների ստորագրմանը ներկա էր նաեւ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Բեռնար Կուշները : Տեսնու՞մ եք նոր հեռանկարներ Երեւանի եւ Անկարայի միջեւ հարաբարությունները կարգավորելու համար: Փարիզը կարող է որեւէ կերպ աջակցել կողմերին:
- Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման եւ սահմանի բացման մասին արձանագրությունների ստորագրումը Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ մեծ հույսեր արթնացրեց: Հաշտեցման այդ գործընթացն այսօր փակուղում է: Ես խորապես ցավում եմ դրա համար:
Նախագահ Սարգսյանը խոհեմություն եւ հեռատեսություն ցուցաբերեց` Փարիզում կայացած մեր հանդիպումներից մեկի հաջորդ օրը հայտարարելով, որ Հայաստանը պատրաստակամ է վավերացնելու այդ արձանագրությունները, երբ Թուրքիան դրան պատրաստ կլինի: Հուսով եմ, որ գործընթացը շուտով կվերսկսվի:

Photo: www.celebcenter.us
- Mr. President, you will be visiting Armenia for the first time. What are you expecting from your visit?
- This visit has a great significance for me. I wanted to visit your country long ago. I told President Sargsyan about it right after his election when he invited me. This visit coincides with the 20th anniversary of Armenia's independence and it makes its symbolism even stronger.
I wish that this visit, which takes place after last week's official visit of President Sargsyan to France, will become an occasion to celebrate those unique ties which unite our two countries and people.
Our friendship is rooted in history but it was tempered in the Genocide tragedy, when France became a refuge for dozens of thousands of Armenians who have survived the massacre.
Inseparable ties uniting France and Armenia were confirmed at that very moment - in the horror of a dreadful ordeal, a terrible tragedy the Armenian people went through, which can never be described by words, and everyone should call it by its own name - Genocide. France is proud by the fact that it was the first country to have officially recognized Genocide by law.
My visit is also a chance to express gratitude to hundreds of thousands of French people of Armenian origin, without whom France would have never been the country it is today. The heart of French-Armenian relations beats only in these exceptional human ties. These relations make our people closer than friends - sisters.
And, finally, at the moment when Armenia celebrates the 20th anniversary of its independence, this visit is an occasion to pay tribute to the Armenian nation. You have done much in hard regional conditions: created a democracy, effectively passed to market economy, play an important and respectable role on the international arena.
Many challenges remain, of course, particularly the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, in which France is deeply involved as an OSCE Minsk Group Co-Chair.
I have no doubts that political and economic reforms will continue and Armenia will have a brilliant future. Your country can always rely on France.
- France is one of the OSCE Minsk Group Co-chairs for the settlement of the NK conflict. Speaking about Armenia and Azerbaijan, many experts often recall the experience of France and Germany in the period following the World War II, when despite the existing antagonism, Paris and Bonn found the strength for reconciliation, and today they are one of the closest allies and leaders of the EU. What do you think, how appropriate this analogy is?
- The history of France and Germany shows that even the biggest pain can be softened and the deepest hatred can be overcome, and even during the most difficult moments of their history peoples can find the strength for reconciliation.
By the time our countries chose reconciliation, they had had three conflicts with each other during several decades. During the World War I, France and Germany fought tooth and nail. Our countries found the strength for reconciliation and had built a strong friendship on the fragments of World War II, accompanied by horrors and sufferings. This friendship is the cornerstone of European construction today.
To have this, our countries needed such extraordinary people like General de Gaulle and Chancellor Adenauer. They exhibited courage necessary for reaching peace, since sometimes more courage is needed for establishing peace than for continuing the war. Being real statesmen, only several years after the war they managed to persuade their peoples that peace has no alternative and each of the sides should overcome its hatred and continue the path to peace and cooperation.
You, Armenians and Azerbaijanis, should chose this path. The time has come for you to make a risky choice for peace, as there is no bigger danger than the preservation of status-quo which gives birth to illusions, provokes revenge and moves off all the prospects for peace.
No other country, but France, can imagine what Nagorno Karabakh means for Armenia. However, 17 years after the war, which had caused so many deaths and sufferings, the time has come to resolve the conflict and find the way to reconciliation. I'll also deliver this message to President Aliyev in Baku, where I am leaving after my visit to Armenia.
- France has a big mediation experience in conflict resolution. One of such examples was the role Paris played in the resolution of the August 2008 crisis between Russia and Georgia. Could France or the EU assume a bigger role in the process of NK settlement, especially taking into consideration many statements about EU’s desire to play a more active role in this issue?
- The European Union has recently reinforced its role in the South Caucasus and I am very glad about it. At first, the EU did it through the European Neighborhood Policy, and then within the Eastern Partnership which France backed from the very beginning.
France wants the European Union to establish closer relations with the countries of the region, beginning with Armenia. South Caucasus is a strategic region for the European Union  and associative and partner ties with the European Union will facilitate prosperity, strengthening of democracy and dialogue in all three Caucasus countries.
There exists one format to bolster the efforts of the international community for the settlement of the Karabakh problem - the Minsk Group. Each of three Co-Chair states enjoys the confidence of two sides and is involved in the process of definition of conditions for conflict settlement. But the Armenians and Azerbaijanis themselves should find this path first of all. We can help, escort but we can never establish peace instead of you.
- France was involved in the process of Armenian-Turkish reconciliation and French Foreign Minister Bernard  Kouchner was present at the signing of the Protocols 2 years ago. Do you see new possibilities for Yerevan and Ankara and could Paris render assistance to the sides?
- The Protocols on establishing diplomatic relations and opening the border between Turkey and Armenia aroused many hopes. This reconciliation process has reached a deadlock today, which I deeply regret.
President Sargsyan exhibited wisdom and foresight saying the next day after one of our meetings in Paris that Armenia is ready to ratify the Protocols when Turkey is ready for it. I hope the process will resume soon.